Drtiče a štěpkovače usnadní práci na zahradě
Pokud se pouštíte do úklidu zahrady a po ořezu stromů vám zůstalo větší množství dřevního odpadu, popřemýšlejte nad možností pořízení drtiče nebo štěpkovače větví. Během jednoho odpoledne vše zpracujete a získáte kvalitní dřevní materiál pro otop nebo použití do kompostu. Na trhu narazíte na zahradní techniku pro likvidaci dřevního odpadu v různých cenových kategoriích. Dejte si také pozor na to, že drtič a štěpkovač jsou dva různé přístroje, které přináší rozdílné výsledky. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou mezi nimi rozdíly a na co se při jejich výběru zaměřit.
Jaký je rozdíl mezi drtičem a štěpkovačem
Hned v úvodu je třeba vysvětlit hlavní rozdíl mezi drtičem větví a štěpkovačem. Na pohled vypadají oba stroje podobně, liší se však vnitřním ústrojím, které zajišťuje zpracování větví. Drtiče větví jsou vybaveny ostrými noži, které rotují a sekají větve na jemnou drť. Tu využijete pro založení kompostu nebo jako podestýlku pro domácí zvířata. Drtiče větví jsou ve srovnání se štěpkovači hlučnější, větve se musí také do stroje mírným tlakem zatlačovat.
U štěpkovačů žádné nože nenajdete, jsou totiž vybaveny řezným ozubeným kolem, který větve vtahuje do ústrojí a seká je na zpravidla 3 cm kousky. Vzhledem k tomu, že soukolí větve samo vtahuje, není třeba působit tlak – větve se do stroje posunují samy. Ve srovnání s drtiči jsou méně hlučné. Produktem je dřevní štěpka, která je také vhodná do kompostů, navíc se hodí i na otop. V případě štěpkovačů si dejte pozor na zpracování dřevin s houževnatou kůrou, která v mokrém stavu zabrání dokonalému přeseknutí větve. Proto se doporučuje zejména při použití štěpkovače nechat větve několik dní proschnout, aby ozubené kolo zvládlo větve přeštípat bez problémů na kousky.
Maximální průměr větví jako stěžejní parametr
Na trhu narazíte na drtiče i štěpkovače v různých cenových kategorií. Liší se zejména kvalitou konstrukce, výkon a maximálním průměrem větví. Právě na průměr větví byste se měli při nákupu zaměřit. Pokud víte, že budete potřebovat zpracovávat i větve silnějšího průměru, investujte do výkonnějšího zařízení. Pro uspokojivý výsledek doporučujeme pořizovat alespoň techniku střední třídy o výkonu nad 2 kW a maximálním možném průměru větví 4 cm. Takové drtiče a štěpkovače si pak hravě poradí s většinou dřevního odpadu, který na zahradě vyprodukujete.
Drtiče a štěpkovače – elektrické i benzinové
Jak drtiče větví, tak štěpkovače se vyrábí v provedení na elektrický i benzinový pohon. Stejně jako v případě jiné zahradní techniky jsou ty benzinové zpravidla výkonnější a variabilnější. Umožňují využití i v hůře dostupném terénu. Je však třeba počítat s větší hlučností a vyšší pořizovací cenou. Benzinové drtiče a štěpkovače jsou využívané zejména mezi majiteli větších zahrad.
Ve srovnání s nimi jsou elektrické přístroje cenově dostupnější, zpravidla nejsou tak bytelné a výkonné. Vyžadují přístup k přívodu elektřiny, a tak nejsou využitelné všude. Máte-li menší zahradu za domem, s kvalitním elektrickým drtičem nebo štěpkovačem si zpravidla vystačíte. Jsou tišší, lehčí, snadno se s nimi manipuluje a díky jednoduché konstrukci nevyžadují náročnější údržbu.
Pořiďte si štěpkovač se zpětným chodem
Pokud se rozhodnete pro nákup štěpkovače větví, zaměřte se při výběru i na náročnost obsluhy. V soukolí se může větev poměrně snadno zaseknout, což se vyřeší zapnutím přístroje na zpětný chod. Kvalitnější štěpkovače umožňují snadné přepnutí na zpětný chod přímo v provozu pomocí tlačítka, což práci usnadní. Naopak u levnějších typů je často nezbytné přístroj vypnout a zpětný chod spustit manuálně, což práci ztěžuje a zpomaluje.
Modely s plastovými nádobami ušetří spoustu práce
Dalším kritériem při výběru štěpkovačů a drtičů je způsob uložení nadrceného či nasekaného dřeva. Některé typy nejsou vybaveny žádnými sběrnými koši ani nádobami, a tak dřevěná drť padá přímo na zem. To práci opět zpomaluje. Lepším řešením je pořízení zahradní techniky s vestavěnou plastovou nádobou, do které nadrcené větve padají. Bez problémů tak přesunete celou nádobu na požadované místo a s drtí můžete ihned pracovat. Některé typy drtičů a štěpkovačů pak umožňují umístění pytle či jiné vlastní sběrné nádoby.
Příklad profesionálního štěpkovače s obrovským výkonem.
Nepodceňujte bezpečnosti při práci
Práce s drtiči a štěpkovači vyžaduje opatrné zacházení. Zejména v případě drtičů může být kontakt s rotujícími noži velmi nebezpečný. Modernější přístroje jsou vybaveny řadou pojistek a ochranných mechanismů, které bezpečnost při práci zvyšují. Vždy byste však měli používat ochranné rukavice a brýle. Odlétající ostré dřevěné kusy větví by vás mohly vážně poranit.
Pokud vyberete dostatečně výkonný a kvalitně zkonstruovaný drtič větví nebo štěpkovač, usnadníte si spoustu práce na zahradě. Do kvalitního přístroje zainvestujte, vyhnete se případným zklamáním s nekvalitně nadrceným dřevním odpadem, který by vám ve výsledku jen přidal práci navíc.
Nenechte si ujít další články, ve kterých jsme se zaměřili na výběr a údržbu zahradní techniky:
Diskuse k článku