5 tipů jak vyčistit plynový sporák
Čistíte plynový sporák pomocí běžného mycího prostředku, houbičky a drátěnky? Pak vám bude údržba trvat dlouhé minuty a výsledek nebude stát za to.…
I přes velkou oblibu indukčních varných desek patří plynové sporáky k hojně využívaným kuchyňským spotřebičům. Není se čemu divit – dobře se na nich vaří, nádobí rychle ohřejí a vyznačují se i přijatelnými provozními náklady. Když však jde o čištění, nastává problém. Na plynovém sporáku se velmi rychle usadí připálené zbytky jídel a už po pár vařeních vypadá sporák zašle a špinavě. Trápíte se zdlouhavým čištěním a drhnutím plynové varné desky? Přinášíme vám 5 jednoduchých tipů, jak plynový sporák vyčistit bez větší námahy.
Tip 1: Čističe ve spreji si poradí i se silnou vrstvou připálenin
Čistíte plynový sporák pomocí běžného mycího prostředku, houbičky a drátěnky? Pak vám bude údržba trvat dlouhé minuty a výsledek nebude stát za to. Pro čištění plynového sporáku doporučujeme používat speciální čističe ve spreji, které jsou přímo určené pro čištění plynových spotřebičů. Na mřížku i celý prostor sporáku stačí látku ze vzdálenosti několik desítek cm nastříkat, nechat pár minut působit a následně setřít bez drhnutí.
Při velmi silném znečištění bude potřeba celý proces několikrát zopakovat. Mastnota a připáleniny však brzy samy povolí, aniž byste museli při škrábání zbytků přijít o všechny nehty na rukou. S chemickými čističi však manipulujte opatrně a dbejte na dobré odvětrávání místnosti. Vdechování chemických sloučenin nebo jejich kontakt s pokožkou může způsobit zdravotní komplikace.
Tip 2: Vyzkoušejte čištění s parním čističem
Pokud se chcete vyhnout používání agresivních chemikálií, sáhněte po parním čističi, který má v domácnosti multifunkční využití. Ruční parní čističe dokážou odstranit i hrubší nečistoty, navíc se dostanou i do těžko přístupných míst. Při čištění hadrem nebo houbičkou často zůstanou ve spárách a rozích zapečení zbytky a mastnota. Ruční parní čistič vyžene nečistoty i z těchto prostorů.
Doporučujeme však čistit pravidelně, aby vrstva usazenin nebyla příliš velká. Špína by pak povolovala jen velmi pomalu. Parní čističe jsou vhodné i pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou, protože povrch čistí jen pomocí neškodné vodní páry.
Tip 3: Plynové hořáky čistěte v uzavřeném sáčku
Plynový sporák se skládá z několika dílčích částí, které se dají demontovat a vyčistit odděleně. Kromě mřížky jde také o plynové hořáky, které se často znečistí jako první. Zašpiněné plynové hořáky ze sporáku vyndejte a vložte do plastového sáčku.
Naplňte jej silným čističem na plynové sporáky. Aby byl účinek co nejsilnější, sáhněte po přípravcích s vysokým obsahem čpavku. Sáček pak pečlivě uzavřete a přemístěte na dobře větrané místo, ideálně ven (na zahradu, balkon či terasu). Čpavek má silný dráždivý zápach, který by vás mohl při uložení ve vnitřních prostorách velmi dráždit. Další den sáček opatrně otevřete a s nasazenými rukavicemi hořák vyndejte. Opláchněte jej proudem vody a vložte zpátky do sporáku. Uvidíte, že bude vypadat jako nový.
Tip 4: Vyzkoušejte jedlou sodu, ocet nebo sůl
Pokud není plynový sporák extrémně zanesený a umaštěný, jeho čištění zvládnete i bez použití chemie. Ve většině případů stačí sáhnout po běžných kuchyňských prostředcích. Svůj účel splní jedla soda, kuchyňská sůl i ocet. Stačí nanést na houbičky a postupně vtírat do znečištěného povrchu. Na zamaštěné plochy můžete jedlou sodu nasypat a nechat chvíli působit. Poté jednotlivé části plynového sporáku dočistěte vlhkou houbičkou.
Tip 5: Ucpané trysky vyčistěte tenkou jehlou
Nezapomeňte, že součástí plynových sporáků jsou také trysky, kterými plyn proudí. I ty se mohou zanést a zašpinit. Ucpané trysky pak způsobují pomalé vaření a snižují výkon sporáku. Doporučujeme jednou za čas použít tenkou jehlu a trysky s ní opatrně protáhnout. Zbavíte se tak prachu a sazí, které mohou výkon varné desky snižovat.
Abyste měli s údržbou plynového sporáku co nejméně starostí, čistěte jej pravidelně. Odstraňování silné vrstvy připálenin a starého oleje zabere nějaký čas i při použití agresivního čističe. Když už se pustíte do čištění varné desky, vrhněte se i na další spotřebiče a vybavení domácnosti. Přečtěte si související články:
- Jak vyčistit zlato? Stačí znát pár triků!
- Návod: Jak vyčistit toustovač v 5 snadných krocích
- Jak vyčistit terazzo (teraco) – na podlaze i náhrobní desce
- Jak vyčistit gril a zbavit jej špíny a mastnoty
- Skvělé babské rady na čištění odpadu
- Jak vyčistit zčernalé stříbro během několika minut
- Zatočte se rzí v koupelně! Jak odstranit rez z dlažby?
- Jak jednoduše vyčistit podlahový žlab nebo podlahové vpusti
Diskuse k článku