Máta pro zdraví i letní osvěžení: Přečtěte si, jak ji pěstovat
Máta peprná patří mezi oblíbené bylinky, které krásně voní a jsou plné zdraví prospěšných látek. V letním období navíc přináší příjemné osvěžení a je skvělou přísadou do alkoholických i nealkoholických nápojů. Pěstování máty není náročné, dobře se jí daří na zahradě, na balkóně i doma v květináči. Vypěstujte si ji i vy a mějte ji po ruce nejen v letním období. Přečtěte si, jak správně pěstovat mátu, aby krásně rostla a měla hodně listů.
Vypěstujte si mátu ze sazeničky
Nejjednodušším způsobem, jak pěstovat mátu doma i na zahradě, je vysazení sazeniček. Mátu peprnou je možné vypěstovat i ze semen, ne vždy se však uchytí. Chcete-li mít jistotu, že vám máta dobře poroste, vsaďte na sazeničky nebo řízky z dospělých rostlin. Řízky máty stačí umístit do vody, kde vám zakoření.
Mátu můžete zasadit na jaře i na podzim
Mátu peprnou můžete ze sazenic začít pěstovat v podstatě kdykoliv během roku. Ideální období pro výsadbu je začátek jara (v březnu či dubnu). Rostlina bude mít dostatek času pořádně povyrůst, a tak budete mít během léta mnoho lístků ke sběru, které využijete v přírodním léčitelství i v kuchyni. Pokud mátu zasadíte v létě, na velké listy si nějako dobu počkáte. Výsadba máty je vhodná také během podzimu, ideálně v září. Na zimu ji pak můžete přenést do domu.
Máta je citlivá na sucho
Základem úspěšného pěstování máty je pravidelná zálivka. Máta peprná ani jiné druhy nemají rády sucho. V suché půdě se jim nedaří, při delší absenci zálivky mohou i uhynout. Sazenice máty vysaďte do vzdušné a provlhčené půdy a pravidelně ji zalévejte. Na zálivku nezapomínejte ani v případě, budete-li ji pěstovat v zimě doma na okně. V zimním období se může zálivka omezit, ani tak nesmí půda zcela vyschnout.
Mátu pěstujte v polostínu
Aby vám máta rychle rostla a brzy vám odměnila bohatými a velkými listy, musíte ji najít nejlepší místo. Mátě se daří především v polostínu. Budete-li ji pěstovat na balkoně, ideální je orientace a sever, východ či západ. Na balkony či terasy orientované na jih dopadá velké množství silného slunečního záření, které může způsobovat vadnutí listů a postupný úhyn. Pokud nemáte ve venkovním prostředí možnost vysazení do polostínu, dejte přednost pěstování doma na parapetu.
Máta pro zdraví i letní osvěžení
Jak pěstovat mátu na zahradě
Pokud se rozhodnete pro pěstování máty peprné na zahradě, dopřejte jí dostatek prostoru. Mátu vysazujte v záhoncích ve vzdálenostech 50x20 cm. V suchých dnech nezapomínejte na pravidelné zalévání. Chcete-li pěstovat mátu jen jeden rok, nemusíte ji hnojit. Na zahradě lze jednu rostlinu bez problémů pěstovat i 5 let, v takovém případě je pak dobré ji pohnojit kompostem nebo speciálním hnojivem na bylinky. Dejte si také pozor na to, že se vám máta může rozrůst po celé zahradě. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, umístěte rostlinku do nádoby a tu usaďte do záhonu.
Jak pěstovat mátu v květináči
Mátu peprnou můžete bez obav pěstovat i v květináči, který umístíte na balkon či do domu. Květináč musí být dostatečně prostorný, aby měla rostlinka dostatek místa pro své kořeny. Na dně květináče udělejte drenáž, aby nedocházelo k uhnívání kořenů. Aby se rostlině dařilo, doplňte zeminu s trochou písku.
Nezapomeňte na pravidelné zastřihování
Chcete-li, aby máta byla bohatá na velké listy, nezapomeňte ji pravidelně zastřihovat. Pokud by rostla příliš do výšky, množství listů by bylo menší, stejně tak i jejich velikost. Nemáte-li v době zastřihování a sklizně lístků možnosti využití, můžete mátu uchovávat v lednici, případně ji zamrazit na později.
Pěstování máty není žádná věda. Pokud si ji vysadíte ze sazenic, první listy budete moci sklízet už za pár týdnů. Máta peprná má řadu léčivých účinků a využijete ji také v aromaterapii. Přečtěte si další články o mátě a jiných bylinkách:
Diskuse k článku