Nejpříjemnější koberce shaggy do moderních domovů
Pryč jsou doby, kdy se z bytů hromadně odstraňovaly koberce jako přežitek a nahrazovaly se trendy plovoucími podlahami. V poslední době nastává opačný efekt a na prkna se znovu pokládají teplé koberce – ať už kusové nebo pokrývající celou podlahu. Koberce shaggy mají tzv. vysoký vlas a při chůzi působí opravdu příjemně. Jen se nehodí na příliš exponovaná místa.
Koberce typu shaggy poznáte na první pohled, protože od běžných se liší dlouhými jemnými vlasy, které mají délku až pět centimetrů. V případě, že si užíváte bosou chůzi nebo posedáváte před televizí na podlaze, je shaggy perfektní volbou.
Co jsou shaggy koberce?
V obchodech s koberci je poznáte na první pohled. Zaujmou strukturou, výškou vlasu, provedením a celkovým vzhledem. Díky délce na vlasu (2,5cm) vynikne textura a barva (případně jejich mix). Vlasy koberce nesměřují jedním směrem, jsou rozprostřeny do všech směrů, takže vzniká lehce chaotický vzhled.
Vyrábí se z různých materiálů, od čehož se odvíjí jejich cena: vlněné, bavlnění i z umělých vlákem. Lze tedy sehnat levnější i dražší, záleží jen na možnostech a požadavích.
Na bosá chodidla působí vskutku příjemně, ovšem velkou nevýhodou je obtížnější čištění.
Jak se od sebe odlišují koberce
Váha vlasu | Údaj vyjadřuje váhu všitého vlasu na jeden metr čtvereční. Čím vyšší, tím lepší. |
Hustota šití | Udává, jak těsně jsou vlákna všita do podkladu. Čím vyšší, tím delší životnost, hezčí vzhled a komfort při chůzi. |
Zákruta vlákna | Znamená, kolikrát je vlákno otočeno kolem vlastní osy; týká se hlavně koberců s řezaným vlasem. Vyšší číslo je opět znamením kvality. |
Koberce shaggy slibují luxus
Shaggy skvěle zapadnou do moderního interiéru, kde mohou v neutráních barvách nenápadně zapadnout, případně ve výrazném odstínu či s poutavým vzorem zaujme post do očí bijícího solitéru. Tkají se třemi možnými technologiemi:
- strojně: levná a rychlá metoda, přesto kvalitní. Strojně se tkají sériově vyráběné vzory.
- tuflování: spadá do střední cenové kategorie, protože výroba je přeci jen o něco náročnější. Útek po útku se vstřeluje do podkladu tuflovací pistolí. Výsledkem jsou působivé plastické vzory.
- ruční vázání: jedná se samozřejmě o nejdražší variantu. Uzlíky se váží v počtech tří set tisíc až po milion dvě stě padesát tisíc. Není použito lepidlo, protože vše se váže přímo do osnovy. Jako materiál se využívá vlna či hedvábí.
Čištění shaggy koberců
Možným strašákem bývá údržba. Ta se však neliší od jiných typů koberců. Důležitá je pravidelnost a důkladnost. Postačí suché vysávání (dvakrát týdně), při velkém úklidu vyklepání. Vysavač musí mít dostatečný sací výkon, naopak se nedoporučuje používat nástavce s rotačními kartáči, jenž by mohly koberec nenávratně poškodit. Vhodný je nástavec na čalounění, díky němuž se dostanete opravdu do hloubky. Vysávání by mělo probíhat všemi směry.
Hloubkové čištění pak nechte na odbornících přibližně tak často, jako u běžných koberců, tzn. v horizontu dvou let.
Skvrny ze shaggy koberců se dostávají také stejně jako z jakýchkoliv jiných, jen je potřeba postupovat velmi rychle, než se látka dostane do hloubky. Pro čištění pak používejte odpovídající přípravky (týká se to hlavně přírodních materiálů).
Diskuse k článku