Zvyšte bezpečnost kolem domu pomocí vyhřívaného chodníku
Nebaví vás několikrát denně odhrnovat sníh kolem domu? Zvyšte bezpečnost pro sebe i kolemjdoucí pomocí technologie vyhřívaných chodníků. Díky speciálnímu topnému systému sníh roztaje dřív, než ho stihnete odhrnout, a pochozí plocha jen tak nenamrzne.
Vyhřívejte chodníky i příjezdové cesty
Systémy pro vyhřívání chodníku či příjezdových cest nejsou v našich končinách příliš rozšířené. Ve veřejné sféře se zatím používají minimálně, nicméně pro lokální použití kolem domů zvýšený zájem pozorujeme. Technologie pro ohřev totiž šetři spoustu práce s odklízením sněhu a navíc minimalizují riziko zranění.
Na vyhřívaném chodníku se totiž jen tak nevytvoří vrstva náledí, a tak je riziko uklouznutí minimální. Nad pořízením topného systému byste měli přemýšlet i v případě, že máte parkovací stání v kopci či ve svahu, a tak je příjezd v zimě bez časté údržby značně komplikovaný.
Ohřev se realizuje pomocí topných kabelů
Technologie ohřevu chodníků a příjezdových cest funguje na vcelku jednoduchém principu. Elektrické topné kabely (nebo teplovodní potrubí) se zvýšenou odolností se zabudují do betonové desky, případně do pískového či štěrkového lože. Na tuto vrstvu lze následně zhotovit finální pochozí vrstvu, která může být z asfaltu, zámkové dlažby, keramiky či jiného materiálu.
Pokládka kabelů vyžaduje zkušenosti
Rozhodnete-li se pro pořízení výhřevného systému, doporučujeme svěřit montáž specializované firmě. Je totiž potřeba zvolit vhodnou technologii pokládky a podkladovou plochu připravit tak, aby byla čistá a bez ostrých předmětů. Předejde se tak možnému poškození termokabelů, jejichž následná oprava by byla značně komplikovaná.
Při pokládání topných kabelů je potřeba také dodržet pravidelné rozestupy mezi smyčkami, které by měly odpovídat šířkou jednotlivých smyček. Díky tomu se dosáhne optimálního rozložení tepla a kvalitního tání ledu či sněhu po celé ploše. Použít lze i speciální topné rohože, jejichž montáž je jednodušší.
Kvalitní regulace zajistí správnou funkci i úsporu energií
Součástí návrhu systému pro vytápění venkovních ploch by měla být kvalitní regulace, díky které bude systém funkční a přinese úsporu tepla. Základním regulačním prvkem je teplotní čidlo, které zapíná/vypíná topení v závislosti na venkovní teplotě. Obvykle se nastavuje na 3 až 4 °C.
Doporučujeme však tuto regulaci propojit také s čidlem vlhkosti. K zapnutí systému tak dojde ve chvíli, kdy na plochu začne sněžit. Došlo-li by k sepnutí až poté, co bude na chodníku či příjezdové cesta silnější vrstva sněhu, mohlo by odtávání trvat až několik hodin.
Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku