Vložkování komínu pomáhá vylepšit proces vytápění obydlí
Rekonstrukce komínu pomáhá řešit případy, kdy už není tah při odvodu spalin dostatečný, což se projevuje menší výkonnosti napojeného tepelného spotřebiče či například vznikem nadměrného množství kouře a intenzivního zápachu pří topení. Velmi často se v rámci vylepšení přistupuje k vložkování komínu. Co tento postup obnáší a kdy se obvykle doporučuje?
O tom, že je třeba provést rekonstrukci komínu, vás může informovat nejen stále více omezená funkčnost celé soustavy, ale také odborník provádějící revizi, na kterou byste určitě neměli jednou ročně zapomenout. Pokud vám vložkování komínu doporučí, je třeba jeho slova nepodceňovat. Nespolehlivý komín je totiž velkým rizikem pro bezpečné a příjemné bydlení.
Kdy je vložkování komínu potřeba?
Vložkování komínu představuje způsob, kdy se stávající průduch osadí novou vložkou. Ta posléze zaručí, že všechny důležité vlastnosti budou opět obnoveny. Takto opravený komín je pak opět výkonný a bezpečný. I když je posouzení stavu systému individuální záležitostí a závisí na spoustě vlivů, obecně lze případy, kdy je vložkování komínu nezbytné, shrnout do několika základních bodů:
- stav komínu neodpovídá předpisům
- průduch je nedostačující pro napojený tepelný spotřebič
- komín špatně táhne, tvoří se množství kouře, co při přikládání proniká do interiéru
- v obydlí je cítit intenzivní zápach ze spalování
- v komínu se drží vlhkost
- přechází-li domácnost na jinou (moderní) technologii vytápění
Vložky určené k tomuto účelu se dělí především podle toho, jaký materiál je použit na jejich výrobu. Tak se lze setkat s plastovými, keramickými a kovovými typy. Výběr a použití vhodného řešení souvisí se specifiky, jimiž je daný prostor definován.
Vložkování komínu se často provádí v kombinaci s frézováním
Jestliže je potřeba pozměnit dispozice a rozměry komínu, resp. jeho průduchu, přichází v takových chvílích na řadu frézování. Tím se také mohou očistit stěny od zanesení dehtem. Princip této činnosti spočívá v otáčení rotoru, který má po obvodu řetízky, které při provozu frézy drtí zdivo na velmi jemný prach. Frézování je proto stavebním zásahem mnohem většího rozsahu než vložkování komínu.
Vložkování komínu pomáhá zbavit se problémů, které se objevují při odvádění spalin od krbu či kamen. I proto patří k nejžádanějším rekonstrukcím, co lze v rámci péče a údržby domu provést, aby nebyl provoz domácnosti nijak výrazně narušován případnými nedostatky vycházejícími z končící životnosti některých nezbytných součástí obydlí.
Diskuse k článku