Stavíte základy? Nezapomeňte na drenážní potrubí
Stavíte základovou desku pro rodinný dům, zděnou garáž nebo jinou stavbu? Nezapomeňte na pečlivou realizaci drenážního potrubí, které se umísťuje kolem základových pásů. Cílem drenážního systému je zajistit odvod vody, která se může v okolí základů stavby hromadit a narušit celou konstrukci. Přinášíme vám důležité informace o tom, k čemu drenážní potrubí nebo žlaby slouží a jak správně postupovat při jejich realizaci.
Kvalitní drenážní systém vyřeší problémy s vlhkostí
V okolí jakékoliv základové konstrukce hrozí riziko hromadění vody, které je častým zdrojem problémů s nadměrnou vlhkostí. Správný návrh drenážního systému, který se nejčastěji realizuje umístěním drenážního potrubí, je důležitý nejen u novostaveb. Uplatňuje se také u starších domů, u kterých dochází k nadměrnému pronikání vlhkosti do konstrukce. V případě odvlhčování starých domů totiž samotná drenáž v kombinaci s podřezáním zdiva nebo injektáží jde o efektivní způsob boje s nadměrnou vlhkostí.
Venkovní vlhkost se do stavební konstrukce může dostat poměrně snadno. Problém nastává zejména v lokalitách s nadměrným výskytem srážek. Na pozoru by také měli být ti, kteří plánují realizaci domu nebo jiné stavby v místě se zvýšenou hladinou podzemní vody.
Čtěte také: Jak využít stavební suť
Drenážní potrubí odvede vodu ze základové konstrukce
Drenáž základových pásů se nejčastěji provádí instalací tzv. drenážního potrubí. Jedná se o systém složený z PVC-U drenážních trubek, které jsou zpravidla ohebné a snadné se přizpůsobí tvaru základových pásů. Trubky mají zpravidla žlutou nebo černou barvu a vyznačují se štěrbinami o průměru kolem jednoho milimetru.
Do štěrbin se dostane voda, která se bude udržovat v bezprostředním okolí základů, a tak se zajistí její odvod, aniž by vlhkost pronikla do základové konstrukce. Na trhu narazíte na drenážní potrubí různého průměru od 5 do 16 cm. S návrhem funkčního drenážního systému by se mělo počítat už při plánování projektu stavby. Ta by měla zahrnovat výběr konkrétního systému a vhodného potrubí, které zajistí adekvátní odvod vody.
Na co si dát pozor při návrhu drenážního systému
Aby byl drenážní systém tvořený systémem trubek se štěrbinami funkční, musí být správně navržený. Důležité je zejména potrubí položit rovnoměrně a tak, aby mělo spád alespoň 0,5 %. Pokládka drenážního potrubí se provádí od nejvyššího bodu k nejnižšímu. Někteří odborníci upřednostňují použití drenážních trubek v podobě tyčí před ohebným potrubím, u kterého je rovnoměrná a přímočará pokládka náročnější.
Typ drenážních trubek je třeba zvolit s ohledem na extrémní zátěž. Nestačí tak počítat s běžnou mírou nahromaděné vody. Projektant by měl doporučit takový drenážní systém, který bez problémů zvládne zajistit odvod vody od základových konstrukcí i při velmi silných přívalových deštích. Nezapomínejte také na to, že pro zajištění bezproblémové funkčnosti drenážního systému je třeba potrubí kontrolovat a proplachovat, a to prostřednictvím kontrolních šachet (viz níže).
Kromě potrubí se drenáž skládá i z dalších prvků
Drenážní systém pro odvod vody z okolí základových konstrukcí se kromě tyčových nebo flexibilních trubek skládá i z dalších konstrukčních prvků. Patří mezi ně především:
Nopová folie
Do výkopu kolem základových pásů se před uložení drenážního potrubí instaluje nopová folie. Díky ní bude moct proudit vzduch mezi fólií a základovou konstrukcí, a tak se podpoří funkce odvětrávání.
Filtrační geotextilie
Doporučujeme pod drenážní potrubí umístit speciální typ geotextilie. Na drenáž se pak umísťuje vrstva kameniva, která se následně obaluje další vrstvou geotextilie, která zabrání ucpávání štěrbin zeminou.
Drenážní šachty
Nedílnou součástí drenážního systému jsou šachty, které slouží ke kontrole a proplachování jednotlivých drenáží. Kontrolních šachet by mělo být hned několik. Měly by se instalovat alespoň v nejnižším a nejvyšším bodě. Odborníci však doporučují použít drenážní šachtu ve všech místech, kde dochází ke směně směru potrubí.
S návrhem a realizací drenážního systému vám pomůže zkušený projektant i stavební firma. Pokud se pouštíte do výstavby svépomocí, na funkční drenáž rozhodně nezapomínejte a navrhněte ji tak, aby bez problémů zvládla odvod vody i při nadměrných srážkách.
Zajímají vás tipy, návody a doporučení v oblasti stavebnictví? Pak si nenechte ujít některý ze souvisejících článků:
- Základová deska rodinného domu
- Ztracené bednění zrychlí práci na stavbě
- Jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí (+VIDEO)
- Stavba zapuštěného bazénu svépomocí
- Stavební práce v zimě: podmínky pro zdění, betonování
Zdroj obr.: Wikipedia.org, autor Edisteewr, CC
Diskuse k článku