Divoké jarní byliny a jejich využití v kuchyni
Rostou na louce, v lesích i zákoutích zahrad. Mnohdy si jich ani nevšimneme, přesto našemu organismu prospívají a nabízí pestré možnosti využití v kuchyni. Řeč je o divokých jarních bylinách, které trochu upadly v zapomnění.
Dříve byly nedílnou součástí jídelníčku našich předků, kteří využívali vše vhodné, co rostlo kolem nich. Pojďme si tyto divoké jarní bylinky připomenout a ukázat si, jak je v kuchyni vhodných způsobem využít.
Medvědí česnek
I když jsme v úvodu zmínili, že využití divokých bylin v kuchyni upadlo v zapomnění, existuje jedna velká výjimka. Je jí medvědí česnek, který si v poslední dekádě vydobyl značnou popularitu. Mnozí jej sbírají každoročně a mezi blízkými si předávají cenné informace, kde roste.
Aktuální trendy pro jídelny: nahraďte židle a zvýrazněte stěny
Svěřte přípravu jídla páře. Parní trouba vaří zdravě a lehce
Jak uchovat houby? Sušení hub, mražení, sterilování, nasolování a další způsoby
Má léčivé účinky a skvěle chutná. Hodí se zejména pro výrobu pesta, které můžete přidávat do salátů, těstovin nebo jako dip. Medvědí česnek se dá v kuchyni využít i v syrovém stavu. Nasekaný ozvláštní jarní saláty a své místo má i v pomazánkách, dresingu nebo bramborové kaši.
Kopřivy
Kopřiva léčí, ale také zajímavě chutná. Jemně štiplavá chuť mladých kopřiv dokáže ozvláštnit nejeden pokrm. Listy kopřiv jsou vhodné pro přípravu kopřivové polévky nebo přílohy v podobě špenátu. Nasekané kopřivy můžete přidávat i do bramborové kaše nebo bramborového salátu. Kopřiva je pak důležitou ingrediencí pro přípravu slavnostní velikonoční nádivky.
Popenec
Méně známou divokou bylinou je popenec břečťanovitý. Objevuje se jako plevel na záhonech, v zahradách i kolem zídek a štěrkových cestiček. Svou chutí připomíná bazalku a také jej lze podobným způsobem využívat. Je ozvláštňující ingrediencí do polévky, pomazánky nebo bylinkového másla. Svou delikátní chutí povýší i vaše karbanátky, sekanou nebo bramborové placky.
Pampelišky
Pampelišky rostou všude kolem nás a byla by škoda je přehlížet. V kuchyni lze využít zejména pampeliškové květy, které jsou chutné a krásně vypadají. Ozvláštní jarní salát i polévku. Hodí se pro přípravu lahodného pampeliškového medu, který pomůže i při jarním nachlazení. Své využití má i kořen pampelišky, který je vhodný pro přípravu čaje.
Fialka
Líbí se vám, když pokrmy září barvami? Pak je doplňte květy různých divokých rostlin. Skvělou volbou je především fialka, jejíž květy provoní salát i brambory. Využití v kuchyni mají i listy fialky, které mají delikátní oříškovou chuť.
Bršlice kozí noha
Bršlici považují mnozí zahrádkáři za otravný plevel. Přesto by neměla přijít v nemilost, protože ji lze různými způsoby využít v kuchyni. Chuť bršlice se podobá petrželi. Vhodná je jako doplňující ingredience do různých zeleninových pyré. Přidávat tuto bylinu můžete i do masových směsí, karbanátků nebo omelet. Pro svou výraznější a ostřejší chuť je ideální k přípravě bylinkového pesta.
Pitulník žlutý
Pitulník žlutý roste všude tam, kde se objevují kopřivy. Najdete jej v příkopech, kolem plotu i v lese. Listy bylinu můžete bez usušení použít jako ingredienci do zeleninových a bylinkových salátů. Nadrobno nakrájené lístky jsou pak ideální i do jarních nádivek nebo lehkých polévek.
Přečtěte si i další články o bylinkách:
- Návod na zpracování bylinek, které sklidíte před zimou
- Bylinky na vaší zahrádce: Jednoletky, dvouletky nebo trvalky?
- Konzervace bylinek: sušení, mražení a nakládání
- Zazimování bylinek na zahradě i v květináči
- 7 bylinek, kterým se na vašem balkonu bude dařit
- Jedovaté rostliny, na které narazíte v lese i na zahradě
Diskuse k článku