Krmítko je nedílnou součástí zimních zahrad
Možná poněkud nečekaná sněhová nadílka překvapila nejen vás, ale také zvířata. Krmítka jednoduše k zimě patří, a právě v těchto dnech, kdy by si ptáci hledali potravu jen stěží, se hodí naplnit je a postavit nebo zavěsit ven. Ideální doba na plnění krmítka je od října do března, nic ale nezkazíte, když jej začnete používat až teď. Lepší pozdě, než nikdy!
Umístit krmítko ven už s prvními chladnými dny má jediný cíl: přilákat k němu co nejvíce opeřenců, aby si na něj zvykli a v zimě věděli, kam mají zamířit. Při samotném umísťování krmítka pak myslete i na další okolnosti, jako je třeba přítomnost koček, jenž by hladové ptáky příliš nepotěšila.
Vlastní výroba nebo kupované krmítko?
Je to vlastně jedno, v obou případech totiž nemusí krmítka splňovat potřebná kritéria. Pokud jej chcete vyrobit sami, bude vám stačit pilka na dřevo, pár hřebíků a kladívko. Nemusíte se snažit ani o pevnou nožku, protože ptáčkům stačí krmítko jen zavěsit. Mezi požadované vlastnosti pak patří dostatečná velikost stříšky, aby do krmítka nepršelo, a hodí se i vyšší okraj, přes nějž nebude krmení přepadávat. Krmítko nemusí mít velké rozměry, ale čím větší bude, tím větší opeřenci do něj budou moci zamířit. Jako podpěra pro stříšku poslouží jedna nožka uprostřed základové desky, případně čtyři drobnější v jednotlivých rozích. Oblíbeným prvkem zahrady, který zároveň splňuje i funkční hledisko, je budka z vydlabaného kokosového ořechu. Jako doplněk ke klasické budce je ideální.
V obchodech pak můžete vybírat i z méně přírodních materiálů, jako je plast nebo kov. Dřevo v nejrůznějších podobách ale stále vede.
Umístění a krmení
Pro ptáky je nejlepším místem volné prostranství, kde je nebude nic bránit v rozletu a zároveň nebudou ohrožováni ze země predátory, jako třeba kunami. Krmítka mohou mít svou vlastní nožku nebo stojan, který by tak měl dosahovat výšky minimálně 1,5 metru. V případě umístění na strom nebo větev vybírejte dostatečně pevné místo.
Čím krmit:
- olejnatá semena, jenž jim poskytnou dostatek výživy: slunečnice (ocení nejvíce sojky, brhlíci, sýkorky), proso, drcené vlašské ořechy
- nepohrnou ani mákem, krupkami nebo hrubou krupicí (pro malé druhy)
- ovesné vločky, hovězí lůj
- koupit můžete už připravené směsi
- pro kosy můžete připravit jablko: stačí položené pod krmítkem nebo zavěšené poblíž
Pozor ale na nemoci, které se právě u krmítek mohou snadno přednášet. Je potřeba udržovat prostor čistý a pravidelně udržovat i krmítko. Choroby se totiž častou mohou přenášet trusem, jenž se v těchto místech usazuje, ale neblahý vliv na malé opeřence mohou mít i plesnivá semena, jenž přichází do kontaktu s těmi čerstvými a vzniká tak celý koloběh.
Diskuse k článku