Jak uspět se šťavnatým hráškem po celou sezonu?
Hrášek patří mezi jednoduché rostliny, které nevyžadují náročnou péči. Pěstovat jej můžete v truhlíku na balkoně i na zahradě. Nesnese přemokření, proto semena vysévejte s dostatečným rozestupem, aby rostlinkám umožnil bohatý růst a plození.
Nejčastěji se u nás pěstuje hrách setý cukrový nebo dřeňový. Obě odrůdy nabízejí mnoho minerálů a vitamínů. Aby váš hrášek plodil od léta až do podzimu, dodržujte tato pravidla:
- Vysévejte ho ve dvou vlnách, např. v květnu a červenci. První vlna poputuje do plodu rychleji, druhá prodlouží sezonu sběru.
- Pěstujte ho na slunném a chráněném místě s úrodnou, propustnou půdou.
- Zalévejte pravidelně, ale půdu nesmáčejte. Hrášek špatně snáší přemokření.
- Přihnojujte ho dusíkatými hnojivy, která podpoří bohaté květenství a plodnost.
- Průběžně odstraňujte všechny nekvetoucí výhony. Pomůže to soustředit energii do plodných stonků.
- Ošetřujte rostliny proti slimákům a hmyzu, kteří napadají květy a plody.
- V případě potřeby sklidíte rané odrůdy a nově vyséváte.
Dodržováním těchto rad vám vaše hrášková úroda potěší od léta do podzimu.
Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků
Grilovaná zelenina: Jaké druhy grilovat a jak správně postupovat
Pickles alias kvašená zelenina prospívá našemu zdraví. Zkuste si ji s námi připravit
Od pěstování do sklizně: radost z hrášku po celé léto
Zmíněný hrách setý slibuje šťavnaté plody, proto se dá vysévat již brzy. Není náročný, takže si nemusíte dělat starosti s živinami v půdě. Stačí semínka vysít a pak už jen zalévat a čekat. Samozřejmostí je pravidelná zálivka, ale pozor na přemokření. Rostliny by neměly vysychat, ale ani se příliš nasát vodou. Zalévejte tak, aby půda zůstala vlhká.
Přibližně čtrnáct dní po výsevu vyklíčí první rostlinky. Už za tři měsíce budete moct sklízet první šťavnaté plody. Pěstování hrášku je prosté, ale přesto vás po celé léto potěší bohatou úrodou. Prodlužte sezonu sklizně výsevem dvou vln, třeba v květnu a červenci. Dřeňová odrůda nasbírá úrodu do podzimu, cukrový hrách do zimy. Vaše balkonová či zahradní hrášková plocha potěší čerstvými plody dlouho.
Pěstování hrášku: radost z čerstvé úrody
Semena hrachu vyséváme do záhonu s výživnou, propustnou půdou. Vyséváme je do hloubky přibližně 4-5 cm a dodržujeme rozestup 20 cm, případně 40 cm podle Odrůdy. Rozestup najdete na zadní straně obalu semen. Pokud nemáte vyhrazené místo jen pro hrášek, můžete ho vysít společně s kedlubnami či ředkvičkami. K bramborám nebo později k rajčatům ho však nedávejte.
Lusky hrášku nenechávejte vyrůst příliš velké. Jinak se stanou méně chutnými a nahořklými. Pravidelně je seřezávejte na výšku 10-15 cm. Prodloužíte sezónu sběru výsevem dvou vln, třeba v květnu a červenci. Dřeňová odrůda nasbírá úrodu do podzimu, cukrový hrách do zimy. Techniky pěstování hrášku jsou prosté, dobrota plodů samozřejmá. Nechejte se inspirovat a pěstujte ho hojně! Každý posed hrášku vám zpříjemní teplé letní dny.
Prodlužte si radost z hrášku až do podzimu!
Abyste si hrášek mohli dopřát až do podzimu, postupujte takto: Po odbavení rostliny ji vytrhněte a vysévejte nová semena. Výsev bude přibližně v polovině srpna. Neváhejte a dopřejte si lahodnou úrodu i na podzim. Doporučujeme odrůdy Oskar na léto a Cezar na podzim.
Zelené kulaté hrášky lze:
- Rozmixovat a umístit do krabiček do mrazáku. Tak je uchováte na zimu.
- Celé kuličky vložit do pytlíku či krabičky a zmrazit.
Zmrazený hrášek si pak užijte i v zimních měsících. Radost z čerstvé úrody potrvá déle! Techniky prodloužení sezony sběru jsou jednoduché, výsledky brilantní. Hrášková dobrota potěší stůl po celý rok. Pěstujte hojně, uchovejte na zimu a ochutnejte kvůli radosti! Čerstvý hrášek je lahoda nejdražší. Přejeme vám hojnou, chutnou a dlouho trvající úrodu! Sezonu hrášku prodlužte až do samotného jara. Budeme rádi, když se nám svými pěstitelskými úspěchy pochlubíte na našem Facebooku.
Diskuse k článku