Rebarbora – skromná zelenina našich zahrádek
Viděli jste u někoho na zahradě velký keř s mohutnými listy podobnými lopuchu? Právě tak vypadá rebarbora (reveň). A v roce 2024 roste díky příznivému počasí velmi dobře. Tak trochu zapomenutá, avšak poslední dobou opět více vyhledávaná zelenina pro mnohostranné použití v kuchyni.
Ovoce, nebo zelenina?
Dříve se vedly spory, zda je rebarbora ovoce, nebo zelenina. Přestože je její použití v kuchyni výhradně na sladko pro přípravu dezertů, botanicky se řadí skutečně mezi zeleninu.
Jak poznáme rebarboru?
Už na první pohled nás překvapí v době vegetace mohutný keř, který má listy široké až 40 cm s dlouhými řapíky barvy zelené, žluté i červené. Dužnina řapíků se zpracovává a používá v kuchyni. Žluté a zelené řapíky chutnají kyseleji, tmavočervené bývají sladší.
Sázím, sázíš, sázíme...
Pěstování rebarbory je jednoduché, vysazovat ji můžeme na jaře nebo na podzim, případně oddělené odkopnuté trsy vzrostlých keřů zakoření i během léta, pokud zvolíme vhodné stanoviště a zajistíme pravidelnou zálivku. Půda by měla být středně těžká, ne příliš vysychavá ani stále vlhká, aby v ní rostliny nezahnívaly.
Sázíme klasicky, jen pozor na vegetační vrchol rostliny, ten usadíme asi 5 cm hluboko do zeminy. Pokud se rozhodneme vysadit více rostlin vedle sebe, dopřejeme jim dostatečný prostor, jelikož se keře časem bujně rozrůstají.
Kam s ní?
Je zvykem, vysazovat rebarboru do koutů zahrad a tam, kde nebude moc překážet. Snese sice i přímě slunce, ale ráda má polostín. Často se sází pod stromy, jelikož potřebuje hodně jarního sluníčka a stromy tou dobou ještě nejsou olistěné. Nic tedy nebrání paprskům prohřívat půdu pod stromy a urychlit pučení a růst rebarbory. Asi po devíti letech je dobré rebarboru přesadit na jiné stanoviště, jelikož půda bývá už hodně vyčerpaná. Přispěje to k lepšímu růstu a produkci řapíků.
Péči zvládne každý!
Rebarbora je skromná rostlina, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí občas okolní půdu zbavit plevele, okopat a v době velkého sucha zalévat. Vhodné je občasné přihnojení ledkem amonným. Škůdcům nechutná, proto se na rebarboře téměř žádní nevyskytují. Jen možná zjistíte, že se ve vlhku pod listy zabydlel slimák... Přestože je rebarbora odolná i proti velkým mrazům, na zimu ji můžete pro jistotu přihrnout zeminou nebo zakrýt chvojím.
Kdy a jak sklízet?
Pokud je příznivé počasí, můžeme sklízet pevné řapíky široké asi 2 cm už v dubnu. Ohneme je u země a vylomíme, nikdy neřežeme, aby nezahnívaly v zemi. Nikdy neodstraníme více než polovinu řapíků, aby se rostlina příliš neoslabila. Odstraníme čepele listů a řapíky můžeme uchovat do zpracování v chladničce až dva týdny.
Sklizeň rebarbory ukončujeme v červnu. Nejdřív totiž obsahuje převážně kyselinu jablečnou. Později je však chuť rebarbory příliš výrazná pro vysoký obsah kyseliny šťavelové, což neprospívá našemu organismu, protože může dráždit žaludeční sliznice. Říká se, že je dobré ukončit sklizeň do svatého Jana, tedy 24. června, to je letní slunovrat. Poté se chuť mění a stává se agresivní.
Čím je rebarbora (reveň) našemu tělu prospěšná?
Látky obsažené v jarní reveni jsou lidskému tělu velmi prospěšné. Kyselina jablečná, kyselina citrónová, kyselina pantotenová, která je prospěšná pro kvalitu vlasů, nehtů i pleti. Dále pak vitamíny C, A, B, E, draslík, flavonoidy a taktéž niacin, který je potřebný pro buněčnou energii a krevní oběh.
Komu rebarbora neprospívá a komu může dokonce i uškodit?
Konzumace rebarbory není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Pozor si musí dávat také lidé trpící na žlučové, močové a ledvinové kameny, taktéž lidé s poruchou trávení, nemocní trpící na revmatismus a dnu.
Zpracování a využití
Řapíky listů reveně zbavíme tenké slupky a na krájíme na kousky, ty pak můžeme zamrazit nebo rovnou využít k přípravě lahodných pokrmů. Vždy přidáváme libovolné množství cukru, čímž se kyselost rebarbory sníží. Připravit z ní můžeme skvělý krambl, džem, kompot, lze ji použít jako náplň sladkých knedlíků, koláčů a nejrůznějších dezertů.
Dobrá rada na závěr
Nebojme se zařadit jarní rebarboru do našeho jídelníčku, bude pro nás příjemným zpestřením a prospěšná našemu zdraví. V letních měsících se ale sklizni i konzumaci reveně vyhněte a neriskujte tak zdravotní potíže. Rozhodně pěstování rebarbory stojí za vyzkoušení. Přečtěte si i další články o pěstování ovoce a zeleniny:
Diskuse k článku