Proč pořídit proudový chránič
Proudový chránič je velice šikovné zařízení, které může v rizikových ochránit váš život. Princip proudového chrániče je jednoduchý: měří odtékající a přitékající proud do obvodu. Jakmile začne proud odtékat mimo něj, chránič ho odpojí. Týká se to především případů, kdy je porušena elektroinstalace nebo se jej dotýká člověk.
Tato zařízení jsou velmi citlivá a zaznamenávají změnu už v rozmezí od 15mA do 30mA unikajícího proudu. Hlavní součástkou přístroje je sčítací transformátor, který vyhodnocuje aktuální situaci. Navíc od roku 2011 jsou již povinnou součástí nových a zrekonstruovaných domů a bytů.
Typy proudových chráničů
Zařízení má tvar jističe v rozvodnici a podle průzkumů se s jeho používáním snížilo procento úrazů způsobených elektrickým proudem. V domácnostech se setkáte s typy bez zpoždění a a s citlivostí na střídavé reziduální proudy. Časové zpoždění je obecně důležitým parametrem – snižuje totiž riziko nechtěného vypínání proudu, aniž by bylo ohroženo lidské zdraví.
Dalším rozlišením je dvoupólový a čtyřpólový chránič, kde použití závisí na tom, zda jsou určeny pro jednofázové či třífázové spotřebiče.
Čím se liší aneb základní parametry
Na evropském trhu najdete proudové chrániče se shodným jmenovitým napětím, pracovní frekvencí. Dvoupólové jsou určeny pro napětí 230V, čtyřpólové pak pro 400V. Hlavní rozdíl mezi jednotlivými výrobky je ve jmenovitém napětí (to znamená, že udává pro jaké napětí sítě je proudový chránič konstruován) a v reziduálním napětí, teda v hodnotách, na něž chránič reaguje. Rozdílná může být i odolnost proti rázovému proudu. Drtivá většina chráničů je vyráběna jen v provedení FI, kdy nejsou závislé na napájecím napětí, závislé DI jsou méně časté.
A v neposlední řadě se liší i cenou, kdy jsou mezi jednotlivými výrobci značné rozdíly. Například dvoupólový proudový chránič 63A/30mA seženete v rozmezí od 600 korun až po 1700 korun. Stejné je to také u čtyřpólových 63A/30mA: zatímco jeden výrobce dodává v ceně pod 900 korun, u dalšího už musíte zaplatit až 2 300 Kč.
Pořídit či nepořídit proudový chránič?
Zákony a normy vám moc možností nedávají. Jak už bylo naznačeno v úvodu, v nových bytech nebo těch zrekonstruovaných jsou povinné, jinak kolaudace neproběhne úspěšně. Proudový chránič má však více výhod, než nevýhod – ochrana majetku a zdraví je důležitá. Nehrozí tak úrazy elektrickým proudem, ani požáry kvůli vadám v elektroinstalaci.
Nevýhodou proudového chrániče bývá centrální napojení, kdy je při jedné malé vadě odpojen celý obvod, tzn. většinou všechny elektrospotřebiče. Čím je přístroj starší, tím se stává citlivějším – reaguje tak i na malé výkyvy hodnot a obvod tak může odpojovat bez příčiny.
Chrániče by se měly kupovat jen v solidních obchodech, neznačkovým se raději vyhněte. Zapojit si je nechte od odborníků, protože ani tady se nevyplatí riskovat.
Diskuse k článku