Vlhké dříví netopí aneb postavte si přístřešek na dřevo
Přechod na pevná paliva byl záležitostí let nedávných, kdy se trendem stávalo budování krbů a krbových kamen. S tím však souvisí i otázka, kam co nejlépe uložit dřevo, aby bylo po celou zimu v suchu a vždy připraveno k použití. Hromada dřeva na zahradě se sama nenaštípe a nenarovná do vzhedného tvaru, tak, aby bylo okamžitě použitelné. Proto vám přinášíme tipy, jak na to.
Vlhkost dřeva je velká nepříjemnost – výhřevnost dřeva je jejím vlivem snižována o tzv. výparné teplo, což rozhodně není žádoucí. Proto je důležité uskladnění – pokud máte k dispozici hospodářskou budovu, nepoužívaný chlév, kůlnu, npoužívanou garáž či třeba prádelnu, pak je celý problém vyřešen. Kdo však musí nechat dřevo venku napospas povětrnostním vlivům ten by měl zauvažovat o vybudování přístřešku na dřevo, který se při troše snahy stane ozdobou zahrady.
Jak správně uskladnit dřevo
Vlhkost dřeva je častým problémem. Hranice použitelnosti se pohybuje kolem 30% vlhkosti, jakmile hodnotu přesáhne, je třeba nechat jej vyschnout, aby bylo spalování efektní. Čím je vlhčí, tím více je ho potřeba. Vhodné je také pamatovat si průměrnou dobu vysychání jednotlivých druhů – například jehličnany potřebují kratší dobu (kolem jednoho roku), než listnáče (až 4 roky). Platí také, že čím měkčí dřevo, tím rychleji vyschne.
Jak skladovat dřevo
- ideálně uvnitř budov
- venku pod přístřešky
- vždy je potřeba dovolit dřevu "dýchat"
- musí být ochráněno před deštěm
- nutná je i izolace od země
Přístřešek na dřevo – kreativitě se meze nekladou
Z chalup si možná mnozí pamatují tzv. dřevníky – přístřešky, které poskytly dřevu potřebnou ochranu. Dnes se dají sehnat už sestavené, ovšem cena není zrovna nejnižší. A přitom vyrobit je není nic složitého a proces zvládne snad každý.
Moderní designové přístřešky nejsou jen ze dřeva, ale konstrukce může být i kovová. Samozřejmostí je alespoň dvaceticentimetrová rezerva od země, což zabrání hnilobě, nasávání vlhkosti, plísním, i prorůstání plevele na jaře. Dno i stěny by měly mít otvory, skrze které bude moci proudit vzduch. Druhou nejdůležitější součástí je stříška – dostatečně velká, těsná a skloněná. Jestliže bude dřevník přilepen k budově, je třeba důkladně utěsnit spojnici, aby do něj nezatékalo.
Pro stavbu se dají použít latě, které doma zbyly po předchozích pracech, OSB desky, prkna, palubky a další.
Ve finále jej lze natřít jakoukoliv barvou, aby zapadl a sladil se s domem i zahradou
Další tipy na přístřešky
- využít můžete zápraží, kde pouze vybudujete fochy
- zajímavým řešením je kruhový dřevník se stříškou, tzv. ježek. Při skládání je potřeba dát si záležet, výsledek ale stojí za to. (Není potřeba žádná konstrukce, dřevo se jednoduše skládá na suché a pevné podloží - viz. foto)
- díky europaletám pak budete mít přístřešek hotový během odpoledne – a poslouží také skvěle
Bez přístřešku na dřevo se neobejde nikdo, kdo jej využívá jako palivo pro topení. Nemusí se však jednat o nudnou součást dvorku nebo zahrady, ale o zajímavý prvek, který upoutá na první pohled a nebude tak trpěnou nutností.
Diskuse k článku