Chov křepelek zvládnou i začínající chovatelé
Chov japonských křepelek je stále oblíbenější. Křepelky jsou malé, jejich vajíčka zdravá a chutná, chov navíc není nijak náročný a zvládne ho i začínající chovatel. Stačí velká voliéra, zdravé křepelky a kvalitní krmení. Pojďme se společně zaměřit na chov křepelek v zimě i v létě a na jeho specifika a úskalí, kterými se vyznačuje.
Japonské křepelky – nenáročné na chov
Japonské křepelky jsou nejmenší drůbeží na světě. V našem prostředí se nejčastěji chovají dva typy – nosné a masné brojlerového typu. Křepelky vybírejte podle toho, jestli je budete chovat na vajíčka nebo na maso.
Pokud se rozhodnete pro pořízení křepelek, dbejte na to, aby byly zdravé a v dobré kondici. Ušetříte si tím spoustu starostí. Nejlepší je pořídit naočkované křepelky z komerčního chovu. Také se musíte rozmyslet, jestli váš chov křepelek bude jen kvůli vejcím nebo zda se pokusíte i o odchov.
V malé míře se ale nevyplatí. Pokud chcete chovat jen pát křepelek pro radost, pořiďte je bez kohoutka. Te bývá obvykle konfliktní a mohl by samičky nepěkně poranit. Také nepořizujte křepelky různých barev, i kvůli tomu by se mohly vzájemně šikanovat.
Kde a jak křepelky chovat
Křepelky se často chovají v malých klecích s rošty, to ale rozhodně není ideální. Chov křepelek bude příjemnější a kvalitnější, pokud drůbeži zajistíte dostatečný výběh a především možnost hrabání. Křepelkám se nejlépe daří ve velké voliéře velké alespoň 1x2 metry.
Na dno voliéry dejte mulčovací kůru a smíchejte je s hoblinami. Křepelky budou mít kvalitní podloží, které zajistí pohodlný pohyb ve výběhu. Nezapomeňte přidat do rohu voliéry i misku s hlínou nebo popelem, křepelky se totiž rády popelí. Pokud jim chcete dopřát pohodlí a komfort, za listí nebo větve vám budou vděční.
Chov křepelek v zimě
Křepelky jsou teplomilná zvířata, proto nesmí být vystavena průvanu a okolní teplota by neměla klesat pod 18 °C. Na zimu se musí přesunout do teplejších prostorů. Chov křepelek v zimě také není nijak náročný, stačí klec nebo voliéru přemístit do stodoly nebo jiné hospodářské budovy, eventuálně dílny. Postarejte se o to, aby na ně netáhlo. Působením průvanu mohou i uhynout.
Dáváte přednost chovu slepic? Postavte si dřevěný kurník
Křepelky a snášení vajec
Japonské křepelky jsou vynikající nosnice. Pokud vás chov křepelek zajímá kvůli křepelčím vajíčkům, potěšíme vás. Jedna křepelka snese za rok i 300 vajíček, ačkoliv v zimním období zpravidla nenese a odpočívá. Japonské křepelky začnou se snášením vajíček už od 8. týdne věku.
Křepelčí vajíčka jsou asi pětkrát menší než slepičí, obsahují ale velké množství vitamínů a minerálů. Současně neobsahují cholesterol, proto jsou zdravější alternativou. Chov křepelek vám přinese radost i zlepšení stravovacích návyků.
Krmení pro křepelky
Aby se křepelkám dobře dařilo, musí dostávat kvalitní krmení. Čistá voda je naprostým základem, krmivo plné potřebných látek a vitamínů je ale také důležité. Můžete pořídit přímo krmné směsi pro křepelky nebo krmte krmivem pro krůty a nosnice.
Čas od času dopřejte křepelkám i domácí stravu bohatou na bílkoviny. Chovatelé doporučují přidávat i mletý hrách nebo vojtěšku. Chov křepelek v zimě klade na krmení trochu jiné nároky. Pro zdraví křepelek je dobré doplnit krmnou směs olejnatými semeny a rozinkami.
Chov křepelek si oblíbíte. Není náročný, křepelky jsou hezký a výsledek v podobě chutných křepelčích vajíček uvidíte prakticky okamžitě. Uvědomte si však, že domácí chov křepelek má být příjemnou zálibou s důrazem na zdraví a důstojný život křepelek. Dostatečně velká voliéra je tak pro chov křepelek důležitá.
Diskuse k článku