Horní frézka - užitečný pomocník při práci se dřevem
Horní frézku najdete v dílnách všech truhlářů, případně ve výrobnách nábytku. Jedná se totiž o praktického pomocníka v práci se dřevem, kterého ale ocení i ti, kteří mají práci s ním jen jako koníčka. S pomocí frézky se budou moci pouštět do složitějších věcí, které tak přestanou být jen nesmělými pokusy. Horní frézka slouží k vyřezání drážek, zaoblování hran (případně k jinému tvarování) a různým výřezům.
Základem každé horní frézky (někdy nese název „vrchní“) je rotující vřeteno s upínacím pouzdrem. Už podle názvu je jasné, že materiál ubírají shora, a vy si tak sami poradíte třeba s rámy na okna, které do sebe budou perfektně zapadat. Kromě dřeva lze horní frézku použít ještě pro práci s MDF deskami, foliovými deskami, lehkými kovy, plasty, ale i sádrokartonovými deskami, kvůli kterým jsou často pořizovány.
V čem horní frézka pomůže
- úprava reliéfu
- vyřezání písma, znaků a symbolů
- opracování hran
- využití v modelářství nebo při výrobě hraček
- využití má i jako vrtná pomůcka
Jak horní frézka funguje
Kromě rotujícího vřetena ve valivých ložiscích s upínacím pouzdrem jsou důležitou součástí i stopkové frézy. Optimální rychlost pro řezání je 12 až 24 tisíc otáček za minutu. Vysokootáčkový motor pak využijete i díky aretaci vřetena.
Podle čeho vybírat
Výkon
Čím vyšší výkon, tím lépe bude materiál opracován. U profesionálních nástrojů je to asi 2000W, u levnějších amatérských 600W. V tomto případě platí rčení o zlaté střední cestě.
Otáčky
Minimálně by to mělo být 12 tisíc otáček, maximálně pak 30 tisíc. Zkontrolujte si, zda dá frézka regulátor, kterým je můžete snížit či zvýšit dle potřeby – ne vždy je totiž nejvyšší hodnota žádoucí. Při samotné práci je potřeba otáčky přizpůsobit materiálu.
Výška zdvihu
Tento parametr určuje, do jaké hloubky je frézka schopná řezat. Už při koupi byste tedy měli mít jasno, k čemu budete nového pomocníka využívat. Pořídíte-li frézku s nízkým zdvihem, pak hlubokého opracování bohužel nedocílíte.
Paralelní doraz
Slouží ke kopírování šablon, což platí třeba i pro často využívané horní rýhy. Lze takto nastavit i pevnou vzdálenost od okraje.
Další druhy frézek
Pokud je práce se dřevem vaše hobby, pak využijete i specifičtější frézky, jakými jsou lamelovací (vytváří spoje „rybičky,“ rámové, rohové nebo příčné), jednoruční frézka (frézování hran, hůže se ale vede), ohraňovací frézka (disponuje naopak přesným vedením po okraji) nebo drážkovací fréza, která je nepostradatelným pomocníkem při elektroinstalaci, protože řeže nejen do dřeva, ale i zdiva, kamene a betonu.
Horní frézka je praktickým pomocníkem pro všechny kutily. Nejlevnější neznačkové přístroje seženete už od tisíce korun, počítat však musíte s poruchovostí a složitostmi při případné opravě. Ty dražší se pohybují v cenové hladině kolem tří až čtyř tisíc korun, ovšem spolehlivost je neporovnatelná.
Diskuse k článku