Stavíte základy? Nezapomeňte na drenážní potrubí

Stavíte základy? Nezapomeňte na drenážní potrubí

Stavíte základovou desku pro rodinný dům, zděnou garáž nebo jinou stavbu? Nezapomeňte na pečlivou realizaci drenážního potrubí, které se umísťuje kolem základových pásů. Cílem drenážního systému je zajistit odvod vody, která se může v okolí základů stavby hromadit a narušit celou konstrukci. Přinášíme vám důležité informace o tom, k čemu drenážní potrubí nebo žlaby slouží a jak správně postupovat při jejich realizaci.

Kvalitní drenážní systém vyřeší problémy s vlhkostí

V okolí jakékoliv základové konstrukce hrozí riziko hromadění vody, které je častým zdrojem problémů s nadměrnou vlhkostí. Správný návrh drenážního systému, který se nejčastěji realizuje umístěním drenážního potrubí, je důležitý nejen u novostaveb. Uplatňuje se také u starších domů, u kterých dochází k nadměrnému pronikání vlhkosti do konstrukce. V případě odvlhčování starých domů totiž samotná drenáž v kombinaci s podřezáním zdiva nebo injektáží jde o efektivní způsob boje s nadměrnou vlhkostí.

Venkovní vlhkost se do stavební konstrukce může dostat poměrně snadno. Problém nastává zejména v lokalitách s nadměrným výskytem srážek. Na pozoru by také měli být ti, kteří plánují realizaci domu nebo jiné stavby v místě se zvýšenou hladinou podzemní vody.

Čtěte také: Jak využít stavební suť

Drenážní potrubí odvede vodu ze základové konstrukce

Drenáž základových pásů se nejčastěji provádí instalací tzv. drenážního potrubí. Jedná se o systém složený z PVC-U drenážních trubek, které jsou zpravidla ohebné a snadné se přizpůsobí tvaru základových pásů. Trubky mají zpravidla žlutou nebo černou barvu a vyznačují se štěrbinami o průměru kolem jednoho milimetru.

Do štěrbin se dostane voda, která se bude udržovat v bezprostředním okolí základů, a tak se zajistí její odvod, aniž by vlhkost pronikla do základové konstrukce. Na trhu narazíte na drenážní potrubí různého průměru od 5 do 16 cm. S návrhem funkčního drenážního systému by se mělo počítat už při plánování projektu stavby. Ta by měla zahrnovat výběr konkrétního systému a vhodného potrubí, které zajistí adekvátní odvod vody.

Na co si dát pozor při návrhu drenážního systému

Aby byl drenážní systém tvořený systémem trubek se štěrbinami funkční, musí být správně navržený. Důležité je zejména potrubí položit rovnoměrně a tak, aby mělo spád alespoň 0,5 %. Pokládka drenážního potrubí se provádí od nejvyššího bodu k nejnižšímu. Někteří odborníci upřednostňují použití drenážních trubek v podobě tyčí před ohebným potrubím, u kterého je rovnoměrná a přímočará pokládka náročnější.

Typ drenážních trubek je třeba zvolit s ohledem na extrémní zátěž. Nestačí tak počítat s běžnou mírou nahromaděné vody. Projektant by měl doporučit takový drenážní systém, který bez problémů zvládne zajistit odvod vody od základových konstrukcí i při velmi silných přívalových deštích. Nezapomínejte také na to, že pro zajištění bezproblémové funkčnosti drenážního systému je třeba potrubí kontrolovat a proplachovat, a to prostřednictvím kontrolních šachet (viz níže).

Kromě potrubí se drenáž skládá i z dalších prvků

Drenážní systém pro odvod vody z okolí základových konstrukcí se kromě tyčových nebo flexibilních trubek skládá i z dalších konstrukčních prvků. Patří mezi ně především:

Nopová folie

Do výkopu kolem základových pásů se před uložení drenážního potrubí instaluje nopová folie. Díky ní bude moct proudit vzduch mezi fólií a základovou konstrukcí, a tak se podpoří funkce odvětrávání.

Filtrační geotextilie

Doporučujeme pod drenážní potrubí umístit speciální typ geotextilie. Na drenáž se pak umísťuje vrstva kameniva, která se následně obaluje další vrstvou geotextilie, která zabrání ucpávání štěrbin zeminou.

Drenážní šachty

Nedílnou součástí drenážního systému jsou šachty, které slouží ke kontrole a proplachování jednotlivých drenáží. Kontrolních šachet by mělo být hned několik. Měly by se instalovat alespoň v nejnižším a nejvyšším bodě. Odborníci však doporučují použít drenážní šachtu ve všech místech, kde dochází ke směně směru potrubí.

S návrhem a realizací drenážního systému vám pomůže zkušený projektant i stavební firma. Pokud se pouštíte do výstavby svépomocí, na funkční drenáž rozhodně nezapomínejte a navrhněte ji tak, aby bez problémů zvládla odvod vody i při nadměrných srážkách.

Zajímají vás tipy, návody a doporučení v oblasti stavebnictví? Pak si nenechte ujít některý ze souvisejících článků:

 

Zdroj obr.: Wikipedia.org, autor Edisteewr, CC



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Při rekonstrukci pokoje pro mého syna mi velmi pomohl tento článek https://institutzdravehobydleni.cz/zdravy-d...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Dobrý den,
ano, podle informací, které jsem vyhledala, pokud je družstevní byt ve společném jmění manželů, ta...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Byt

6 tipů, jak doma využít zavařovací sklenice

Zavařovací sklenice si většina z nás spojí s létem, marmeládou a kompoty od babičky. Jak ale během zimy a jara postupně vyjídáme zásoby, zbyde jich nám spousta prázdných. Doma nám často leží ve skříni bez užitk...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Zažijte netradiční dovolenou plnou památek a přírody: Objevte Mostecko

Mostecko je regionem, k němuž v poslední době přitáhl pozornost zejména známý televizní seriál. Nabízí ale kromě míst spjatých s natáčením i řadu jiných zajímavostí. Které to jsou?

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...