Kompostování psích exkrementů – na co si dát pozor a jak postupovat
Pokud máte doma čtyřnohého mazlíčka, každý den po něm musíte uklízet. Většina chovatelů psí exkrementy automaticky vyhazuje do popelnice, což ve výsledku není zrovna ekologické. Existuje však i další řešení, které spočívá v kompostování psích výkalů. Jedná se o biologický materiál, který podléhá přirozenému rozkladu, takže s jeho kompostováním není problém. Přesto je potřeba dodržet několik základních pravidel kompostování, díky kterým zamezíte riziku přenosu chorob, zabráníte šíření zápachu nebo udušení kompostu.
Psí výkaly mohou obsahovat patogenní organismy
Hned na úvod je potřeba upozornit, že výkaly psů a dalších masožravých zvířat na sebe často vážou patogenní organismy. To znamená, že se v nich mnohdy vyskytují třeba vajíčka parazitů nebo přímo původce chorob přenositelných i na člověka.
Proto bychom při manipulaci se psími exkrementy měly být ostražití a co nejrychleji po sebrání je vyhodit či zpracovat tak, aby nemohly ohrozit naše zdraví. To platí i při jejich kompostování. Aby byly bezpečné, je třeba zajistit na kompostu dostatečně vysokou teplotu. Současně na kompostu se psími výkaly nepěstujte zeleninu.
Zajistěte dostatečně vysokou teplotu na kompostu
Pokud chcete psí výkaly kompostovat, musíte se držet základního pravidla spočívajícího ve vysoké teplotě kompostu. Postarejte se o to, aby byla teplota kompostu vyšší než 65 °C, a to cca týden v kuse. U kvalitně založených kompostů to nebude problém, běžné komposty totiž dosahují teploty kolem 50 °C už po dvou dnech od jejich založení.
Na kompost přidávejte adekvátní množství výkalů
Pokud chcete psí exkrementy kompostovat, nesmíte to s jejich množství přehnat. Na druhou stranu může být i malé množství problematické. Obecně se doporučuje přidávat na kompost středně velkou hromádku psích exkrementů v počtu cca 10 až 15 kusů. Dojde tak k potřebné hygienizaci, na druhou stranu se kompost zbytečně nepřehltí.
Kombinujte hnědé a zelené složky kompostu
Pokud kompost využíváte už nějakou dobu, jistě znáte pravidlo spočívající v prokládání hnědých a zelených složek. To platí i v tomto případě. Do kategorie „zeleného“ materiálu se řadí zbytky ovoce a zeleniny, tráva nebo zelené listy. Mezi „hnědý“ materiál patří například větve, papír, uschlé listí, kávový lógr nebo právě výkaly. Pokud do kompostu přidáte psí exkrementy, měli byste nahoru přidat vrstvu zeleného materiálu.
Psí výkaly zapravte až 20 cm pod povrch kompostu
Hromádky od vašich čtyřnohých mazlíčků nedávejte nahoru do kompostu, ale zapravte jej do hloubky cca 15 až 20 cm. Díky tomu se ihned dostanou do míst s teplotou přesahující 65 °C. Pro jistotu je pak můžete zasypat menším množstvím vápna.
Používejte kompostovatelné sáčky
Buďte šetrní k životnímu prostředí a do kompostu ukládejte i psí výkaly posbírané při venčení vašeho psa na ulici nebo v parku. Za tímto účelem dobře poslouží kompostovatelné sáčky, které po naplnění vložíte přímo do kompostu. Odpadnou vám tak starosti s ne zrovna příjemnou manipulací výkalů posbíraných do igelitových sáčků.
Exkrementy nikdy nevyhazujte do popelnice na bioodpad
Při dodržení základní pravidel je kompostování psích výkalů bezproblémové. Pokud však kompostér nemáte, hromádky vyhazujte do popelnice. Zapamatujte si, že exkrementy rozhodně nepatří do kontejnerů či popelnic na bioodpad. Ty jsou určené na odpady, které vytváříme v kuchyni, například zbytky ovoce či zeleniny.
Pokud se naučíte kompostovat psí výkaly, už nebudete muset řešit typickou otázku „kam s nimi“. Nejlepším řešením je pořídit si nebo vyrobit speciální kompostér určený výhradně na kompostování psích exkrementů. Pojme i větší množství, a to bez rizika přenosu choroby. Přečtěte si pokračování článku, ve kterém vám přinášíme jednoduchý návod na výrobu kompostérů výkalů:
NÁVOD NA VÝROBU KOMPOSTÉRU NA EXREMENTY
Přečtěte si i další články zaměřené na problematiku kompostování:
Diskuse k článku