Zamilujte se do rebarbory - skromné, ale lahodné zeleniny

Rebarbora – skromná zelenina našich zahrádek

Viděli jste u někoho na zahradě velký keř s mohutnými listy podobnými lopuchu? Právě tak vypadá rebarbora (reveň). A v roce 2024 roste díky příznivému počasí velmi dobře. Tak trochu zapomenutá, avšak poslední dobou opět více vyhledávaná zelenina pro mnohostranné použití v kuchyni.

Ovoce, nebo zelenina?

Dříve se vedly spory, zda je rebarbora ovoce, nebo zelenina. Přestože je její použití v kuchyni výhradně na sladko pro přípravu dezertů, botanicky se řadí skutečně mezi zeleninu.

Jak poznáme rebarboru?

Už na první pohled nás  překvapí v době vegetace mohutný keř, který má  listy široké až 40 cm s dlouhými řapíky barvy zelené, žluté i červené. Dužnina řapíků se zpracovává a používá v  kuchyni. Žluté a zelené řapíky chutnají kyseleji, tmavočervené bývají sladší.

Čtěte také:

Sezóna rebarbory je tady – 3 osvědčené recepty s rebarborou v hlavní roli

Rebarbora roste jako mohutný keř

Sázím, sázíš, sázíme...

Pěstování rebarbory je jednoduché, vysazovat ji můžeme na jaře nebo na podzim, případně oddělené odkopnuté trsy vzrostlých keřů zakoření i během léta, pokud zvolíme vhodné stanoviště a  zajistíme pravidelnou zálivku. Půda by měla být středně těžká, ne příliš vysychavá ani stále vlhká, aby v ní rostliny nezahnívaly.

Sázíme klasicky, jen pozor na vegetační vrchol rostliny, ten usadíme asi 5 cm hluboko do zeminy. Pokud se rozhodneme vysadit více rostlin vedle sebe, dopřejeme jim dostatečný prostor, jelikož se keře  časem bujně rozrůstají.

Kam s ní?

Je zvykem, vysazovat rebarboru do koutů zahrad a tam, kde nebude moc překážet. Snese sice i přímě slunce, ale ráda má polostín. Často se sází pod stromy, jelikož potřebuje hodně jarního sluníčka a stromy tou dobou ještě nejsou olistěné. Nic tedy nebrání paprskům prohřívat půdu pod stromy a urychlit pučení a růst rebarbory. Asi po devíti letech je dobré rebarboru přesadit na jiné stanoviště, jelikož půda bývá už hodně vyčerpaná. Přispěje to k lepšímu růstu a produkci řapíků.

Péči zvládne každý!

Rebarbora je skromná rostlina, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí občas okolní půdu zbavit plevele, okopat a v době velkého sucha zalévat. Vhodné je občasné přihnojení ledkem amonným. Škůdcům nechutná, proto se na rebarboře téměř žádní nevyskytují. Jen možná zjistíte, že se ve vlhku pod listy zabydlel slimák... Přestože je rebarbora odolná i proti velkým mrazům, na zimu ji můžete pro jistotu přihrnout zeminou nebo zakrýt chvojím. 

Kdy a jak sklízet?

Pokud je příznivé počasí, můžeme sklízet pevné řapíky široké asi 2 cm už v dubnu. Ohneme je u země a vylomíme, nikdy neřežeme, aby nezahnívaly v zemi. Nikdy neodstraníme více než polovinu řapíků, aby se rostlina příliš neoslabila. Odstraníme čepele listů a řapíky můžeme uchovat do zpracování v chladničce až dva týdny.

Sklizeň rebarbory ukončujeme v červnu. Nejdřív totiž obsahuje převážně kyselinu jablečnou. Později je však chuť rebarbory příliš výrazná pro vysoký obsah kyseliny šťavelové, což neprospívá našemu organismu, protože může dráždit žaludeční sliznice. Říká se, že je dobré ukončit sklizeň do svatého Jana, tedy 24. června, to je letní slunovrat. Poté se chuť mění a stává se agresivní.

Čím je rebarbora (reveň) našemu tělu prospěšná?

Látky obsažené v jarní reveni jsou lidskému tělu velmi prospěšné. Kyselina jablečná, kyselina citrónová, kyselina pantotenová, která je prospěšná pro kvalitu vlasů, nehtů i pleti. Dále pak vitamíny C, A, B, E, draslík, flavonoidy a taktéž niacin, který je potřebný pro buněčnou energii a krevní oběh.

Šťavnaté kousky rebarbory

Komu rebarbora neprospívá a komu může dokonce i uškodit?

Konzumace rebarbory není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Pozor si musí dávat také lidé trpící na žlučové, močové a ledvinové kameny, taktéž lidé s poruchou trávení, nemocní trpící na revmatismus a dnu.

Zpracování a využití

Řapíky listů reveně zbavíme tenké slupky a na krájíme na kousky, ty pak můžeme zamrazit nebo rovnou využít k přípravě lahodných pokrmů. Vždy přidáváme libovolné množství cukru, čímž se kyselost rebarbory sníží. Připravit z ní můžeme  skvělý krambl, džem, kompot, lze ji použít jako  náplň sladkých knedlíků, koláčů a nejrůznějších dezertů.

Rebarbora je skvělá k přípravě dezertů. Zkuste zaexperimentovat a připravit si třeba rebarborovou tartaletku!

Dobrá rada na závěr

Nebojme se zařadit jarní rebarboru do našeho jídelníčku, bude pro nás příjemným zpestřením a prospěšná našemu zdraví. V letních měsících se ale sklizni i konzumaci reveně vyhněte a neriskujte tak zdravotní potíže. Rozhodně pěstování rebarbory stojí za vyzkoušení. Přečtěte si i další články o pěstování ovoce a zeleniny:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...