Jak správně topit v krbu
Kromě toho, aby krb v interiéru dobře vypadal, má také mnohem důležitější druhou úlohu. Tou je vytopení prostoru, ideálně za co nejnižší náklady. Proto je důležité zajímat se o výkon už před jeho pořízením. Pokud si však stále marně lámete hlavu s tím, proč je jeho účinnost nedostatečná, pokusíme se tomu přijít na zoubek. Jak tedy správně zatápět?
Krb se během posledních let stal synonymem domova. Kde chybí, jakoby chyběla i duše. Jenže topit v něm není jen tak – i to chce um a vychytání těch správných postupů a triků.
Jak připravit krb na topnou sezónu
Kolik dřeva přikládat do krbu
Většinou se situace řeší odhadem, takzvaně od oka. Ale jak už správně tušíte, nejlepší řešení to není. Málokdy se stane, že dávka dřeva není dostatečná, častější je opačná situace, tedy že je dřeva moc – mnohdy i dvakrát až třikrát. Většinou to souvisí s uváděnou dobou, po kterou by mělo být palivo schopno hořet. Jedno kilo dřeva se spálí přibližně za hodinu a půl – aby se doba prodloužila, jednoduše se ubere kyslíku, který je pro hoření nezbytný.
Kolik dřeva by se mělo používat uvádí výrobci u jednotlivých krbů.
Velikost polen do krbu
Úhledně naskládané špalíky kolem obvodových zdí vypadají efektně, ale zamysleli jste se někdy nad jejich vhodnou velikostí? Rozhodně neplatí, že čím větší kus dřeva, tím lepší. I v krbu fungují všechny fyzikální zákony, a tak je i zde do praxe uváděna poučka z hodin fyziky na základní škole: čím je větší povrchová plocha dřeva, tím více spalitelných látek bude využito. Znamená to tedy jediné: špalky naštípejte na menší polínka (přibližně o průměru maximálně 10 cm), z nichž nebude tolik popela a ovzduší bude ušetřeno zbytečných škodlivin.
Jak topit v krbu? Další praktické tipy
- čisté sklo od krbu: častý problém všech krbů. Nejjednodušší je začít rovnou u příčiny, tedy topit perfektně suchým dřevem. Mělo by schnout rok až dva, být uskladněno v suchu a na vzduchu a před použitím je vhodné nechat jej odpočívat v suchu u krbu. Pozor také na předimenzování výkonu topeniště.
- pronikání kouře a prachu z krbu do místnosti: aby do prostoru neunikalo velké množství prachu, kouře a popílku před prvním přiložením, zkuste tuto dobu oddálit. A to jednoduše tak, že pod první vrstvu papíru a třísek položíte ještě jednu vrstvu dřeva. Následně dvířka otvírejte velmi pomalu, aby jen pozvolna došlo k vyrovnání tlaku.
Než se propracujete k perfektnímu založení ohně v krbu na první dobrou, nejspíše to minimálně jednu zimu potrvá. Vše chce ale trénink a postupem doby bude i zatápění v krbu jen stereotypní činností.
Diskuse k článku