Vybudovat mořské akvárium je nákladné, pohled na něj za to ale stojí
Podmořský svět je oku lahodící, zároveň ale také tajemný. Snad každý touží po tom, mít jej alespoň kousek doma, aby se mohl kochat pohledem na tichý svět každý den. Avšak péče o mořské akvárium je mnohem nákladnější, než o to, které znáte z dětství. V čem jsou tedy jeho specifika a jak na založení útesové nádrže?
Akvárium už dávno není jen výsadou dětských pokojů, kde bylo přes ušmudlané sklo sotva vidět na několik neonek. Současné možnosti posunuly i akvária na stylový doplněk interiéru. Kromě klasické nádrže mohou mít podobu živého obrazu, případně je snadno vestavíte do rohu. Trendem se stala právě akvária mořská, s nimiž se vám dom zjeví kus exotiky.
Jak na mořské akvárium
Lákavá představa má však i svá úskalí. Kromě vynaložené finanční částky je to i obětování části volného času péči o tento skvost. Je potřeba nastudovat si všechny potřebné informace nejen ohledně péče o objekt, ale také o ty, kdo jej budou obývat. Dnes už seženete takové druhy vodních živočichů, až budou oči přecházet – vyžadují však také odpovídající péči.
- čím větší akvárium, tím snadněji se udrží rovnováha prostředí
- velikosti musí být přizpůsobeno osvětlení, jeden z klíčových prvků mořských akvárií (lze použít zářivky nebo výbojky)
- příliš velké nádrže se špatně čistí, protože nedosáhnete na dno; u malých nádrží jde zase obtížně vybudovat útes
- akvárium se umísťuje na stojan nebo skříňku s odpovídající nosností
- útes se vybuduje pomocí vápencového kamene, co nejvíce pórovitého (1 kg lze pořídit v ceně kolem 120Kč); používá se také keramická náhražka; na stěny se lepí živé kameny
- na dno se sype korálová drť nebo jemný bílý písek, v němž se lépe vegetuje různým živočichům
Filtrace je alfou a omegou
Základem úspěchu u každého akvária je perfektní filtrace s kulturami bakterií. Používá se vnější, která znamená vyšší náklady, ale také lepší účinnost – většinou je totiž vyráběn na míru. V akváriu je potřeba vybudovat přepad s hřebenem. Jen tam bude zajištěno optimální prostředí, neboť mořští živočichové jsou na nečistoty velmi citliví.
Dále se používají odpěňovače a speciální sůl. Voda se musí pečlivě kontrolovat, problém bývá hlavně se sloučeninami dusíku.
Pokud se sami necítíte na vybudování mořského akvária, pak existuje možnost nechat si jej vyrobit a přichystat na zakázku. Znamená to ale zase další výdaje navíc.
Na co si dávat pozor
Pokud se už nemůžete dočkat, až do vody nasadíte první obyvatele, bude lepší, když si o nich předem něco zjistíte.
- některé druhy jsou agresivní a požírají své „sousedy“
- jiné si pečlivě hlídají teritorium a nesnesou návštěvníky
Na místě je samozřejmě i otázka financí. Je pravdou, že velká a úchvatná mořská akvária s veškerým vybavením a příslušenstvím se mohou vyšplhat na cenovou úroveň nového automobilu. S jejich rozšiřováním se ale staly dostupnější, základní a menší kousky tak dnes vyjdou na sumu kolem třiceti tisíc korun.
Diskuse k článku