Připravte svůj skleník na jaro
Těšíte se na bohatou úrodu, která díky skleníku přijde velmi brzy? Pak je nejvyšší čas pustit se do jeho jarní přípravy. V zimním období skleníky zpravidla odpočívají. Proto se práce na zahradě do značné míry dotknou i jich. Přečtěte si, čemu všemu věnovat patřičnou pozornost.
Na jarní přípravu skleníku je nejvyšší čas
Pokud jste svůj skleník na zahradě nechávali až do teď ležet ladem, je nejvyšší čas pustit se do práce. Práce ve skleníku lze provádět už od poloviny března. Začátek dubna je pak nejzazší dobou, abyste nepropásli příležitost pro včasnou sadbu i brzkou sklizeň. Pojďme společně ze skleníku vyhnat poslední známky zimy a přivítat v něm jaro, které už je konečně tady.
Zahradní skleník – nezbytnost pro všechny nadšené pěstitele
Základní pravidla efektivního větrání skleníku
Skleníky z polykarbonátu přináší řadu výhod a jsou vhodné i pro celoroční pěstování
Mravenci ve skleníku a na zahradě: Jak se jich zbavit rychle a ekologicky
Začněte mechanickým čištěním skleníku
Sníh, mráz i déšť se na skleníku během zimního období podepsaly. Práce ve skleníku by tak měly začínat jeho důkladnou očistou. Vyhněte se agresivním čističům a vsaďte na obyčejnou jarovou vodu s octem. Vyčistěte všechny stěny skleníku, ať už jsou ze skla, nebo polykarbonátu. Objevíte-li viditelná poškození, bez odkladu je opravte.
Péči si žádá i konstrukce skleníku, na které mohly přezimovat vajíčka škůdců. Zimu ve skleníků dokážou přežít mšice i svilušky. Nenechte si zbytečně pokazit letošní úrodu a zatočte s jejich zárodky použitím speciálního insekticidního a dezinfekčního prostředku.
Popřemýšlejte, kdy jste měnili zeminu ve skleníku
Zemina ve skleníku nevydrží věčně, respektive vydrží, ale nezajistí potřebnou výživu pro rostliny. Po letech se mění její struktura a začíná se zjemňovat. Pak nedokáže vláhu dostatečně zadržet. Zeminu ve skleníku byste proto měli vyměnit přibližně jednou za 4 až 6 let (podle kvality půdy). Doporučujeme odebrat 15 až 20 cm staré zeminy a nahradit ji čerstvou a vláčnou.
Jarní hnojení ve skleníku
Kvalita půdy a její konzistence významně ovlivňuje úrodnost. Na jaře je proto potřeba před výsadbou půdu přihnojit. Později je pak vhodné přihnojovat i samotné skleníkové rostliny. Do skleníku doporučujeme zapravit kvalitní prosetý kompost, který zajistí rostlinám ideální výživu. Nemáte-li kompost po ruce, nahraďte jej zahradnickým substrátem.
Podle typu pěstovaných rostlin přidejte do kompostu další živiny. Pro náročnější druhy zeleniny je dobré přidat ledek amonný s vápencem, nebo rohovou moučku. Méně náročně druhy pak dobře porostou i bez průmyslových hnojiv.
Pusťte se do pěstování
Až budete mít skleník vyčištěný a zeminu připravenou, můžete se vrhnout do výsadby. Věříme, že díky pečlivé údržbě bude vaše úroda bohatá a její plody sklidíte co nejdříve. Čekání na první sklizeň si zkraťte pročtením našich dalších článků zaměřených na pěstování ovoce a zeleniny:
Diskuse k článku