Práce na zahradě v únoru – 5 tipů, na co se zaměřit
Je únor a zdá se, že zima nás jen tak neopustí. To ale neznamená, že bychom měli stále zůstat „za pecí“ a nevyrazit na zahradu. Už během února je spousta činností, které na zahradě nebo kolem ní můžeme dělat! Přinášíme vám 5 tipů, na co nejdůležitějšího se v tomto měsíci zaměřit.
1. Začněte s výsevem do misek
Venku je zima, s pěstováním ale můžete během února začít doma. Tento měsíc je vhodný pro odstartování prvních výsevů semínek do misek, které začnou brzy klíčit a připravené budou na přesun ven ihned s příchodem jara. Semínka do misek můžete vysazovat buď na okenním parapetu, nebo ve vytápěném skleníku či teplejší zimní zahradě. Připravte si sazeničky celeru, brokolice nebo salátu. Chcete-li co nejdříve sklízet rajčata nebo cibule, začněte i s jejich výsevem.
2. Vypěstujte si rané odrůdy ředkviček
Nemůžete se dočkat, až se zakousnete do první letošní úspěšně vypěstované zeleniny? Pokud vsadíte na rané odrůdy, nebudete na plody svého snažení dlouho čekat. Existuje hned několik raných druhů ředkviček, které budete sklízet velmi brzy. Patří mezi ně například Viola nebo Prima. Tyto odrůdy doporučujeme pěstovat v pařeništi, které je vyhřívané kompostem nebo hnojem. Ochraňte ředkvičky před přízemními mrazíky. Pokud se zadaří, sklizeň si užijete už v polovině března.
Domácí kompostér nejen na zahradu, ale i do bytu
Seriál bylinková zahrádka: jaro chutná jako příjemně štiplavá řeřicha
3. Připravte půdu na jaro
Pokud jste na podzim pečlivě zryli půdu, je na čase začít ji pomalu připravovat na jaro. Začněte lehkým srovnáním pomocí hrábí a nechte zem mírně slehnout. Záhony v dobré stavu lehce nakypřete motykou, pokud jsou však zaplevelené nebo tuhé, znovu je zryjte. Do čerstvě zryté půdy hned nic nevysazujte – počkejte alespoň 2 týdny.
4. Zkontrolujte dvouleté rostliny
Zvláštní péči si během února žádají především dvouleté rostliny. Pokud u vás byla zima mírnější, budou dvouletky pravděpodobně v dobrém stavu, při chladnějších zimách na tom můžou být hůře. Začněte s uvolňováním ochranné vrstvy (listí, větviček nebo chvojí), kterou jste vytvořili na podzim. K rostlinám se znovu dostane dostatek vzduchu. Pokud organickou hmotu necháte na dvouletých rostlinách dlouho, mohly by začít hnít, žloutnout nebo plesnivět. Pokud je půda kolem vyhrabaná, lehce je ke krčkům přihrábněte.
5. Skliďte zimní druhy zeleniny
I únor je měsícem sklizně – samozřejmě jen v případě, že jste zimní druhy s dostatečným předstihem vysadily. Patří mezi ně zejména růžičková kapusta, kadeřávek nebo zimní pór. Jejich čas přichází právě během února. Doporučujeme celou úrodu sklidit najednou a pečlivě očistit. Pokud nemáte v plánu sklizeň spotřebovat v krátké době, prodlužte jejich životnost zamrazením. Vydrží vám dlouhé měsíce. Po sklizní zimní zeleniny začněte s přípravou záhonů na jaro.
Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Nečekejte, až přijde pravé jaro s teplými dny a vydejte se na zahradu už během února. Čím více práce si dáte s přípravou, tím větší odměna v podobě zdravých rostlin a bohaté úrody na vás bude čekat. Přečtěte si i související články:
Diskuse k článku