Vyrážíte na dovolenou? Ušetřete na provozu své domácnosti
Máte letošní dovolenou teprve před sebou? Jednoduchými kroky můžete snížit výdaje za provoz vaší domácnosti. Když budete týden nebo dva pryč, nemá cenu platit za spotřebu vody a energií. Máme pro vás 4 tipy, jak během okamžiku snížit výdaje o stokoruny.
1) Vypojte všechny nezbytné elektrické spotřebiče
Domácí spotřebiče jsou velkým žroutem elektřiny. Tu však často spotřebovávají i ve vypnutém, resp. pohotovostním stavu. Věřte, že i nabíječka v zásuvce, chytré osvětlení, vypnutý počítač nebo televizor elektřinu spotřebovává, i když zrovna neběží.
Uživatelům to běžně zvyšuje komfort, při vycestování na delší dobu však pohotovostní režim nemá žádný význam. Proto všechny nezbytné spotřebiče vypojte ze zásuvky. Zvažte také odpojení Wi-Fi routeru, který vysílá signál nepřetržitě. Ponechte v pohotovostním stavu jen ty spotřebiče, které byste museli po opětovném připojení znovu pracně nastavovat či seřizovat.
2) Zvažte kompletní vypnutí elektřiny
Pokud nechcete chodit místnost po místnosti a vytahovat spotřebiče ze zásuvky, můžete vše vyřešit jednoduchým vypnutím jističů. Budete tak mít jistotu, že spotřebu zcela eliminujete. Ovšem v téměř každé domácnosti se nachází spotřebiče, které musí běžet celoročně.
Typicky se jedná o lednici a mrazák, případně o zabezpečovací systém či SMART Home systém (chcete-li mít dohled na domácností i z dovolené). V takovém případě doporučujeme vypnout jen určité okruhy, např. osvětlení, ložnici, koupelnu, dětský pokoj apod.
3) Zastavte přívod vody
Zastavení přívodu vody má hlavní význam z bezpečnostního hlediska. Eliminujete tak riziko havárie, která vás může stát spoustu problémů. Prevence proti havárii je však také finanční prevencí – za únik vody můžete zaplatit tisíce korun, nemluvě o výdajích za opravy vašeho i cizího majetku.
Zastavením přívodu vody také okamžitě snížíte spotřebu související s doplňováním vody do čerpadel, ohřívačů, bojlerů apod. Máte-li ovšem teplovodní podlahové topení, u něj přívody nezastavujte. Pracují na samostatném okruhu, vodu z řádu neodebírají, neustálou cirkulací včetně letního období pak chrání potrubí proti zanášení.
4) Snižte teplotu ohřevu vody na minimum
Pokud k ohřevu užitkové vody využíváte bojler, podívejte se, na jakou teplotu máte ohřev nastavený. Mnohé domácnosti nastavují teplotu zbytečně vysoko, velmi horkou vodu vůbec nepotřebují, za každý stupeň navíc ale zbytečně připlácí. Pokud navíc vyrážíte na delší dobu pryč, nemá význam ponechat teplotu ohřevu na vysokých hodnotách.
Při delší dovolené se vyplatí ohřev zcela vypnout, jen je potřeba počítat, že po vašem příjezdu bude opětovné ohřátí vody nějakou dobu trvat. Teplotu nastavíte snadno na každém bojleru, aniž byste ho museli fyzicky odpojit. To nedoporučujeme, protože moderní bojlery jsou vybavené různými pojistkami (proti zamrznutí, zrezivění apod.) a v určitém režimu by měly fungovat nepřetržitě.
Ušetřit na provozu domácnosti v době vaší nepřítomnosti není žádná věda. Hledáte další úsporné tipy? Přečtěte si některé z předchozích článků:
Diskuse k článku