Seriál bylinková zahrádka: jaro chutná jako příjemně štiplavá řeřicha
Roste rychle, není náročná a typickou kořenitou chuť si užijete jedině čerstvou. Zeleninové saláty a pomazánky bohatě zasypané lístky řeřichy jsou ideální jarní vitamínovou bombou. Konzumuje se za syrova, protože tepelná úprava zmaří všechny cenné složky. Ačkoliv patří k jaru, můžete si ji během několika dní vypěstovat kdykoliv během roku.
Postavte se jarní únavě vitamíny! Jemné a chutné lístky řeřichy v sobě skrývají v spoustu vitamínu C, B1 a beta-karoten. Po zimě tak smažete jejich deficit, proto tuto bylinku nezapomeňte zařadit do jarního detoxu.
Řeřicha roste celoročně. I bez půdy
Není nic jednoduššího, než si vypěstovat čerstvou řeřichu. Na sáček s drobnými semínky narazíte na jaře na každém kroku a nemusíte si ani lámat hlavu, kam je zasadíte. Řeřicha jako nenáročná rostlina vyroste totiž i na vlhké vatě, kde vytvoří hustý kořenový systém. Pěstuje se během celého roku bez změny poměru jednotlivých prospěšných látek. Její období však přichází časně z jara, kdy patří k prvním čerstvým bylinám. Po vyklíčení je do tří týdnů připravena ke sklizení chuťově jemných výkonků
Semena se nenamáčí a vysévají se na vlhkou buničinu, kterou je však potřeba měkolikrát denně rosit, aby úplně nevyschla.
Pokud chcete sklízet čerství lístky pravidelně po delší dobu, je vhodnější vysadit ji do plytké misky nebo truhlíku a sklízet jen horní část s lístky. Zbytek rostliny už ale opětovně nevyraší.
Dopřávejte jí dostatek vláhy, ať sklízíte kvalitní výhonky. Jestli jste poskytli řeřiše dostatek vláhy poznáte podle bohatosti lístků a jejich barvy. Dorůstá do výšky kolem 40 cm, nejlepší jsou ale mladé a čerství výhonky.
Ve venkovním prostředí roste pomaleji a dosahuje vyššího vzrůstu. V tomto případě to ničemu nevadí, protože se sklízí pro použití do čajových směsí.
Tradiční jarní detoxikační kůra s řeřichou
Zatímco začátek roku halí zimní šeď, jaro je svěží a vybízí k očistě organismu. Nastartovat jej můžete právě řeřichou.
Vitamín C se jako významný antioxidant podílí na odplavení volných radikálů z těla. Určitě jste o nich už slyšeli, ale možná nevíte, proč je tak důležité minimalizovat jejich přítomnost v těle.
Proč dělat jarní detox?
Následkem přítomnosti volných radikálů totiž vznikají nebezpečné choroby: přispívají ke vzniku diabetu, podporují stárnutí, vznik očních chorob jako je šedého zákalu, vznik zánětů, nádorů, řady plicních chorob, kožních chorob, mají vli na Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, poruch imunity, podporují virové infekce, mají význam u některých intoxikací nebo se podílí se např. na revmatickém zánětu kloubů.
Jaro je ideální dobou, kdy je potřeba načerpat energii a současně se zbavit všeho škodlivého. S čerstvými bylinkami to jde samo.
Naučte se používat řeřichu v kuchyni
Už se vám na okně zelenají výhonky a začínáte přemýšlet, co s nimi? Zkuste některé z násedujících řešení, protože nejlepší jsou čerstvé. Vychutnáte si tak jejich lehce štiplavou chuť a úpravami nepřijdete o žádnou z prospěšných látek. Přidává se tak až jako poslední ingredience, nejlépe při podávání.
Radikálním dietám už odzvonilo a všichni snad chápou, že cestou ke zdravému tělu je hlavně kvalitní strava z vhodných potravin. Organismus pak jistě ocení hlavně přísun sezónních produktů, které přirozeně nabízí to, co je pro aktuální obodbí třeba.
Proto i jarní řeřicha dodává tělu to, co zrovna nejvíce potřebuje.
Využijte proto čerstvě nařezanou řeřichu do lehkých pokrmů, které nastartují trávení po zimní lopotě. Kdyby vám došla fantazie, můžete se inspirovat.
- Jogurtový dip připravíte přimícháním čerstvé řeřichy, šťávy z citronu, několika kapek olivového oleje, soli, pepře a rozdrceného stroužku česneku do vašeho oblíbeného bílého jogurtu.
- Nejrychlejším pokrmem je typická jarní svačina - pečivo s máslem a na drobno nasekanou řeřichou neodmítnou ani děti.
- Semena řeřichy klíčí přibližně do 24 hodin, konzumují se ale až po čtyřech až šesti dnech. Tyto klíčky se používají třeba do salátů.
- Chuť řeřichy ladí s celerem, proto ji můžete přidat i do celerového salátu s mrkví a červenou cibulkou. Ten dochutíte olivovým olejem, solí a pepřem. Aby byl pokrm vydatnější lze přidat cizrnu.
- Stejně tak si na ní pochutnáte i s vajíčky. Jako ozdoba vajíčkové pomazánky je skvělá.
- Řeřicha je dobrá i v salátu s uvařeným vejcem, ředkvičkami a kerblíkem.
- K detoxu patří smoothie, a protože ta je připravována z čerstvých surovin, můžete mezi ingredience zařadit řeřichu. Pozor ale na její výraznou chuť, která se hodí spíše k zelenině nebo jiným bylinám.
Jako jedna z mála bylinek nabízí stejný obsah prospěšných látek v létě i v zimě, pěstovaná doma nebo venku. K dispozici je tak vždy v plné síle, aby nakopla organizmus k lepším výkonům.
Sehnat semínka není problém, pro jejich vysazení postačí plastová nádoba s vatou a můžete se pustit do pěstování skvělé jarní bylinky.
Seriál bylinková zahrádka
Šnytlík neboli pažitka
Voňavá máta peprná
Petržel jako základní zelenina zahrádky
Léčivé a chutné čaje z vaší zahrádky
Čerstvé bylinky i v zimě
Kopr vonný
Balkánský životabudič saturejka
Meduňka pro sladké sny
Bylinky proti podzimnímu nachlazení
Léčivý heřmánek
Diskuse k článku