Moderní teakový nábytek dlouho vydrží a dobře vypadá
Kvalitní zahradní nábytek je základem pro příjemné venkovní posezení. Aby sloužil tak, jak je od něho vyžadováno, měl by být dostatečně odolný, snadno udržovatelný a v neposlední řadě i dobře vypadající. Všechny tyto nároky plní teakové dřevo, které se těží v tropických oblastech a v současné době zažívá velký boom.
Teakovému nábytku jsou přisuzovány mnohé pozitivní vlastnosti, které poskytují vysoký uživatelský komfort. Oproti klasickému dřevu mnohem více odolává okolním vlivům, zejména pak vlhkosti. Je-li vhodně ošetřen, může zůstat na zahradě i během zimy. Jaké jsou tedy všechny jeho výhody a nevýhody? O tom informují následující řádky.
Proč je zahradní teakový nábytek tak oblíbený?
V úvodu článku bylo nastíněno několik výhod, které se k teakovému nábytku vážou. Mezi nimi jednoznačně vyniká extrémní odolnost. Nevadí mu déšť, sníh ani vítr. Všechny tyto vlivy jsou v tomto ohledu spíše žádoucí, protože zvýrazňují přírodní kresbu na dřevě a mění jeho barvu na stříbrnošedou, aniž by však škodily jeho kvalitě. I tak se dá zahradní teakový nábytek vhodně ošetřit, aby se tímto způsobem neměnil, jak se budete moci dočíst dále. Z dalších předností je třeba zmínit i celkovou pevnost materiálu. Teakové dřevo je tvrdé a pružné. Zpravidla se do něho nepouští ani škůdci jako do běžného typu (například červotoč, s jehož likvidací vám radíme ZDE) a netrpí na plísně.
Na druhou stranu však počítejte s tím, že zahradní teakový nábytek je oproti jiným variantám dražší volbou. Pokud budete vyžadovat nejvyšší kvalitu (označována jako třída A), pak za obyčejný kulatý stolek o průměru do 1 metru zaplatíte nejméně 3000 Kč, u většího hranatého se cena přehoupne i přes 10 000 Kč. Zakoupení kompletní sady tak bude vyžadovat investici v několika desítkách tisíc.
-
Jak se zahradní teakový nábytek ošetřuje?
Budete-li chtít zachovat medovou barvu teakového dřeva, nevyhnete se údržbě tohoto nábytku. Ta spočívá v pravidelném natírání teakovým olejem (obvykle jednou či dvakrát do roka) a samozřejmě čištění, které je třeba zahájit odstraněním prachu a poté očištěním speciálním roztokem na teakové dřevo.
Teakový nábytek se hodí i do interiéru
I když se s teakovým nábytkem setkáte spíše v nabídkách s vybavením pro venkovní užití, můžete si jím zařídit i interiér. Postele, komody, křesla či židle, ale také menší doplňky, to je stručný výčet druhů nábytku a dalších předmětů, co se vyrábí právě z teakového dřeva. Opět ale platí to, že za komfort, který teakový nábytek nabízí, si připlatíte.
Hledáte-li tip na nábytek, který vám vydrží spoustu let a bude po celou dobu životnosti výborně vypadat, pak je právě teak materiálem, co tyto nároky splní. Vyvarujte se však nákupu v supermarketech a u nespecializovaných prodejců.
Diskuse k článku