Jak na skladování brambor? Vyhněte se několika zásadním chybám
Patříte také k těm šťastlivcům, kteří vlastní zahradu a pěstují si na ní kromě ostatních plodin i brambory? Pak si na této základní potravině určitě rádi pochutnáváte i jindy mimo sklízecí období. Jak to ale udělat, aby brambory vydržely i přes zimu, nezplesnivěly a uchovaly si všechny prospěšné látky? Klíč se nachází ve správném skladování brambor. Na to, jak správně ukládat brambory a kde se dělají nejčastější chyby, vám odpoví následující článek.
Brambory mají svou pravlast v oblastech Jižní Ameriky, do Evropy se dostali v polovině 16. století, mimo jiné jako dar španělskému králi Filipovi II. Na českém území se brambory začali hojně využívat v polovině 17. století. Od té doby se brambory staly nedílnou součástí stravy spousty evropských zemí včetně českého národa. Někteří lidé na brambory nedají dopustit a vyhrazují jim ve svém jídelníčku značný prostor. Právě proto je správná technika skladování brambor velmi důležitá.
Nejčastější chyby? Skladování brambor v lednici a na světle
Jedna z nejčastějších chyb je uchovávání brambor v lednici. V chladničce mohou brambory snadno ztratit svoji původní chuť a zesládnout. Dále byste při skladování brambor měli zamezit nadbytečnému dennímu i slunečnímu světlu. Při kontaktu brambor se světlem totiž dochází k vyplavování barviva chlorofylu a také ke zvyšování podílu nebezpečného solaninu. Chlorofyl má za následek zelenání některých částí brambor. Takové plodiny mohou být jedovaté, ke konzumaci by však mělo stačit odkrojení zelených částí brambor.
Jaké odrůdy brambor jsou pro pěstování nejlepší?
Další místo, které pro uchovávání brambor nedoporučujeme, je mrazák. Brambory mají spolu s rýží vysoký podíl škrobu, a tak jsou pro jejich skladování minusové teploty absolutně nevhodné.
Máte doma sklep? Pak bude skladování brambor snadné
Jakému skladování brambor se vyhnout, jsme si řekli. Jak tedy brambory ukládat správně a prodloužit tak maximálně jejich trvanlivost? Velkou výhodu mají pěstitelé, kteří vlastní sklep. Bramborám škodí vysoká teplota, v takovém stavu dochází k měknutí brambor a jejich nežádoucímu klíčení. Ve sklepě byste proto měli uchovávat teplotu od 4 do 6 stupňů. Pokud se vám nedaří tak nízká teplota ve sklepě dlouhodobě udržet, můžete si snadno pomoci větráním.
Brambory byste měli ukládat dobře očištěné a suché. Ideální je skladování brambor v dřevěných bedýnkách, které můžete kvůli ochraně před světlem přikrýt obyčejným pytlem. Brambory byste také měli držet dále od bedýnek s ovocem. Hlavně jablka totiž velmi ráda přejímají ostatní pachy, bylo by tedy velice nemilé zjistit, že vypěstovaná jablka chutnají po bramborách.
Skladování brambor v bytě: Nic není nemožné
Pokud patříte k zahrádkářům, kteří mají svůj kousek přírody mimo domov, nezoufejte. I v bytě existuje možnost, jak na vhodné skladování brambor. V případě menšího prostoru se ale budete muset smířit s tím, že uchováte menší množství plodin. Vhodným místem pro skladování brambor v bytě je například balkón. Brambory uschovejte do izolované bedny tak, aby se vám podařilo v ní udržovat teplotu okolo 4 až 6 stupňů. Větší teplota i mráz brambory poškozuje. Jako izolant můžete při vycpávání bedny použít například polystyren.
Zdraví prospěšné brambory
Brambory jsou velmi vhodné k denní konzumaci, neobsahují totiž žádný tuk. Naopak je v nich ukrytá vláknina, vitamín C, některé vitamíny ze skupiny B, draslík, hořčík a železo. Nevýhodou je ovšem vyšší podíl škrobu. Nejvíce prospěšných látek se ukrývá ve slupce nebo těsně pod ní. Pokud tedy nemusíte, brambory neloupejte a konzumujte je i se slupkou. Plody před vařením ale dobře očistěte.
Pokud mají brambory příliš tvrdou slupku a její odstranění je tedy nezbytné, nepoužívejte k tomu nůž, ale škrabku. Nožem odkrojíte zbytečně velkou část brambory a z vitamínů vám tak moc nezbude. Pro další vaření můžete použít i vyvařenou vodu z brambor, například jako základ do zeleninové polévky. Brambory jsou pro mnohé z nás základní potravinou, proto nepodceňujte správné skladování brambor.
Diskuse k článku
eliška