Jak vyrobit postřik na mšice bez chemie
Mšice jsou velkým postrachem každého zahrádkáře. Napadají pokojové i venkovní rostliny. Těm se přestane dařit, nebudou růst ani kvést, budou povadlé a na jejich listech se objeví černý lep. I když je na trhu k sehnání velké množství chemických přípravků proti mšicím, můžete si poradit i přírodní cestou. Pojďme se podívat, jak vyrobit postřik na mšice bez chemie. Přinášíme vám hned 4 osvědčené způsoby.
Mšice vysávají šťávu z rostlin. Zabraňte jim v tom!
Objevily se u vás na zahradě nebo na pokojových rostlinách mšice? Pokud se jich co nejdříve nezbavíte, máte zaděláno na velké problémy. Mšice totiž z rostlin sají šťávu a s tím i důležité živiny. Rostliny začnou postupně trpět, což se nejprve projeví na listech a potom i na květech a stonku.
Rostlina začne chřadnout, často se na ní začnou projevovat i další choroby, protože mšice jsou velkými přenašeči různých onemocnění. Než sáhnete po pesticidech a insekticidech, vyzkoušejte přírodní postřiky, díky kterým se zbavíte mšic. Bez použití chemie bude zelenina zdravá a chutná.
Jak vyrobit postřik na mšice bez chemie – 4 snadné způsoby
Chemické postřiky na mšice jsou drahé a neprospívají zdraví, ani životnímu prostředí. Možností, jak vyrobit postřik na mšice bez chemie, je celá řada. Přinášíme vám návody na 4 jednoduché základní způsoby výroby postřiku.
Postřik na mšice z kopřiv
Na mšice dobře funguje jednoduchý postřik z kopřiv. Stačí natrhat větší množství čerstvých kopřiv, vložit do velké nádoby a zalít vodou. Kopřivy musí ve vodě začít pracovat, rozkládat se až hnít. Abyste tento proces urychlili, postavte nádobu na místo, kde svítí slunce co nejdelší dobu. Kopřivy začnou silně zapáchat, proto nádobu klidně zakryjte, proces hnití se tím urychlí. Přibližně po týdnu se vytvoří hustá silná tekutina, kterou můžete mšice začít polévat. Pokud nemáte kopřivy, můžete vyzkoušet i jiné rostliny – česnek nebo pelyněk.
Postřik z nedopalků nebo tabáku
Kouříte? Nedopalky cigaret hned nevyhazujte, připravte si z nich postřik na mšice. Nikotin a další v nedopalcích obsažené látky mají toxické účinky a škůdce účinně vyhubí. Až budete mít nasbíráno větší počet „vajglů“, zalijte je vodou a vyvařte. Nechte pár hodin odležet, přeceďte přes síto a nalijte do rozprašovaše. Pravidelným postřikem se mšic zbavíte. Pokud jste nekuřáci a nemáte přístup k nedopalkům, můžete použít i tabákové listy a postřik si připravit z nich.
Na mšice s mýdlovou vodou
Pokud se vám nechce vytvářet nechutné postřiky z nedopalků nebo hnijících kopřiv, vyzkoušejte jednoduchý mýdlový postřik. Mýdlový postřik je ideální na pokojové a okrasné rostliny, na bylinách a zelenině by se mohla chuť mýdla ve výsledku projevit. Stačí smíchat čistič na nádobí nebo obyčejné mýdlo a rozpustit. Mýdlovou vodu nanášejte na rostliny jednou týdně, na zahradě pak i vždy po dešti. Mšice mýdlovou vodu těžko snáší a přestanou vás obtěžovat.
Přečtěte si, jak na ekologické hnojení zahrady
Postřik z rebarbory
Pěstujete na zahradě rebarboru? Pak ji využijete nejen v kuchyni, ale i pro hudební škůdců. Postřikem z rebarbory zlikvidujete mšice, larvy i housenky. Pro výrobu postřiku použijte listy i řapíky, nasekejte je nahrubo a vyvařte ve větším množství vody. Po vychladnutí přeceďte a pravidelně nanášejte na rostliny.
Představili jsme vám 4 tipy, jak vyrobit postřik na mšice bez chemie. Je jen na vás, pro jaký způsob se rozhodnete. Vyzkoušejte jeden z nich a pokud nebude fungovat, nevzdávejte se a sáhněte po jiném. Se mšicemi lze bojovat i přírodní cestou bez použití chemie!
Diskuse k článku