Paludárium je terárium, které kombinuje vodu i pevnou půdu

Paludárium je terárium, které kombinuje vodu i pevnou půdu

Paludárium je akvaterárium, které napodobuje močál či bažinu. Obsahuje vodní plochu a nadzemní suchozemskou část. Díky tomu mohou v jediném prostoru růst vodní i suchozemské rostliny a žít suchozemští, vodní i obojživelní tvorové současně. Stavba paludária je časově i technicky náročnou záležitostí, přináší však neuvěřitelný prostor pro realizování vlastních nápadů. Každé paludárium je originální. Při stavbě a výběru fauny i flóry však musí být respektována základní pravidla, jen tak bude výsledek přitažlivý a funkční. Pojďme se podívat na základní pravidla stavby paludária a na výběr jednotlivých prvků.

Kouzlo paludária spočívá především ve své komplexnosti. V jednom poměrně malém prostoru se setkávají dva světy. Vytváří se dva druhy životního prostoru pro život na souši i ve vodě. Paludárium by mělo být dostatečně hluboké s přibližně třetinovou vodní plochou v závislosti na konkrétních typech živočichů.

Paludárium a stavba krok za krokem

Dříve, než se pustíte do samotných návrhů a stavby paludária, dobře si promyslete jeho velikost. Stejně jako u všech chovatelských zařízení platí, že čím větší bude, tím bude lepší a pro živočichy příjemnější. Výběr velikosti je vždy otázkou kompromisu. Je třeba mít na paměti, že paludárium patří k větším chovatelským zařízením. Jedním z důvodů je fakt, že rostliny neustále rostou. Čím větší akvaterárium bude, tím bude mít tvůrce více prostoru pro uplatnění svých kreativních nápadů. Je možné se pustit také do stavby minipaludária, ve kterém však může být umístěn jen omezený počet rostlin i drobných živočichů a jeho stavba bude jeden velký kompromis.

Paludárium může mít horní či boční otevírání. V případě otevírání ze shora v něm nemohou být chováni šplhající živočichové. Je třeba mít na paměti, že s vodou i substrátem je celé zařízení dost těžké, proto musí být umístěno na pevném podstavci. S akvateráriem se manipuluje velmi těžko, navrhněte tedy pevné místo, kde bude umístěno natrvalo. Paludárium vyžaduje také prostor pro osvětlení o odvětrávání či chlazení, myslete tak i na dostatečný okolní prostor. Sklo musí být dokonale utěsněné a všechny otevírací prvky zajištěné tak, aby nemohlo dojít k jejich samovolnému otevření.

Akvaterárium a jeho technické vybavení

Abychom zajistili vhodné podmínky pro růst rostlin i kvalitní a dlouhý život živočichů, paludárium musí být doplněno o vhodné podpůrné vybavení. Zpravidla se jedná o osvětlení, vytápění, větrání a filtraci.

Osvětlení – problematika výběru vhodného osvětlení je obsáhlá a neexistují jednotné názory. Osvětlení musí být dostatečně silné, aby zajistilo kvalitní růst vodních rostlin, na druhou stranu ale nesmí spálit rostliny suchozemské. V domácích paludáriích lze řešit osvětlení instalací reflektorů, zářivek či nákupem speciálních světelných ramp a osvětlovacích zařízení.

Vytápění – u domácích paludárií není většinou přídavné vytápění vůbec potřeba. Samotné osvětlovací zařízení zajistí dostatek tepla a během noci mírný pokles teploty v prostoru celé vegetaci jen prospěje. Přídavné malé výtopné zařízení je třeba instalovat v případě, budou-li v paludáriu pěstovány tropické rostliny s vyššími nároky na teplo.

Větrání – vytvořením odvětrávacích otvorů či průduchů dojde k mírnému proudění vzduchu, čímž se zamezí zamlžování skla. Obvykle tak stačí několik odvětrávacích otvorů a celý systém větrání je kompletní. Pokud konstrukce paludária vytvoření takových otvorů neumožňuje, lze odvětrávání vyřešit instalací malého ventilátoru.

Filtrace – vodní část paludária vyžaduje adekvátní filtraci. Ta se řeší instalací vnitřního nebo vnějšího filtru. Pokud vyžadujete silné proudění a snadnou následnou manipulaci, dejte přednost filtru vnitřnímu. Pokud však nechcete, aby bylo ve vodní části zařízení viditelné, volte vnější filtr.

Stavba paludária svépomocí je časově trošku náročnější.

Paludárium a rostliny v něm

Výběr vhodných rostlin do paludária je velkou alchymií. Závisí na mnoha faktorech, preferencích i cenových možnostech. Při stavbě paludária si předem promyslete, jaký typ rostlin byste v něm chtěli pěstovat. Výběr vodní vegetace je mnohem jednodušší, na trhu existuje spousta vodních akvarijních rostlin. V paludáriu na vodní rostliny dopadá mnohem méně světla než na rostliny v akváriu, tomu je třeba přizpůsobit i jejich výběr. Proto dejte přednost vodním rostlinám, které nevyžadují tolik světla a snášejí i stín.

Při výběru suchozemské vegetace je výběr užší. Pozor si dejte především na pokojové rostliny, které rostou velmi rychle a už po několika týdnech či měsících by prostor celého paludária zarostly. Suchozemské rostliny musí růst pomalu, mají být též pokryvné a dekorativní. Vhodné jsou epityfy, kapradiny či pomalu rostoucí druhy fíkusu.

Akvaterárium a vhodní živočichové

Při výběru živočichů do svého paludária máte opět rozsáhlé možnosti volby. U vodních živočichů máte v podstatě volnou ruku. Můžete chovat vše, co bude ve vytvořené vodní nádrži prosperovat. Nejjednodušší jsou samozřejmě rybky a další akvarijní živočichové. Náročnější na chov jsou obojživelníci, kteří kladou vyšší nároky na vodní i suchozemskou část. Chov krabů a dalších obojživelníků se doporučuje spíše zkušenějším chovatelům.

Následuje volba živočichů, kteří budou obývat suchozemskou část paludária. Volba suchozemských živočichů do domácího paludária je o poznání těžší, možnosti jsou značně omezené. Kromě zmíněných krabů a obojživelníků jsou k chovu vhodní i plazi. Při výběru je třeba zohlednit udržitelnost vnitřního uspořádání, způsob potravy živočichů i zabezpečení proti úniku.

Akvaterárium a jeho stavba svépomocí je opravdovou výzvou. Při dodržení základních pravidel a výběru pro chov i pěstování jednodušších rostlin a živočichů však jeho stavbu zvládne i začínající chovatel. Doporučujeme absolvovat pravidelná setkání a srazy chovatelů, v rámci kterých si své zkušenosti se stavbou paludárií vzájemně předávají.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...