Vyberte si terasová prkna, která vydrží léta
Dřeva není nikdy dost - působí dobře v exteriéru i interiéru a každý kousek domu promění v útulné místo, jež budete milovat. Možná váháte, zda jej položit i na terasu. Rozhodně se takového kroku nemusíte obávat. Avšak jaký jiný než přírodní materiál byste chtěli dát ven, tedy na místo stvořené pro relaxaci?
Terasy jsou už běžnou součástí domů, proto si na nich dávají majitelé záležet minimálně stejně jako na propracovanosti vnitřních prostor. Základem pěkné a odolné terasy je podlaha, k níž pak už jen volíte vybavení a další doplňky. Dřevěná podlaha má své zastánce i odpůrce a je jen na vás, ke které skupině se přidáte.
Dřevěná terasová prkna – proč zrovna je?
Jistě vás jako první důvod napadnou klasické výhody dřeva – odolnost, vzhled a v neposlední řadě i atmosféra, kterou dřevo díky vůni vykouzlí. Nabídka na trhu je nepřeberná a kvalita a cena se liší kus od kusu. Záleží tedy, jak moc chcete do podlahy investovat. Prkna na terasu se ale nehodí z jakéhokoliv dřeva. Levné, neodborně ošetřené kousky rozhodně dlouholetou službu neodvedou.
Správně zvolená podlaha, odborně položená, přežije až tři desetiletí. Zvláště v současnosti oblíbené exotické dřevo má skutečně dlouhou životnost.
Podle čeho vybrat
Terasa by celkově měla zapadnout ke vzhledu domu, proto zvolte design takový, aby příliš nerušil a zbytečně na sebe nepoutal pozornost svou nejednotností. Velmi důležitou věcí je potom fakt, zda je terasa zastřešená či nikoliv. Prostor bez střechy totiž vyžaduje odolnější materiál. Pravdou je, že ze všech možných materiálů vyžaduje právě dřevo nejvíce péče. Ovšem výsledek vždy stojí za to.
Zamyslete se také nad tím, jestli umístíte na terasu gril. Kapající olej dřevu nesvědčí, a proto na místo, kde bude stát, zvolte raději dlaždice nebo kámen.
Druhy terasových prken
Mezi nejméně odolné druhy dřeva patří měkká borovice a smrk, odolnější je potom buk a dub. Nejodolnější proti povětrnostním vlivům jsou exotické dřeviny jako kupříkladu bangkirai, ipe, massaranduba a další. Postupem času však každé dřevo mění svou barvu a šedne. Proces se dá zpomalit olejováním, což je nutno opakovat alespoň jednou za dva roky.
Na závěr by bylo možná na místě připomenout, čemu se vyhnout. Dřevěná terasová prkna rozhodně nenahradí plast. Ten je nestálý, měnící velikost, obsahující řadu škodlivých látek, k přírodě nešetrný a přes letní měsíce velmi nepříjemný. V žádném měřítku se nevyrovná přírodnímu materiálu, proto raději investujte a nenechte se přesvědčit pro pokládku levných nevzhledných náhražek.
Diskuse k článku