O ochranu majetku se může postarat domovní alarm
I když se mnohým může zdát, že alarmy do domu jsou nadstandardem, který je zcela zbytečný, pravdou je, že jsou jednou z nejspolehlivějších ochran před vykradením domácnosti. Domovní alarm odradí už jen tím, že ho zloděj uvidí. Pokud ne, zaznamenají čidla jeho pohyb, případně otevření dveří či oken a majitel, policie nebo bezpečnostní agentura dostanou hlášení.
Alarmy do domu se vyrábí různých typů, mohou být kombinovány s kamerami. Aby však zařízení sloužilo tak, jak má, je třeba pečlivě vybrat dodavatele, co celý systém nainstaluje. Pozitivním argumentem jsou zkušenosti doložitelné patřičnými certifikáty. Také jednotlivá zařízení by měla splňovat normy (ČSN EN 50131-1) a mít schválení od Asociace českých pojišťoven. Díky alarmu je pak možné získat i slevu na pojištění domácnosti. Základními součástmi jsou:
- ústředna (řídící jednotka celého systému)
- detektory a čidla (snímače pohybu či otevření, rozbití a jiné manipulace s okny, dveřmi atd.)
- klávesnice (ovládání pro zapínání a vypínání)
Domovní alarm – bezdrátový, nebo drátový?
Alarmy do domu je možné kategorizovat dle různých specifik, od počtu prvků celého systému až k jeho celkové složitosti. Základním rozlišením je ovšem to, zda je alarm propojen kabely, nebo ne. U drátového systému je poměrně náročnější instalace, kdy je potřeba olištovat kabeláž a vymyslet vhodné vedení těchto kabelů. Není ale nutné měnit baterie. Takové zařízení je povětšinou levnější než druhý typ – bezdrátový domovní alarm. U něho je instalace jednodušší, avšak je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou a také s výměnami napájecích baterií do čidel (veškerá komunikace je zajištěna rádiovými vlnami). Oproti drátovému typu je však vhodnější pro ty, kdo se často stěhují nebo rádi obměňují nábytek v místnosti.
Alarmy do domu nejsou jen ochranou
Díky moderním technologiím jsou alarmy do domu často multifunkčním zařízením, které neslouží pouze jako ochrana majetku. Vybrané typy totiž umožňují například zapínat a vypínat topení pomocí SMS zprávy, případně informovat o příchodu a odchodu dětí do školy. Díky alarmu je tedy možné zvyšovat celkový komfort bydlení.
Jak domovní alarm vybírat?
Výběr správného systému není jednoduchou záležitostí, je proto dobré ujasnit si základní kritéria, díky čemuž vám bude moci dodavatel lépe poradit a navrhnout nejvhodnější řešení. Pokud si budete moci zodpovědět následující otázky, máte napůl vyhráno:
- Chci drátový, nebo bezdrátový alarm?
- Chci zabezpečit celý dům, nebo jen vybrané místnosti či patra?
- Co má zabezpečovací zařízení dělat při poplachu? (Může houkat, poslat SMS, žádat o výjezd bezpečnostní agenturu či kombinovat tyto možnosti.)
- Budu potřebovat i doplňky? (kouřové či plynové detektory, infrazávory apod.)
- Kolik pohybových detektorů a kam chci umístit? (Logické rozřazení je základem, je třeba promyslet, kudy by případný zloděj dům procházel.)
Domovní alarm se pomalu stává běžnou součástí vybavení domácnosti. Díky variabilitě jednotlivých prvků celého systému je možné alarm sestavit dle daných specifik objektu, případně také postupně rozšiřovat. I když jsou zloději vynalézaví, alarmy do domu jsou oříškem, na který si netroufají. A když ano, bývají často přichyceni přímo při činu. A tak je domovní alarm investicí, co se rozhodně vyplatí více, než jednoho dne bezradně počítat cenu majetku, co si nenechavci odnesli.
Diskuse k článku
Jakub Janíček