Pěstování hortenzií – 5 zásad, které je potřeba dodržet
Hortenzie patří mezi oblíbené krásně kvetoucí rostliny už po několik generací. S radostí je pěstovaly naše babičky a v posledních letech se opět vrací na výsluní. Daří se jim na zahradách, ale také terasách či balkonech. Hortenzie patří mezi nejoblíbenější květiny vůbec, přesto každoročně potrápí nejednoho pěstitele. Aby krásně kvetly a dobře se jim dařilo, musí se dodržet několik základních pravidel. Připravili jsme proto 5 zásad, které je při pěstování hortenzií potřeba dodržet.
1) Hortenzie potřebují kvalitní substrát
Základem úspěchu při pěstování hortenzií je příprava substrátu, který zajistí dobré podmínky pro růst květin. Pokud si chcete práci usnadnit, pořiďte si již předpřipravený substrát pro kyselomilné rostliny. Pokud byste si rádi substrát sami připravili, zjistěte si, jaký typ hortenzií budete vysazovat.
Hortenziím s červenými a růžovými květy prospěje substrát složený ze 4 dílů kompostu, 2 dílů rašeliny, 3 dílům jílu a jednoho dílu písku. Budete-li pěstovat hortenzie s bílými nebo modrými květy, připravte substrát v poměru 3:1:2:1. Postarejte se o to, aby byla půda dostatečně vlhá a kyprá. Než hortenzie přesadíte z kontejnerů do připraveného substrátu, namočte květináč na pár minut do vody. Bal se zvlhčí a předejte se jeho prosychání.
2) Přeneste hortenzie na slunné prostranství
Zapamatujte si, že hortenzie potřebují dostatek slunce. Ve stínu se jim příliš dařit nebude, hortenzie se sytými barevnými květy by mohly být nakonec bledé a nevýrazné. Některé druhy hortenzií jsou na pěstování choulostivější, těm prospívá zejména místo s rozptýleným světlem. Hortenzie pěstované v nádobách by si na ostré slunce měly zvykat postupně.
Tyto květiny potřebují dostatek teplého slunečního záření, nebezpečné pro ně však mohou být sluneční paprsky v zimním období. V období přízemních mrazů proto doporučujeme na noc hortenzie přenést dovnitř a slunci je vystavovat jen během dne.
Čtěte také: Pozor na holomráz, může napáchat škody
3) Vápník a tvrdá voda hortenziím škodí
Máte špatné zkušenosti s pěstováním hortenzií? Zaměřte se na to, jakou vodu používáte k zalévání. Těmto květinám totiž nesvědčí tvrdá voda, díky které mohou i zvadnout. Nezapomínejte na pravidelné intenzivní zalévání, které pak omezte od srpna do konce roku.
Aby hortenzie krásně kvetly, je namístě dvakrát měsíčně substrát přihnojovat. Doporučujeme požívat tekutá minerální a organická hnojiva, ovšem bez obsahu vápníku. Na ten jsou velmi citlivé a nesnáší jej. Zapamatujte si – na hortenzie nikdy vápník nepoužívejte.
4) Řez je pro každý druh hortenzií specifický
Pokud se chystáte hortenzie prořezávat, zjistěte si, jaký je vhodný postup právě pro druh, který pěstujete. Řez je totiž pro každý druh hortenzií specifický. Zatímco u velkolistých a pilovitých hortenzií se mají na jaře odstraňovat jen přemrzlé větvičky a zaschlé květy, u stromečkovitých nebo latnatých druhů může být řez radikálnější. Ty se mohou seřezávat až na prvními páry pupenů.
5) Během zimy chraňte hortenzie před mrazy
Mnoha pěstitelům hortenzie nevydrží během zimy, jsou-li po celý rok pěstovány na zahradě. Zapamatujte si, že potřebují ochránit, aby nezmrzly a neuvadly. Na zimu k hortenziím přihrňte lehčí substrát, případně vrstvu chvojí nebo listí. Zvýšenou pozornost si zasluhují zejména mladé rostliny, ty starší jsou o poznání odolnější. V průběhu zimy choďte hortenzie na zahradu kontrolovat a obnažená místa vždy znovu přihrňte. U některých druhů je namístě květenství svázat větvemi k sobě a přikrýt netkanou geotextilií. Budou tak chráněné při silnými mrazy a bez problémů vydrží do nadcházejícího jara.
Při pěstování hortenzií se zaměřte zejména na kvalitu substrátu, polohu, četnost zálivky a ochranu před mrazy. Pokud dodržíte 5 výše zmíněných rad, uvidíte, že vám krásně vykvetou a zůstanou zdravé i po několik let.
Přečtěte si další články zaměřené na pěstování květin:
Diskuse k článku