Jak připravit půdu na zimu i další sezónu
Máme tu krásný podzim a s ním i poslední období sklizně. Blíží se tak doba, kdy je čas postarat se o půdu, aby během zimy nestrádala a v příští sezóně byla opět v plné síle. Co to znamená v praxi? Je čas rýt, hnojit i mulčovat!
Nový přístup – příprava půdy bez ryzí
Než vám doporučíme zahradu po sklizni zrýt, zmíníme stále rozšířenější přístup péče o půdu, který spočívá v nerytí zahrady. Podle nejnovějších výzkumů není totiž rytí půdy vždy žádoucí, protože vede k narušení mikroorganické rovnováhy.
Pokud se rozhodnete vyzkoušet přístup nerytí preferovaný například v západních koutech Evropy, stejně se musíte o zahradu náležitě postarat. Nezbytné je odstranit veškerý plevel, který během sezóny na zahradě vyrostl. Plevel můžete odstraňovat ručně, nebo si pomoct rycími vidlemi. Před plevelem můžete půdu ochránit metodou falešného setí.
Zahradní traktory usnadňují péči o pozemek
Na vysokou trávu se osvědčí bubnová sekačka
Sušení zeleniny: Vyrobte si domácí vegetu jako zdravý základ polévek
Záhony překryjte vrstvou mulče
Budete-li záhony připravovat bez rytí, doporučujeme je překrýt asi 3 až 5cm vrstvou mulče. Ten získáte mulčováním trávníku, které je součástí podzimní údržby trávníku. Proč na půdu umístit nadrobno nasekanou trávu? Stane se přirozeným lákadlem pro žížaly a další drobné živočichy, které svým pohybem půdu provzdušní.
Tradiční postup spočívá v rytí
V našich končinách je stále nejčastějším způsobem přípravy půdy na nadcházející sezónu rytí. Nechcete-li experimentovat, chopte se rýče a do záhonů zaryjte i chlévský hnůj nebo posekanou trávu. Přírodní hnojivo dodá půdě dostatek živin, které budoucí úrodě prospějí. S množstvím hnojiva to ale nepřežeňte a už ve fázi přípravy záhonů si promyslete, jaké druhy plodin budete na ploše pěstovat. Některé druhy zeleniny hnojiva tolik nepotřebují, jiným zase prospívají.
Velké plochy zorejte pluhem
Záhony na menší ploše zvládnete zrýt ručně pomocí rýče. Pokud však máte rozlehlou zahradu, nebo rovnou pole, vsaďte na techniku. Motorové pluhy nebo malé zahradní traktory s funkcí orání jsou cenově dostupné a pro menší hospodáře má jejich pořízení význam.
Než se pustíte do orání, připravte pluh tak, aby jeho plocha byla co nejhladší a bez zbytků zeminy či plevele. Projeďte pluhem první brázdu a srovnejte ho, aby směřoval kolmo k zemi. Při orání by měl stroj běžet sám bez nutnosti jakéhokoliv tlačení nebo přetahování. Pokud orání půdy probíhá těžce a je pro vás i s mechanizací fyzicky náročné, pravděpodobně bude pluh špatně seřízený.
Přečtěte si další články o přípravě zahrady na podzim:
Diskuse k článku