S venkovními topidly si užijete posezení na balkoně či terase i v zimním období
Oblíbeným typem venkovních topidel jsou ta plynová. Zdrojem tepla je plyn v propan-butanových lahvích, který se používá v topidlech různého výkonu.…
Pomalu jste se pustili do podzimního úklidu balkonu nebo terasy a zvažujete její zazimování? Pokud patříte mezi příznivce venkovního posezení, nemusíte na něj úplně zanevřít ani v zimním období. Pořídíte-li si dostatečně výkonný typ venkovního topidla, můžete si pobyt na balkoně nebo terase užívat i v zimním období. Přečtěte si, jaké typy venkovních topidel existují a jaké jsou jejich výhody i nevýhody.
Plynová topidla vyžadují dostatečný přívod vzduchu
Oblíbeným typem venkovních topidel jsou ta plynová. Zdrojem tepla je plyn v propan-butanových lahvích, který se používá v topidlech různého výkonu. Plynová venkovní topidla jsou dostupná ve stolním i stojanovém provedení. Ty výkonnější typy jsou schopné dostatečně vyhřát i velkou terasu a s oblibou se používají v prostorách komerčních objektů, například ve venkovních zahrádkách restaurací.
Pro použití na balkony jsou vhodnější menší typy topidel, nesmí se umísťovat v blízkosti hořlavých materiálů. Máte-li zábradlí balkonu obložené bambusovou rohoží, plastovým deskami nebo dřevem, raději se takovému řešení vyhněte. Plynová topidla vyžadují pro bezpečný provoz dostatečný přívod vzduchu, proto se hodí jen do dobře větraných prostorů. Opět platí, že na větší balkony či terasy jsou ideální, ovšem na kryté zimní zahrady nebo prosklené balkony jsou nevhodné. Výhodou plynových topidel je nezávislost na zdroji elektrické energie, snadná přenosnost a poměrně levný provoz při občasném používání.
Infrazářiče může zavěsit i položit na zem
Dalším vhodným typem venkovního vytápění jsou elektrické infrazářiče. Dokážou se prohřát na vysokou teplotu během velmi krátké doby a vytvořit příjemné klima pro venkovní posezení. Pro vyhřátí větší venkovní plochy je třeba použít hned několik infrazářičů, čímž se jejich pořízení i provoz prodraží.
Na malý balkon si však vystačíte s jedním výkonnějším infrazářičem, které můžete namontovat na stěnu, případně postavit na zem. Nevýhodou infrazářičů pak může být nepříjemně vysoká teplota v jeho bezprostřední blízkosti, stejně tak i poměrně silný zdroj světla, který může při pohledu oslňovat. Proto je třeba umístění infrazářiče zvolit tak, aby při výhledu z balkonu či terasy nejméně překážel ve výhledu a uživatele neoslňoval. I v tomto případě je třeba topidlo umístit v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů.
Sálavé panely oceníte v teplejších dnech
Zajímavou alternativou v oblasti venkovních topidel jsou sálavé topné panely. Fungují na podobné principu jako infrazářiče, vyzařují však vlny v neviditelném spektru, a tak na pohled neoslňují. Sálavé panely ohřívají vzduch jen minimálně, na druhé straně prohřívají předměty, na které paprsky dopadají.
Panely jsou však účinné spíše při vyšších venkovních teplotách, a tak se hodí zejména v méně chladných podzimních a jarních dnech. V zimě, kdy jsou teploty výrazně pod bodem mrazu, nebudou téměř vůbec účinkovat. Sálavé panely jsou nenápadné, cenově dostupné a v prostoru nezaberou příliš místa. Můžete je umístit téměř kamkoliv. Při posezení na balkoně i terase s topným panelem vám bude pocitově tepleji, a to při zachování nižších venkovních teplot. Nemusíte se bát, že byste se o povrch topidla popálili nebo že by vás oslňovalo.
Čtěte také: Jak vybrat vytápění do dílny a garáže
Na venkovní terase si můžete zatopit i dřevem
Na trhu narazíte na různé typy venkovních topidel na tuhá paliva. Jde o jednoduché typy kamen a krbů nebo kovová ohniště, ve kterých se spaluje klasické palivové dříví. Pokud vám nedělá problém časová náročnost a pracnost spojená s rozděláváním ohně a jeho udržováním, může být takové řešení dobrou a cenově dostupnou alternativou.
Hořící dřevo navíc vypadá poutavě a podílí se na vytvoření příjemné hřejivé atmosféry, která je v podzimních a zimních měsících žádoucí. Venkovní topidla na tuhá paliva jsou však vhodná spíše do zahrad a na terasy rodinných domů, na balkony bytů se pochopitelně nehodí.
Byla by škoda sklidit zahradní nábytek z balkonů a teras příliš brzy. S kvalitním venkovním topidlem si sezónu venkovního posezení prodloužíte o několik měsíců. Přečtěte si i další články zaměřené na téma balkonů a teras:
- 8 inspirativních balkonů a teras, které vám vyrazí dech
- Jak připravit balkon na jaro a nadcházející sezónu
- Podlaha na balkón má spoustu variant
- Grilování na balkóně – práva a povinnosti
- Nedostatek místa? Co takhle terasa na střeše?
- Postavte si krásnou dřevěnou venkovní terasu vlastními silami
- Terasy z dřevoplastu jsou stále oblíbenější
Diskuse k článku