6 tipů, jak vybrat vhodné zahradní osvětlení
Krásu své zahrady si můžete užívat nejen ve dne, ale také během noci. Aby však vyniklo její kouzlo, musí být doplněna o vhodné zahradní osvětlení, které zdůrazní její rysy. Venkovní osvětlení je pak nezbytné i do zahradních prostorů, které se v nočních hodinách běžně používají, ať už jde o pergoly, terasy, či přístřešky. Připravili jsme pro vás 6 tipů, jak vhodné zahradní osvětlení vybírat.
1. Vyberte světlo podobné tomu dennímu
Na trhu narazíte na zahradní svítidla s odlišným spektrem barvy. Ve většině případů je však žádoucí, aby se venkovní světlo co nejvíce blížilo tomu dennímu. Výjimkou jsou různé experimenty v podobě RGB svítidel, které umožní nasvícení zahrady do modré, zelené, fialové či zcela jiné dle aktuální nálady.
Jak poznáte, že bude barva světla co nejvěrnější tomu přirozenému? Mnohé napoví index podání barev CRI, který se pohybuje na škále 0 až 100. Čím je číslo vyšší, tím se světlo svou barevností více podobá přirozenému osvětlení.
Posuvné zastřešení terasy: užívejte si za každého počasí
Osvětlení schodiště z praktického i designového hlediska
2. U zahradních světel sledujte stupeň krytí
Zahradní osvětlení bývá často vystaveno náročným klimatickým vlivům. Aby svítidlo odolalo dešti nebo vodě ze zavlažovacího systému, musí splňovat vysoký stupeň krytí. Pro venkovní použití používejte jen světla s označením IP 44 a vyšší. Svítidla s IP 68 pak můžou být přímo ponořena do vody, používají se proto pro osvětlování bazénů, jezírek, fontán a jiných vodních prvků.
3. Zkombinujte více světel různého výkonu
Aby bylo osvětlení zahrady dostatečné, budete potřebovat více zdrojů světla. Doporučujeme vsadit na kombinaci různých typů od sloupkových přes závěsné po nástěnné. Volte také různé výkony svítidel. U teras či pergol použijte výkonnější světla, kolem příjezdových cest, chodníčků a jednotlivých dřevin pak stačí méně výkonné typy, které jen podtrhnou styl exteriéru.
4. Buďte obezřetní při výběru solárních svítidel
Oblíbeným typem venkovních svítidel jsou ty vybavené solárními články. Nevyžadují žádný zdroj energie, není je tak třeba napojovat na elektřinu nebo vyměňovat baterie. Kvalita těchto výrobků však často kolísá. U levných svítidel bývá problém s nedostatečným zdrojem energie, kdy při méně prosluněných dnech večer vůbec nesvítí, nebo blikají. Vsaďte proto na dražší a kvalitnější svítidla od prověřených výrobců.
5. Olemujte cesty a chodníky sloupkovými světly
Specifickým typem svítidel pro zahradní použití jsou sloupková. Umísťují se do země zapíchnutím, případně pevným kotvením pomocí patek a šroubů. Jsou ideální pro olemování zahradních cest, chodníků, příjezdových cest i záhonů. Nejenže poutavě vypadají, ale také zvyšují bezpečnost při pohybu po zahradě. Rozhodně na ně při výběru svítidel nezapomeňte.
6. Velikost svítidla přizpůsobte rozloze zahrady
Zahradní svítidla se vyrábí v mnoha velikostech od velmi kompaktních po vysoké sloupové. Nelze jednoznačně říct, který typ je vhodnější. Velikost svítidel je totiž potřeba přizpůsobit velikosti osvětlované plochy. Zatímco na malých terasách a předzahrádkách by mohutné sloupy se světly vypadaly nevkusně, do velkorysých zahrad se bezpochyby hodí. Malé svítilny a tenké sloupky pak vypadají skvěle právě na menších exteriérových plochách, na velkých zahradách byste o ně ale spíš zakopávali.
Je vám téma zahrady blízké? Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku