Vypěstujte si kontryhel, nenáročnou bylinu s blahodárnými účinky
Kontryhel patří mezi známé rostliny, na které narážíme při procházkách přírodou. Objevují se v lesích i na loukách a pro své účinky jsou vyhledávané mezi příznivci léčivých bylin. Kontryhel si však jednoduše vypěstujete i na své zahrádce. Přečtěte si, jak na to.
Kontryhel obecný vs. kontryhel měkký
Ve volné přírodě se nejčastěji setkáte s kontryhelem obecným, který je drobnou a nenápadnou bylinou. V zahradách se však zpravidla pěstuje kontryhel měkký, případně kontryhel ozdobný. Tyto druhy jsou naopak mohutné a v lesích a na loukách se obvykle nevyskytují. Obě rostliny se pěstují pro své účinky, a tak můžete v přírodním léčitelství využívat jak obecný, tak měkký kontryhel.
Jak pěstovat kontryhel na zahradě
Zaujal vám svým vzhledem i účinky kontryhel a rádi byste si jej také vypěstovali? Pak najděte pro rostlinu pevné stanoviště. Kontryhel má dlouhé kořeny a přesazování mu nesvědčí. Jak na jednom místě zakoření, už jej nevyrývejte a nepřemísťujte – nemusel by se znovu uchytit. Pokud budete přesazování přece jen muset provést, učiňte tak na začátku jara, nebo v průběhu podzimu.
Pěstování rajčat na balkoně krok za krokem
Kontryhelu vyhovuje polostín a vlhká půda. Může se pěstovat i na slunných stanovištích, pak je ale vydatná a častá zálivka nezbytná. Rostliny, kde svítí ostré slunce po celý den, však často sesychají o objevuje se na nich padlí a další nemoci.
Vysaďte více rostlin na jedno místo
Kontryhel měkký vytváří polokulovité trsy. Nejedná se o typického solitéra, naopak mu svědčí přítomnost dalších rostlin stejného druhu. Proto doporučujeme vysadit více kontryhelů v okolí jednoho stanoviště.
Protože má rostlina ráda vlhkou půdu, skvěle roste v okolí zahradních jezírek, zapuštěných bazénů nebo potoků. Do těchto míst se hodí i svým vzhledem a prostor podtrhne. Máte-li na zahradě jakoukoliv vodní plochu, kontryhel by kolem ní neměl chybět.
Rozmnožování kontryhelu
Budete-li si chtít kontryhel rozmnožit, můžete se pustit do sběru semen, nebo množit dělením trsů. Semena kontryhelu se sbírají po odkvětů, musí však na rostlině dokonale dozrát. Posbíraná semena doporučujeme skladovat v suchu a tmě při uložení do prodyšných papírových sáčků.
Kontryhel měkký a jeho účinky
Byla by škoda kontryhel nevyužít pro jeho účinky, když už vám na zahradě poroste. Kontryhel znají moc dobře především ženy, protože je známým pomocníkem při léčbě menstruačních problémů. Používá se také pro hojení ran po porodu. Jelikož obsahuje taniny podporující stahy svalů v době porodu, doporučuje se užívat i před porodem (cca 14 dní před termínem). Těhotné ženy by však užívání kontryhelu měly vždy konzultovat s lékařem či lékárníkem. Užívání kontryhelu se obecně nedoporučuje pro kojící ženy.
A jak mohou účinků kontryhelu využít muži? Ze sušených listů si mohou připravit ústní vodu nebo obklad pro lepší hojení ran. Rostlina totiž obsahuje kyselinu salicylovou, která má schopnost ulevovat od bolesti.
Příprava kontryhelového čaje
Nejčastěji se v přírodním léčitelství využívají listy kontryhelu, z nichž se připravuje čaj. Je potřeba listy vysušit na suchém a teplém místě a následně rozdrtit. Hrst sušených listů následně zalijte horkou vodou a nechejte cca 15 minut louhovat. Čaj pijte dle potřeby, případně můžete využít i jako odvar pro obklady či kloktání v ústech.
Přečtěte si i další články o pěstování bylin:
Diskuse k článku