Pěstování v zimě? Na okně může mít čerstvé bylinky každý
Dříve neexistovalo dopřát si v zimě čerstvý okurek či rajče, stejně tak se hospodyňky musely spokojit se sušenými bylinkami na dochucování jídel. Dnes je to snadné – stačí zajít do nejbližšího hypermarketu, zamířit k odpovídajícímu regálu, a vybrat si to, co zrovna potřebujeme. S rozšiřujícím se trendem zdravého životního stylu je však žádanější to, co si sami vypěstujeme. Lze vůbec přes zimu něčeho takového dosáhnout?
Teplo není při pěstování v zimě žádný problém, místnosti jsou vyhřáty dostatečně. Překážkou by mohlo být světlo, tedy spíše jeho nedostatek. Na pěstování bylinek přes zimu ale zapomínat nemusíte, jen jich nebude tolik, jak jste byli zvyklí přes léto.
Pěstování bylinek v zimě: jak na to
Nejčastěji se pro pěstování bylinek využívá parapetu okna – ideálně pak toho, který směřuje na východ nebo jih, aby rostliny zachytily maximální množství světla. Tak jako tak se šeří brzo, což půjde na bylinách poznat – nebudou tak bohaté, bujné, ani výrazné. Pomalejší růst se dá podpořit umělým nasvěcováním, což by mělo pomoci i jejich chuti.
Pokud mají květináče nebo truhlíky místo v chladnější zimní zahradě nebo na chodbě, pak zálivku nijak nepřehánějte. Jestliže jste je ale umístili do kuchyně, kde je teplota o několik stupňů vyšší, množství vody stále kontrolujte a nebojte se přidat (stále však decentně).
- Pro rovnoměrný růst je vhodné pravidelně rostliny otáčet, aby při natahování za světlem dorůstaly rovnoměrně.
- Některé druhy by mohly mít problém se suchým vzduchem, proto pokud bylina přestane růst a chřadne, zkuste rosit.
Co pěstovat za oknem
Vhodné jsou téměř všechny druhy: máta, tymián, pažitka, bazalka, meduňka, koriandr, rozmarýn, mateřídouška... V zimě slouží bylinky hlavně jako hlavní a neocenitelná zbraň proti nejrůznějším nachlazením a nemocem.
Rychlení bylin
Pokud hovoříme o rychlení rostlin, znamená to zkracování doby, kdy dosáhnou květu, v našem případě však doby sklizně. Obvykle se s ním dá setkat hlavně v umělých podmínkách, kde se do regulovat prostředí přesně dle požadavků. Díky zvyšování a snižování teploty dosáhne rostlina květu nebo sklizně v přesně požadovanou dobu.
Nejedná se o žádný výdobytek poslední doby, pokusy s přenášením rostlin z teplejšího do chladnějšího prostředí a naopak byly prováděny už ve starém Římě.
Pěstování bylin na parapetu není náročnou záležitostí. Pokud jste však zapomněli své oblíbené bylinky venku, nemusíte se obávat, že o ně kvůli mrazům přijdete – na jaře se zas proberou k životu.
Diskuse k článku