Začátek včelaření: co je třeba pro chov včel
Význam včel v přírodě je obrovský a bez jejich vlivu by žádný ekosystém nefungoval. Závisí na nich velké procento zemědělské produkce. Kdo se rozhodne chovat včely, měl by mít už nějaké teoretické znalosti, nebo alespoň kamaráda mezi zkušenými včelaři, za nímž si může dojít pro radu. A hlavně nesmí při včelaření rozhodně chybět vělká porce nadšení a lásky k přírodě.
Pátrat na internetu po návodech na chov včel není zrovna nejlepší nápad. Jisté informace o včelaření načerpáte, to pravé umění se však naučíte až praxí, v nejlepším případě po boku někoho zkušeného. Prostřednictvím monitoru se však můžete seznámit alespoň s tím, co všechno bude do začátku potřeba.
Chov včel: základem včelaření jsou úly
Pro nová včelstva sáhněte vždy po nových úlech. Ty použité by totiž mohly obsahovat nejen zárodky plísní, ale hlavně chorob, na něž jsou včelstva náchylná. Spíše, než rozměry, je třeba řešit konstrukci: moderní úly už mají kvalitně řešená krmítka i prostor pro odebírání vzorků. U úlů se také liší rozměr rámků – nejpoužívanější je 39x24cm.
Včelaření a včelí roje
Základem je pak včelstvo, roj nebo oddělek. Doporučuje se shánět po okolí, kde panují podobné podmínky a včely jsou už navyklé a odolné. Nehrozí tedy zavlečení chorob, které by pak mohly ohrožovat i další chovy. O zakládání chovu je vhodné informovat veterinární správu a pro jistotu nechat společenství zkontrolovat. Nikdy se nesnažte založit chov s volně žijícími včelami!
Potřebné nářadí pro včelaření
S postupem let bude nářadí postupně přibývat – od základních kousků, až po kvalitnější, propracovanější a mnohdy i zbytečné náčiní. Ovšem to už je úděl nadšených včelařů. Ani do začátků toho však není zrovna málo:
- rukavice
- rozpěrák (pro práci s nástavky a rámky), smetáček, dýmák
- medomet, odvíčkovací vidličky
- siřič a sirné knoty
Znalosti a vědomosti o včelaření
Do začátků je třeba důkladné studium odborné literatury, díky níž pochopíte, jak společenství a vlastně celé přírodní ekosystémy fungují. Je třeba seznámit se se základním postupem chovu, avšak to hlavní poznávání přichází teprve v okamžiku, kdy jste konfrontování s realitou. Výhodné je tedy učit se rovnou za pochodu, což však ale také musí být postaveno na předchozích znalostech. Pozor na starší publikace, v nichž jsou mnohé informace zastaralé a s těmi moderními si mohou odporovat. I z tohoto důvodu je vhodné mít po ruce včelaře, který poradí a nasměruje.
Včelaření: Ohleduplnost k sousedům i sobě samému
O svých záměrech nezapomeňte informovat své okolí. Chov včel se týká i sousedů, kteří by mohli být nemile překvapeni. Předejdete tak případným sporům.
Nezapomínejte ani sami na sebe. Ještě, než se do celé akce pustíte, nezapomeňte zjistit, zda nejste alergičtí na včelí bodnutí.
Nakonec si prostudujte i materiály Českého svazu včelařů, který sdružuje všechny chovatele. Kontroluje dodržování hygienických a veterinárních předpisů a také se zabývá dotacemi, které se každému chovateli jistě hodí.
Diskuse k článku