Bezpečnostní kamery: účinné zabezpečení i prevence
Pokud žijete v rizikové lokalitě, otázka bezpečnosti je u vás každodenním tématem. Kromě klasického zabezpečení oken a dveří ale můžete udělat ještě něco navíc. Takové bezpečnostní kamery kromě toho, že s nimi snadno odhalíte nevítaného návštěvníka, mají i preventivní funkci – je totiž málo pravděpodobné, že si zloděj vybere takto důkladně zabezpečený dům.
Zabezpečení majetku už není jen výsadou movitých majitelů honosných sídel. Cena techniky klesá a stává se tak dostupná pro každého, kdo potřebuje zajistit klid a pořádek. V kombinaci s elektronickým zabezpečovacím systémem pak budete mít jistotu, že jste udělali maximum.
Různé druhy kamer i záznamů
Mezi bezpečnostními kamerami máte samozřejmě hned několik možností. Nejlépe by vám s výběrem a instalací poradili odborníci, ovšem ještě před tím se můžete sami zorientovat díky jednoduchému přehledu.
- Kamera bez záznamového zařízení: objekt můžete sledovat např. přes webové rozhraní v reálném čase, snímky se však nebudou nikam ukládat a nelze je tak procházet zpětně- v případě vloupání je tedy nelze použít jako důkaz.
- jednoduchá kamera se záznamovým zařízením: nejrozšířenější s nejširším výběrem. Jedná se o analogové zařízení, které má videovýstup a k digitalizaci dochází až při záznamu.
- IP kamery: moderní a plně digitalizované kamery, které využívají IP protokol. Umožňuje sledování v místě i ve vzdálenějších prostorách a záznamy zpracuje pomocí síťové infrastruktury. Dokáže přenášet i jiná data, než obraz – detekuje pohyb, zaznamenává zvuk, s její pomocí lze spustit alarm nebo rozsvítit světla, případně použít zoom.
Hlavní rozdíl mezi analogovou a IP kamerou: zatímco analogová je pouze jednosměrná (obraz na monitor), IP kamera reaguje na pokyny a je tedy dvojsměrným zařízením (od monitoru mohou být zadávány příkazy). |
- využití webové kamery: zjednodušené řešení, které má však mnoho mezer a lze jej tedy použít jen provizorně nebo dočasně. Spíše než na monitorování objektů jej využívají rodiče pro kontrolu svých ratolestí doma. Pomocí speciálního programu webová kamera snímá, co se před ní děje, navíc záznam můžete i uložit jen v případě, že před objektivem dojde k pohybu. Dá se ovládat dálkově a je možno nastavit odesílání upozornění na telefon či email.
Rozlišení bezpečnostní kamery
Možná i vám se vybaví velmi nekvalitní obrazy z bezpečnostních kamer, které bývají k vidění v televizních pořadech. Ty pochází z levných nebo zastaralých systémů. Moderní kamery umí obraz zaznamenat už mnohem čistěji, takže je rozpoznatelný obličej. Ve tmě nebo za nepříznivých podmínek navíc používají infrapřisvícení.
Nevhodné rozlišení: 640x480 bodů
Vhodné rozlišení: 1280x1024 bodů
Ukládání záznamu
Možná vás překvapí, že běžné kamery s ukládáním záznamu jsou konstruovány pouze na osmihodinové použití během jednoho dne. Pokud chcete zaznamenávat 24 hodin týdně, pak budete muset sáhnout po některém z dražších přístrojů.
Analogové kamery většinou ukládají na videorekordér, IP kamery napojené na počítač na speciální síťové zařízení.
Instalaci bezpečnostní kamery zvládne sám téměř každý, kontaktovat odbornou firmu je ale vhodnější – máte alespoň jistotu, že vše bude přesně tak, jak má. Cena bezpečnostní kamery se pohybuje od osmnácti set korun, což jsou ale ty nejprimitivnější přístroje. Propracovanější seženete v cenové relaci tří tisíc.
Diskuse k článku