Jak zabezpečit byt či dům před odjezdem na dovolenou
Začínají letní prázdniny, s nimi i období dovolených. Tisíce rodin vyráží během léta na několikadenní až několikatýdenní výlety a opouští své byty a domy. Období dovolených je ale žní pro zloděje, kteří na delší nepřítomnost majitelů čekají a místo budoucího lupu si předem plánují. Než vyrazíte na dovolenou, zabezpečte svůj dům či byt tak, abyste riziko vykradení minimalizovali.
Na dovolenou předem neupozorňujte
„Prázdninoví lupiči” si obvykle své oběti pečlivě vybírají. Snaží se předem zjistit důležité informace o tom, kdy bude konkrétní dům či byt volný a co vše v něm je. I když je populární se o svých plánovaných cestách chlubit na sociálních sítích, rozhodně to není moudré. O své dovolené byste předem měli říkat jen lidem, kterým opravdu důvěřujete. Pokud se rozhodnete pochlubit se na internetu, nastavte si dosah svých příspěvků tak, aby se k nim dostali jen vaši přátelé.
Cizím lidem byste se zbytečně neměli svěřovat ani o své finanční situaci, cennostech, které schraňujete, už vůbec byste neměli informovat o slabých místech vašich domů či bytů. Větu „když odcházím, nechávám klíč pod květináčem“ byste neměli sdělovat ani těm nejbližším, respektive byste na tento způsob uchovávání klíčů měli zcela zapomenout.
Použijte simulátory pohybu v domě či bytě
Po odjezdu na delší dovolenou by nemělo být na první pohled zřejmé, že je nemovitost prázdná. Nejčastěji na to upozorňují zatažené závěsy, nepřetržitá tma a plnící se poštovní schránka. Na trhu jsou k sehnání speciální simulátory pohybu a světelné spínače, které se postarají o pravidelné rozsvěcování a zhasínání světel.
Nenechávejte zatažené závěsy a rolety a domluvte se s blízkou osobou, aby chodila váš dům či byt pravidelně kontrolovat a vybírat poštovní schránku. Přeplněná poštovní schránka je pro zloděje jasným indikátorem, že je dům delší dobu prázdný. Po dobu dovolené tak přerušte dodávku poštovních zásilek nebo se domluvte se sousedy, aby vám poštovní schránku kontrolovali a její obsah u sebe uschovali.
Bezpečností systémy vaši nemovitost zpravidla ochrání.
5 tipů, jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou
Podle odborníků na bezpečnost se zabezpečení bytů a domů často podceňuje. Někteří experti dokonce tvrdí, že do zabezpečení by se mělo investovat až 10 % celkové ceny nemovitosti. Pokud jste zabezpečení svého domu důkladně nezajistili už dříve, před odjezdem na dovolenou to jen stěží doženete. Máme pro vás ale 5 tipů, jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou, které vás nebudou stát prakticky žádný čas ani mnoho peněz.
-
Zkontrolujte okolí svého domu. Nenechávejte žádné volně stojící žebříky nebo nástroje, které by mohl lupič využít ke vloupání.
-
Pokud jste pojištěni, pořiďte si důkladnou foto či videodokumentaci cenností, a to včetně výrobních čísel.
-
Na jmenovce zvonku uvádějte jen příjmení v množném čísle. Zloděje přitahují infomace o počtu osob, které v nemovitosti žijí. Často si také vybírají domy a byty majitelů s tituly, ani ty tak na vizitky neuvádějte.
-
Zajistěte kvalitní osvětlení domu a v jeho okolí. Pořiďte světla s pohybovým senzorem, které se rozsvítí, když se v okolí domu někdo objeví.
-
Pořiďte kvalitní trezor, ideálně pevně zabudovaný do zdi. Umístěte do něj před odjezdem na dovolenou veškeré cennosti.
Když se zloděj do 5 minut nedostane do objektu, své snahy často vzdá
Odborníci na bezpečnost doporučují zabezpečit dům či byt tak, aby vniknutí dalo případným zlodějům hodně práce. Pro každého zloděje je důležitý čas, během kterého se dokáže do bytu či domu dostat. Pokud mu to bude trvat více než 5 minut, své snahy raději vzdá a přesune se jinam. Z toho důvodu je důležité používat kvalitní zámky na dveře a dobře zabezpečit okna.
Zabezpečení dveří a oken – čím vyšší ochrana, tím lepší
Pokud máte před dovolenou dostatek času a chcete zabezpečit svou nemovitost z dlouhodobého hlediska, zaměřte na na zabezpečení dveří a oken. Dveře by měly být vybaveny mechanickými komponenty, které zajistí vysoký stupeň ochrany. Patří sem zejména bezpečnostní štít s kvalitní profilovou cylindrickou vložkou, dále vrchní přídavný zámek, který zdvojuje bezpečnost vstupních dveří, a také příčná celoplošná dveřní závora.
Pro zvýšení bezpečnosti můžete použít i doplňková zařízení, například přídavná kódová kování, pojistky dveřních závěsů či zábrany proti vysazení dveří. Čím více bezpečnostních prvků použijete, tím bude stupeň ochrany vyšší a proniknutí do objektu zabere podstatně více času.
Pokud jsou vaše okna umístěna v nižších patrech, měli byste zajistit i jejich zvýšenou ochranu před vniknutím. Pořiďte okna s kvalitním rámem, používejte okenní překlady a parapety. Zvýšenou pozornost věnujte také výběru skla, uzávěrů a kování. Pokud žijete v oblasti se zvýšeným rizikem loupeží, opatřete okna mřížemi.
Před odjezdem na dovolenou nepodceňte požární bezpečnost
Kromě ochrany před vyloupením byste se měli postarat také o zabezpečení před vznikem požáru. Uvědomte si, že každý elektrický spotřebič může být v případě závady příčinou vzniku požáru. Proto před odjezdem na dovolenou vypojte ze zásuvek všechny spotřebiče včetně televizorů, počítačů či nabíječek. Televizor odpojte také od antény.
Pokud se vám nechce vypojovat jednotlivé spotřebiče, vypněte jističe pro jednotlivé okruhy, čímž odpojíte zpravidla celé místnosti od zdroje elektřiny. Uzavřete přívod plynu a také vody. Právě vodovodní havárie, např. poškození hadice k pračce nebo vodovodní baterie, jsou častou příčinou vytopení bytů či domů během dovolených. Problematice požární ochrany domů a bytů jsme se věnovali již v minulosti. Přečtěte si náš článek a dozvíte se více.
Pokud před odjezdem na dovolenou provedete výše uvedená bezpečnostní opatření, rizika minimalizujete a můžete odjet s klidným svědomím. Přejeme vám krásné ničím nerušené léto bez zlodějů!
Diskuse k článku