Fasádní barvy: jak se v nich vyznat a čím jsou přínosem
Fasádní barva je jednoduchý způsob, jak svůj dům jasně odlišíte od všech ostatních a vtisknete mu osobitou tvář. Nemusíte hned volit zářivé odstíny, domkům sluší i zemité a nenápadné. Kromě dekorace má ale fasádní nátěr ještě jednu důležitou funkci: tvoří ochranný obal budovy, jež musí odolávat rozmarům počasí, povětrnostním vlivům i stárnutí.
Fasáda se nemění každý rok, proto je třeba vybírat opravdu důkladně. A to jak barevnou variantu, její sytost, ale také druh. Každý má svá specifika, hodí se do jiných podmínek. Barevnou fasádou můžete zvýraznit jednotlivé stavební prvky a pozvednout tak celkový vzhled domu, avšak stejně jednoduše lze celý dojem zkazit.
Minerální fasádní barvy
Nejstarší druh fasádní barvy, používaný už po staletí, se hodí na beton a omítky. Hlavní součástí býval vápenný hydrát, dnes se využívají spíše akryláty. Před aplikací není třeba odstraňovat předchozí nátěry, ale povrch musí být čistý. Nevýhodou je vysoká sprašnost, které se však dá předejít přidáním klihu nebo vysychavých olejů. Aplikaci je potřeba provádět výhradně štětkou nejlépe krouživými pohyby, aby byl výsledný efekt oku lahodící.
- vysoká propustnost par a nasákavost
- nízká krycí schopnost a odolnost
Silikonové fasádní barvy
V současnosti nejsou tolik populární, své místo ale mají stále. Často se také zaměňují s akrylátovými barvami, do nichž se používají silikonové oleje. Rozhodně to ale není synonymum, protože zde nefunguje jako hlavní pojivo právě silikon. Hodí se na cementové, sádrové i vápenné povrchy.
- prodyšné a nasákavé přesně „tak akorát“: vysoká propustnost, nízká nasákavost
- nedostatečně pojivé schopnosti, obtížně udržuje pigmentaci
Disperzní fasádní barvy
V současnosti nejpoužívanější druh má původ v 70. a 80. letech minulého století, ovšem od té doby prošel značným vývojem. Vysoká objemová koncentrace pigmentu je právě tím, co určuje cenu. V závislosti na tom je povrch i omyvatelný, což ocení zejména majitelé v lokalitách blízko silnic.
- odolnost, množství barev, snadné zpracování, příznivá cena.
- málo prodyšné, vhodné do suchého prostředí
- povrch, na který jsou nanášeny, musí být bezchybně čistý
Silikátové fasádní barvy
Jako hlavní pojivo je v tomto případě použito vodní sklo. Aplikaci předchází náročnější příprava podkladu, stejně jako složitost aplikace. Neodborné používání totiž může zničit celou fasádu, rizikové je zasolení fasády, vhodně zvolené pauzy nebo vyloučení některých materiálů.
- vysoká nasákavost (lze snížit hydrofobizací nátěru)
- váží se chemicky, nikoliv jen fyzikálně, jako ostatní barvy
Pokud si nejste jisti výběrem, pak se obraťte na odborníky – špatný výběr totiž uvidí na první pohled každý. Také se nevyplatí šetřit: raději pořiďte dražší, ale více pigmentovanou bravu, jež vydrží déle!
Diskuse k článku