Snadnější příprava dříví na zimu, to je štípačka na dřevo
Štípání či řezání dříví je činnost, která zabere spoustu času a navíc je dost namáhává. Ulehčení přináší štípačka na dřevo, s níž jde tato práce mnohem lépe od ruky. Tento elektro-hydraulický pomocník si u majitelů domů získávají stále větší přízeň. Za tu může především usnadnění těchto příprav, bez nichž by bylo téměř nemožné udržet si i v zimě potřebný komfort bydlení.
Traduje se, že dřevo zahřívá dvakrát. Nejprve při jeho přípravě a pak při samotném vytápění obydlí s jeho pomocí. Štípačka na dřevo první možnost zcela potírá, což někteří jistě přijímají s velkou úlevou. Veškerá práce je odváděna na principu hydraulického mechanismu poháněného elektrickou energií. K porcování dřeva tak dochází na základě vyvíjeného tlaku na jednotlivé kusy vložené do tohoto důmyslného zařízení, jehož základní součásti jsou:
- rám
- elektromotor
- štípací klín
- píst
- čerpadlo
- ovládání
Jak štípačka na dřevo pracuje?
Už výše byl nastíněný princip, který štípačka na dřevo následuje, když pracuje. Hydraulický okruh je poháněn motorem (u domácích typů elektrický, u dražších modelů pro větší možnosti využití pak spalovací), štípací klín je nasměrován naproti spodní stolici, která drží zpracovávaný kus dřeva. Tlak vyvíjený na štípací klín pak skrze něj rozštípe dřevo tak, jak je potřeba.
Štípačka na dřevo může být vertikální i horizontální
Přístroj je možno kategorizovat na základě mnohých parametrů – od tlaku, který je štípačka na dřevo schopna produkovat, přes rozměry polen, co je možné do vymezeného prostoru umístit, až k samotnému výkonu či potřebnému příkonu. Mimo to se ale stává důležitou otázkou i to, zda je vhodné pořídit horizontální, nebo vertikální štípačku.
„Novinkou je štípačka na dřevo pracující dle potřeb uživatele v obou polohách.“
Horizontální štípačka na dřevo se osvědčí u menších polen a je také velice skladná. Vejde se do běžné kůlny či zahradního domku, a pro její úschovu tak není nutné vymýšlet opatření a nové možnosti. Tlačná síla je u tohoto typu v nejlepším případě 5 tun. Oproti tomu vertikální typ zvládne větší kusy dřeva, ale také je potřeba mít dostatek prostoru pro jeho umístění. Tlačná síla tohoto typu dosahuje hodnoty přibližně 9 tun.
Štípačka na dřevo je příjemnou alternativou k ruční přípravě dříví, která je značně namáhavá a přináší spoustu omezení – od dostatku času nutného pro samotné štípání až po menší i větší zdravotní komplikace, které štípání dřeva nezřídka provázejí. Štípačka na dřevo je pomocník, kterého ocení všichni majitelé domů, co chtějí mít dřevo na zimu nachystané kvalitně, a to během krátké doby. Horizontální štípačka na dřevo začíná s cenou na přibližně 3000 Kč, vertikální typ je dražší, ten je možné pořídit od zhruba 7500 Kč.
Diskuse k článku