Objevte vůně svojí zahrady
Zahrada by měla pohladit všechny naše smysly. Hmat (např. při chůzi bosou nohou trávou), chuť (např. ovoce a zelenina), zrak (barvy, tvary, barvení listů na jeseň), sluch (zpěv ptactva), ale i čich. Zkusili jste se někdy zaměřit na vůně, které vaše zahrada ukrývá?
Prvotní význam pachů květů (může se jednat i o zápach pro přilákání much) byl upozornit na sebe. Většinou se o vůni, nikoliv zápach, i když i ten některé druhy hmyzu přiláka. A hmyz – opylovači květů – na ni opravdu reagují. Barvu mnohdy vnímá hmyz jinak a zřejmě též pach, který „odchytává“ jinými orgány, vnímá trochu odlišně.
Člověkem vyšlechtěné kultivary rostlin, které jsou plnokvěté, tedy že mají zmnoženy okvětní plátky, však moc potravy hmyzu neposkytnou. I když jej barvou a vůní přilákají, mají takovou hustou bariéru – okvětní lístky, že se hmyz k sladkému nektaru nedostane a není hmyzem opylen.
Inspirace pro koupelny: vůně dalekého Japonska
Kalisie vonná neboli zlatý vlas: zázračná rostlinka, která léčí téměř všechny nemoci
Vůně zahrady objevujte celoročně
Jestli je zahrada správně navržená, pohladí zde smysly člověka včetně čichu téměř celoročně. Na jaře voní nakvétající rostliny, cítit pak můžeme i omamnou vůni dřevin z čeledi olivovníkovitých (zlatice, šeříky, ptačí zoby atd.). Za zmínku stojí i letničky. Jejich životní cyklus a strategie (vyprodukovat co největší množství semen za jeden rok a uhynout) musejí obvykle přilákat velké množství opylovačů.
Opylovači mohou být nejen brouci, motýly, mouchy, včely, čmeláci a jiný hmyz, ale například v tropických oblastech i netopýři a jiní savci. Z vůní se nám může pěkně zatočit hlava, a to tehdy, když květy voní velice sytě a těžce – takové květy si asi nedáme do vázy přímo vedle lůžka.
Od vůně ze zahrady po parfémy
První voňavky a parfémy byly vyrobené také tak, že esenciální oleje a jiné aromatické látky, z kterých vonné látky sestávají, byly jednoduchými postupy odchyceny. Postupně se tyto procesy zdokonalovaly.
Pro výrobu se používají postupy stejné jako při výrobě pálenky či léčiv: odpařování (destilace). V kosmetice se užívají nejčastěji rostlinné silice, ty se mistrně zkombinují (zkomponují), zředí alkoholem a parfém je hotov. Jak již bylo řečeno, většinu komponentů pro parfémy obsahují rostliny (taky vonné silice, jejichž součástí jsou organické sloučeniny – terpeny), rostliny obsahují i sloučeniny síry (česnek, cibule či brukev, hořčice) a aromatické látky. Vonné silice mají odlišný bod varu, a to 160–290 °C, který je daný vlastnostmi jejich molekul.
Destilaci znali už staří Arabové
Destilaci objevili staří Arabové (al Kohol – pálenka, al Chimie – chemie apod.). Látky obsažené v rostlinných buňkách zahřáli spolu s tekutinou, která se s ní nemísí (s vodou), páru z rostliny tím „vytáhli“. V druhé fázi ji zchladili, a tím ji uchovali.
Teplota vypouštěného kondenzátu zřídkakdy překročí 25–30 °C. Vyšší teplota obvykle způsobuje nežádoucí chemické změny. Poté následuje separace z vodního roztoku. Provádí se v takzvané florentinské nádobě, princip využívá rozdílných hustot. Následně se odfiltrují nečistoty.
Pro kombinaci a vytvoření parfému je nutno nejen nadání a vlohy, ale i píle a praxe. Už tedy víte, co vše se za vůněmi ze zahrady skrývá. Zkuste se na vůně při příští návštěvy zahrady zaměřit a objevovat jejich pestrost. A než se na zahradu vydáte, přečtěte si i některé z dalších článků:
- Provoňte svůj byt! Přinášíme tipy na příjemné jarní vůně
- Vůně do bytu dokáží ovlivnit mnohé. Který druh je nejlepší?
- Účinná a levná ochrana proti molům, to jsou vůně do skříně
- Nezaměnitelný pocit domova utváří i vůně do bytu
- Bazalka - vůně léta a chuť pohody
- Aroma difuzér provoní vaši domácnost
- Aromalampa jako perfektní dárek pro zklidnění a relaxaci
Diskuse k článku