Na co si dát pozor při realizaci zámkové dlažby
Díky funkčnosti a cenové dostupnosti patří zámkové dlažby v exteriéru k těm nejpoužívanějším. Realizaci není časově ani technicky náročná. Přesto se při pokládce můžete dopustit řady chyb, které celkový výsledek zbytečně zkazí. Přečtěte si, na co všechno si při realizaci zámkové dlažby dát pozor.
Nevhodné ohraničení
Aby nedocházelo k „rozjíždění“ zámkové dlažby, musí být ohraničena obrubníky. Ty musí být pevně ukotvené, aby nehrozilo jejich sesouvání. Doporučujeme zvolit betonové obrubníky, případně ztracené bednění. Nepodceňte hloubku výkopu a obrubníky zabetonujte dostatečným množstvím betonu. Rozhodně nerealizujte zámkovou dlažbu volně v terénu bez jakéhokoliv ohraničení, vlivem počasí i zatížení by se skladba po čase rozpadla a spáry mezi dlaždicemi rozšířily.
Distanční spáry
Při realizaci zámkové dlažby nemusíte spáry mezi jednotlivými dlaždicemi řešit, protože jsou vybaveny malými zámky, které mezery samy vymezují. Pokud se však rozhodnete pro kombinaci s klasickými dlažebními kostkami, buďte na pozoru. Zde je potřeba pečlivě vymezovat spáry o velikosti 3 mm.
Dřevěná terasa je dokonalou ozdobou domu. Postavte si ji sami
Pokud by mezi dlaždicemi či kostkami žádné spáry nebyly, vlivem rozměrových změn dochází k vnitřnímu pnutí. Prvky se začnou překrývat, hrany ničit a někdy se mohou dlaždice i vytlačovat směrem nahoru. I v případě zámkové dlažby však musíte ponechat dilatační spáry u obrubníky, a to o šířce cca 3 až 5 mm.
Nerovný podklad
Základem úspěšné pokládky zámkové dlažby je pečlivá příprava podkladu. O tom jsme již podrobně psali v článku zaměřeném na realizaci zámkové dlažby. Je potřeba použít několik frakcí štěrku dostatečné síly a vrstvy pečlivě udusávat. Zásadní je, aby svrchní vrstva byla v dokonalé rovině. Bez vodováhy a dlouhé latě pro srovnání podkladu se proto neobejdete.
Zámkové dlaždice je potřeba při pokládce vtlačovat poklepáváním gumovým kladívkem a rovinu soustavně kontrolovat. Objevíte-li nerovnosti, dosypejte či odeberte štěrk v daném místě. Vyrovnávání po dokončení pokládky je pracné a komplikované.
Nevhodný písek pro spárování
Spáry mezi dlaždicemi se po dokončení pokládky vysypávají pískem. Je potřeba zvolit kvalitní písek určený přímo pro spárování, který má žlutou barvu a adekvátní jemnost zrna. Při použití běžného stavebního písku by se ve spáře mohly zaseknout větší kamínky, které by bránily vyplnění celé spáry. Efekt použití takového písku by pak byl v podstatě nulový.
Předčasné zatěžování dlažby
Po dokončení pokládky zámkové dlažby by si měly vrstvy sednout. Doporučujeme proto počkat několik dnů, než začnete dlažbu naplno zatěžovat. Zámkové dlažby se často realizují jako první před zahájením rozsáhlejších stavebních úprav, často pak bohužel dochází k poškození povrchu. Máte-li v plánu na staveniště přesouvat těžkou stavební techniku (náklady auta, bagry, rypadla apod.), zvažte realizaci zámkovky až po dokončení. Pokud to není možné, počkejte ideálně 1 až 2 týdny. Po této době budou dlaždice i vrstvy štěrku pevné a nadměrné zatížení zvládnou lépe než těsně po dokončení pokládky.
Inspirujte se i dalšími články, které jsou zaměřené na téma venkovních dlažeb:
Diskuse k článku