Elektroodpad nepatří do kontejneru. Víte, co odvézt do sběrného dvora?
V každodenním životě využíváme spoustu techniky, o které se předchozím generacím jen zdálo a byla pro ně hudbou daleké budoucnosti. Množství nových spotřebičů, techniky a elektroniky s sebou také nese problém s jeho likvidací. Jelikož se jedná o spotřební zboží, jednou za čas je třeba takové zařízení vyměnit a vyvstane tak otázka – kam s dosluhujícím spotřebičem?
Pod pojmem elektroodpad se rozumí nejen celé elektrospotřebiče, ale také třeba jen jejich části. Je potřeba oddělit jej od komunálního a směsného odpadu, protože má specifická pravidla sběru a likvidace kvůli možnému výskytu nebezpečných látek.
Proč recyklovat elektrospotřebiče
Běžné elektrospotřebiče jsou nejčastěji vyrobeny ze tří součástí – železa, skla a plastu. Železo se týká nejen vnějších částí, ale hlavně jeho vnitřních součástek. Kromě toho také obsahuje látky, jež se nedají zlikvidovat běžným způsobem na městských skládkách tak, že je postavíte vedle kontejnerů.
Jedná se zejména o rtuť, arzen, kadmium, olovo, ftaláty, bromové zpomalovače hoření, chrom, ve starých chladničkách ifreony a podobně. Látky jsou nebezpečné, ovšem jen při nesprávném zacházení. Ke zpracování elektroodpadu tedy firmy potřebují schválení krajského úřadu, aby byly splněny všechny podmínky týkající se bezpečnosti, podmínek i technologií.
Nakládání s elektroodpadem je navíc v České republice ošetřeno i v zákonech. Konkrétně se jej týká zákon č. 185/2001 Sb. o odpadech, který navíc zavádí tzv. recyklační poplatek. Toho jste si mohli všimnout kupříkladu při nákupech v internetových obchodech, kde je uvedenou vždy pod cenou spotřebiče.
Zpětný odběr elektrospotřebičů
Dle průzkumů se do sběrných dvorů nejvíce dováží kopírky, chladničky a sekačky na trávu. V podstatě takto můžete zlikvidovat vše, co funguje na elektrickou energii. Zatímco u velkých spotřebičů je odvoz na takové místo brán jako samozřejmost, u těch menších už to tak nefunguje, a tak třeba řada fénů končí v kontejnerech na směsných odpad.
Recyklovat lze:
- velké a malé spotřebiče
- informační a telekomunikační zařízení
- spotřební elektroniku
- osvětlení (ovšem nikoliv klasické žárovky a zářivky)
- nástroje jako vrtačky, brusky apod.
Rozhodně do kontejnerů určených pro elektroodpad (kterých stále přibývá) nevhazujte CD, DVD, plastové obaly a další kryty spotřebičů.
Z recyklovaného plastu, skla, železa a dalších barevných kovů pak dále vznikají další výrobky – od plastových plotových latí, součásti nových spotřebičů, přes rámy a trubky až po technické sklo. Z barevných kovů bývá nejvíce zastoupena měď, hliník či nikl, jež se používá jako ochrana proti korozi u nářadí nebo chirurgických nástrojů.
S klesající kvalitou elektrospotřebičů, s její rostoucí oblibou i větší nabídkou tak souvisí stoupající množství elektroodpadu. Jestliže se bude objevovat na běžných skládkách nebo ve spalovnách, bude stále docházet k naprosto zbytečnému poškozování životního prostředí. Pár kroků do sběrného dvora nebo k místu, kde můžete zdarma elektroodpad odevzdat tak nebude úplně zbytečných...
Diskuse k článku