Dřevěný kurník- nejjednodušší varianta chovu drůbeže
Chování vlastní drůbeže, tak, jak tomu bylo za dob našich prababiček, se stává opět realitou. Hlavním důvodem určitě není cena masa v obchodech, ale to, že sami víme, jak taková kuřata a slepice chováme, jak žijí, čím jsou krmeny. Aktuální otázkou se tak stává – jaký zvolit materiál a velikost kurníku, aby byl životní prostor dostatečný a drůbež spokojená?
První problém, který při plánování stavby kurníku vyvstane, je dilema, zda zvolit raději zděný či dřevěný. Druhý zmínění je častější hlavně proto, že pro jeho výstavbu není potřeba moc času, prostoru, ani financí.
Zděný či dřevěný kurník?
- stavba zděného kurníku je mnohem složitější
- zděný má však mnohem delší životnost
- u dřevěného špatná izolace přes zimu, zdění nabízí lepší klima v zimě i v létě
- oproti tomu rychlá a jednoduchá stavba
- při provedení izolace se rozdíly stírají
- u dřeva jsou však častější plísně, zděný se celkově lépe udržuje
- pro zděný hovoří i lepší údržba
Rozměry kurníku a další nutnosti
Nejdříve je nutné zvážit možnosti pozemku, dle toho se pak určí, kolik slepic, kohoutů či jiné drůbeže bude možno chovat. Záleží samozřejmě na velikosti plemen, avšak platí, že pro pět kusů by měly být k dispozici alespoň 2 metry čtvereční. Počítejte také s tím, že aktuální počet drůbeže rozhodně nebude konečný a chov se bude s největší pravděpodobností rozrůstat.
Dřevěný kurník: celodřevěný nebo s podezdívkou?
Zde existují dvě varianty: celodřevěný nebo dřevěný s podezdívkou. Druhým bodem je pak volba střechy– zvolit lze krytinu, lepenku či pultovou střechu. To nejdůležitější však zahrnuje zajištění vhodné izolace, aby v kurníku přes zimu nemrzlo. Jako nejvhodnější řešení se jeví zdvojení stěn, kdo má možnost, pak lze mezeru vyplnit pilinami. Nesmí se zapomenout ani na podbití střechy.
Všechny nevýhody dřeva se musí eliminovat, proto zvolte vhodný (odolný a nezávadný) nátěr, který se použije zevnitř i zvenku. Vnitřní prostory je pak třeba ještě vybílit vápnem.
- pro konstrukci kurníku jsou dostačující trámky a OSB desky
- zateplit lze kurník EPS nebo polystyrenem, na vrstvu izolace pak nezapomeňte položit ještě desky pokryté podestýlkou
- pro pohledovou úpravu není problém použít palubky
- nezbytnosti: dvířka pro přístup kvůli úklidu a okno (např. polykarbonátová deska), když bude drůbež trávit přes zimu čas uvnitř
- i dřevěné stavby je vhodné umístit ke zdi, aby měly oporu a byly chráněny před větrem
- nutností je jeho uzavíratelnost
- vnitřní prostor je možno ošetřit proti parazitům, rohy zaplnit silikonem a na dno položit nezávadnou krytinu
Dřevěný kurník je pro chov slepic dostačující, avšak plánujete větší rozšíření chovu, pak se vyplatí zvážit variantu zděného. Buď zkonstruovat zcela nový nebo vyhradit nepoužívanou místnost.
Zděný kurník potřebují ti, kdo to myslí s chovem drůbeže vážně.
Diskuse k článku