Vermikompostér – kompostér s žížalami do bytu
Rádi byste zpracovali domácí biologický odpad z kuchyně, ale pro postavení klasického kompostéru nemáte dostatečné prostory? Zajímavou alternativou je vermikompostér, který můžete postavit přímo v domě či bytu. O zpracování bio odpadu se v případě vermikompostování starají kalifornské žížaly, díky kterým budete mít za pár měsíců perfektní hnojivo. Jak se do vermikompostování pustit a kde sehnat žížaly?
Vermikompostování: Žížaly se postarají o zpracování odpadu
Už jste někdy slyšeli o vermikompostování? Jedná se o metodu rozkladu biologického odpadu na kompost s využitím žížal. Hnojivo od žížal je velmi kvalitní a je ideální jak pro balkonové rostliny, tak zeleninu. Hlavní předností vermikompostování jsou malé nároky na prostor a možnost kompostování v domě či bytě. Domácí vermikompostéry jsou totiž určeny pro umístění v interiérech s teplotou kolem 20 °C. Rozkládající se bioodpad ale při zpracování žížalami nezapáchá, na trhu jsou navíc k sehnání i designové kompostéry, které se stanou moderním doplňkem vaší domácnosti.
Čtěte také: Základní pravidla kompostování
Co patří na vermikompost
Pokud se pustíte do vermikompostování, měli byste vědět, co vše v něm můžete zpracovávat. Vzhledem k tomu, že se jedná zpravidla o menší komposty, se pro domácí vermikompostéry používá jen drobnější biologický odpad z kuchyně. Na rozdíl od klasických kompostů není určený pro zpracování odpadu živočišného původu, ale jen rostlinného. Žížaly bez problémů zpracují zbytky ovoce a zeleniny, ale také papírové ubrousky, čajové sáčky, kávové filtry a kávovou sedlinu či chlebové kůrky. Do vermikompostu můžete přidat i skořápky od vajec, ty ale musí být rozdrceny na malé částečky.
Vermikompostér můžete koupit, nebo si jej vyrobit
Princip vermikompostování je snadný. Kompostér je složen z několika nádob, které jsou na sebe naskládány a vytváří jednotlivá patra. V nich jsou umístěny násady se žížalami. Vermikompost se plní po patrech, jamile se naplní první patro, připraví se podestýlka do vyššího a žížaly si přelezou. Vermikompostér si můžete z několika nádob (například z kbelíků od barev nebo ze zahradnických boxů) sami vyrobit, stačí jen nádoby naskládat na sebe a propojit je provrtanými otvory, aby si mohly žížaly v případě potřeby přelézt.
Na trhu je ale také celá řada vermikompostérů, od obyčejných velmi levných po designové kousky, které ozvláštní váš interiér. Vermikompostéry na trhu jsou navíc často doplněné o zakládací set, ve kterém se nachází vše potřebné pro zahájení chovu žížal a vermikompostování.
Zahájení vermikompostování
Pokud jste si pořídili nebo vyrobili vermikompostér, můžete se pustit do zahájení vermikompostování. V první řadě musíte vytvořit podestýlku pro žížaly. Podestýlku může tvořit například tráva, navlhčený papír, rašelina, hobliny či kokosové vlákno. Na připravenou podestýlku se umístí násada žížal a přidá se první bioodpad. Ten by měl být tvořen kousky zeleniny či ovoce o maximálním rozměru 5 cm. Lůžko vermikompostéru musíte také pravidelně udržovat, především zajisit přiměřenou vlhkost a kompost provzdušňovat.
Průběh vermikompostování
Kompost nesmí být příliš vlhký. Pravidelně provádějte test vlhkosti. Kompostovaný materiál naberte do ruky a stiskněte. Pokud se objeví jen několik kapek vody, je vše v pořádku. Pokud voda vytéká ve větším množství, je potřeba snížit vlhkost, a to přidáním papíru nebo lepenky. Pokud je naopak hmota suchá, přidejte navlhčený papír.
Do prvního (spodního) patra se postupně přidává biologický odpad a žížaly se postarají o přeměnu v kvalitní humus. Jakmile první patro naplníte, začněte plnit druhé patro. Opět založte podestýlku. Mezi jednotlivými patry se nachází malé otvory, kterými se žížaly přesunou. Zatímco budete postupně plnit druhé patro, žížaly se postarají o přeměnu odpadu v tom prvním a za 2 až 3 měsíce budete mít první kompost, který využijete pro hnojení pokojových rostlin nebo bylinek na balkoně.
Kde sehnat kalifornské žížaly?
Domácí vermikompostér se neobejde bez kvalitních žížal. Klasické české dešťovky nedokážou přeměnit odpad v kvalitní humus tak rychle jako kalifornské žížaly. Ty se ke kompostování používají nejčastěji. Vermikompostování je v současné době velkým hitem a zabývá se jím řada domácností. Sehnat kalifornské žížaly proto není tak obtížné.
Žížaly si můžete zakoupit, můžete ale využít oblíbenou „žížalí mapu“, kde příznivci vermikompostování nabízí možnost předání žížalí násady. Vyhledejte na mapě nejbližšího souseda, který se vermikompostování věnuje, a požádejte ho o násadu kalifornských žížal. Rád vám pomůže.
Vermikompostování je fenoménem, který zasáhl nespočet českých domácností. Kompost je malý, skladný, hodí se do interiéru a řeší problém s vyhazováním nespotřebovaného jídla. Pusťte se do kompostování i vy a pochlubte se nám svým výsledkem, ať už v komentářích, nebo na Facebooku.
Diskuse k článku