Metody a postupy odstraňování graffiti
Vyšli jste ze svého domu a čekalo vás nemilé překvapení v podobě graffiti na vaší fasádě? Bohužel, radost z nové fasády bude trvat jen tak dlouho, než nová krásná plocha zaujme některého z vandalů, který se rozhodne „zkrášlit“ ji vlastním uměleckým dílem. Graffiti na fasádách trápí zejména majitele bytů ve městech, čas od času se však objeví i na zdech rodinných domů v menších obcích. Rozhodli jsme se proto představit vám základní metody a postupy odstraňování graffiti.
Pozor na amatérské odstraňování graffiti
Než se pustíte do neodborného odstraňování graffiti z vaší fasády nebo jiného povrchu, zjistěte si detailní informace o podkladu a ideálně i o použitém druhu spreje. Majitelé fasád s graffiti se totiž často snaží vyřešit problém použitím ředidla. Ano, ředidlem lze skutečně odstranit některé typy sprejů či barev, v mnoha případech však způsobí ještě větší poškození povrchu.
Při použití obyčejného ředidla se totiž může sprej z graffiti rozmazat a vetřít hluboko do struktury fasády. Graffiti se tak nejen neodstraní, ale způsobí i problémy při následném nanesení nové vrstvy omítky. Barevné fleky totiž mohou díky ředidlu proniknout i přes novou vrstvu omítky a opět vytvořit nevzhledné stopy.
Odstraňovače graffiti jsou účinnější než mechanické čištění
Praxe ukázala, že mechanické čištění povrchů znehodnocených graffiti není až tak účinné a vede k narušení struktury podkladové vrstvy. Proto se stále častěji používají speciální odstraňovače graffiti, které jsou vyrobené na bázi gelu. Ten se dostane i do těžko dostupných míst a naruší strukturu graffiti i ve spárách či štěrbinách. Odstraňovač graffiti se na povrch nanese, nechá se nějakou dobu působit a poté se smyje proudem vody. Takový postup je šetrný k fasádě i dalším podkladovým vrstvám, navíc nezpůsobuje prostupování barev a sprejů hluboko do vrstvy podkladu.
Odborné vysokotlaké odstraňování graffiti
Profesionálové využívají různé metody odstranění graffiti
Pokud jste narazili na graffiti malých rozměrů, můžete zkusit jeho odstranění i svépomocí. Na trhu jsou dostupné různé odstraňovače graffiti pro hobby použití. Existují dokonce i speciální čisticí ubrousky, které jsou určené k odstranění graffiti z poštovních schránek, obkladů a jiných povrchů. Pokud je však rozsah poškození fasády či jiného povrchu větší, doporučujeme obrátit se na profesionální firmu, která se na odstraňování sprejerských malůvek zaměřuje.
Firmy využívají různé pokročilé metody čištění, jsou schopny analyzovat vlastnosti podkladu i použitého spreje. A jaké metody využívají profesionálové k odstraňování graffiti? Zmiňme například čištění suchým ledem, parním čištěním, odstraňovači graffiti, tlakovým či pískovým čištěním, tryskáním i mechanickým odstraňování.
Použitím antigraffiti nátěrů předejdete problémům
Je třeba říci, že odstraňování graffiti z fasád a jiných ploch je časově náročné a nákladné. Pokud žijete v lokalitě, kde je riziko poškození omítky sprejem vysoké, opatřete fasádu speciálním antigraffiti nátěrem. Jedná se o průhlednou neviditelnou vrstvu nátěru, která se na fasádu aplikuje jednorázově a zajistí ochranu před graffiti až na několik let. Pokud by došlo k posprejování takové fasády, stačí graffiti setřít či odstranit proudem vody. Čištění povrchu s antigraffiti nátěrem vám pak zabere jen chvilku a zvládnete to sami bez zásahu odborné firmy či použití speciálních čističů.
Než se pustíte do odstraňování graffiti svépomocí, vyhledejte profesionála, který vám doporučí nejvhodnější postup. Máte-li novou fasádu, co nejdříve ji preventivně opatřete antigraffiti nátěrem, který zajistí dlouhodobou ochranu povrchu.
Přečtěte si také, jaké fasádní barvy jsou žádané či možnosti využití graffiti v interiérech.
Diskuse k článku