Jakou keramickou dlažbu vybrat do garáže a na co si dát pozor
Výběr správné podlahové krytiny do garáže není vůbec snadný. Materiál musí totiž vyhovovat z mnoha ohledů od vysoké odolnosti po jednoduchou údržbu. Podlahu lze realizovat z různých materiálů od betonového potěru přes betonovou dlažbu po dlažbu keramickou. Právě na tu se zaměříme a poradíme, jak postupovat při jejím výběru.
Keramická dlažba musí splňovat parametr pojezdu
Pokud jste se rozhodli vsadit na keramickou dlažbu do garážového prostoru, zaměřte se na parametry dlaždic. Základním kritériem pro použití v garáži je parametr pojezdu. Musí se tedy jednat o zátěžovou dlažbu, která tíhu osobního automobilu bez problémů zvládne. Aby dlaždice vyšší zátěž snesly, musí mít dostatečnou tloušťku. Doporučujeme používat dlaždice o síle alespoň 9 mm. Při pokládce do štěrku by pak dlaždice měly být silné 2 cm.
Zvolte typ s dostatečnou protiskluzovou úpravou
Keramická dlažba používaná v garážích by měla být vybavena protiskluzovou úpravou, která zajistí bezpečný pohyb osob i přejezd automobilem. Za naprostý základ považujeme dlažby zařazené do třídy protiskluzu R9. V místech s vyšší frekvencí pohybu pak doporučujeme vsadit na modely s třídou protiskluzu R10 či R11, které zabrání uklouznutí i na mokré ploše.
Podlahy do garáže – srovnání různých druhů materiálu
Barvu na beton využijete pro natření podlahy v dílně i garáži
Kromě parametru protiskluzu se pak u keramických dlaždic posuzuje také zařazení do třídy otěruvzdornosti. Existuje 5 tříd, kdy nejnižší číslo značí nízkou otěruvzdornost a vysoké naopak vysokou odolnost vůči otěru. V prostorách s velkým zatížením doporučujeme zvolit kvalitní dlažby zařazené do třídy 4 nebo 5. Použít můžete i levnější varianty s menší odolností vůči otěru, počítejte však s tím, že po letech používání bude podlaha v garáži sedřená a objeví se rozdíly v barevnosti.
Na keramické dlažbě zbytečně nešetřete
Použití keramické dlažby do prostoru garáže můžeme jednoznačně doporučit. Výhody keramiky jsou jasné – jednoduše se čistí a udržuje, odolá vysoké zátěži, zachová si svůj poutavý vzhled po řadu let a při správném výběru vydrží i působení mrazu a vodě. Aby však keramická dlažba splnila svůj účel, musí být zhotovena precizně. Proto na dlaždicích nešetřete a vyhnete se nejlevnějším modelům, které častěji praskají a nejsou také otěruvzdorné.
Realizaci dlažby v garáži považujte nad dlouhodobou investicí. Nejlepší keramické dlaždice se vyrábí v Itálii a vyznačují se detailním provedením struktury i precizním testováním kvality. Jejich cena je však vyšší a začíná na cca 1000 Kč/m2. Dlaždice střední třídy pak pořídíte od 500 Kč/m2. Nejlevnější jsou dostupné už od 250 Kč za m2, jejich kvalita však zpravidla nebývá nejlepší a vydrží jen pár let.
Nejčastější chyby při realizaci dlažby do garáže
Pokud se rozhodnete pro realizaci keramické dlažby do garáže svépomocí, dbejte na dodržení správného montážního postupu. Mezi nejčastější chyby patří:
1. Nedostatečná úprava podkladu
Aby lepená keramická dlažba zvládla zátěž a nepopraskala, musí se lepit na pečlivě připravený podklad bez vad. Budete-li dlaždice lepit na betonovou dlažbu, pečlivě ji zkontrolujte, zapravte případné praskliny a nerovnosti odstraňte zbroušením. Před lepením také podklad očistěte od prachu a odmastěte.
2. Špatné lepení dlaždic
Pokud po čase praskne kvalitní zátěžová dlažba, na vině je zpravidla nesprávné nalepení. Lepidlo musí být naneseno rovnoměrně po celé ploše. Nesmí vznikat vzduchové bubliny. Pro roztírání lepidla na dlažby použijte nerezové hladítko se zoubky, díky kterému bude vrstva stejně silná po celé ploše dlaždice.
3. nerovnoměrná velikost spár
Aby dlažba v garáži dobře vypadala, musí být položena přesně a vyspárovaná se stejně širokými spárami. Rozhodně dlaždice nepokládejte od oka. Při lepení použijte spárovací křížky, díky kterém šířku spár přesně vymezíte.
4. Použití spárovací hmoty kolem stěn
Při realizaci keramické dlažby je třeba myslet i na dilatační spáry, které se nachází kolem stěn. Zatímco pro spárování v ploše musíte využít kvalitní spárovací hmotu, na vyplnění mezer v okolí stěn použijte pružný silikon. Díky pružnosti vyrovnává změny v rozměrech, ke kterým dochází při teplotních rozdílech. Silikon zabrání pohybu keramických dlaždic a s tím i popraskání materiálu či spárovací hmoty.
Chcete se o dlažbách a obkladech dozvědět více informací? Přečtěte si některé z předchozích článků:
Diskuse k článku