Funguje podlahové topení správně? Pomocí termovize to zjistíte
Máte pocit, že dům je po chladné noci méně vyhřátý než před pár měsíci nebo lety? Pokud používáte podlahového vytápění, zaměřte se nejen na samotný zdroj tepla, ale i jeho rozvádění potrubním systémem. Příčinu problému dokáže odhalit termovizní měření s využitím speciální kamery.
Příznaky špatně fungujícího topení
Než začnete hledat problém přímo ve zdroji topného systému, zamyslete se nad příznaky. Jak poznat, že s okruhem podlahového topení je něco v nepořádku? Může jít o nezvykle dlouhé vyhřátí interiéru, výrazné rozdíly v jednotlivých místnostech nebo pravidelný pokles tlaku, se kterým souvisí nutnost častého doplňování otopné vody v okruhu.
Elektrické topení do koupelny – otopný žebřík, podlahové topení a další možnosti
Máte podlahové topení? Výběr typu podlahové krytiny nepodceňujte
Co je to termovizní měření a jak funguje
Tato metoda využívá infračervenou kameru k detekci rozdílů v teplotách. Díky tomu uvidíme na displeji teplo, které je lidským okem neviditelné. Ihned tak poznáme, v jakých místech jsou topné kabely uložené a jestli v nich voda proudí rovnoměrně. Kameru můžeme namířit také na rozdělovač – ihned uvidíme, jestli není problém na vstupu nebo výstupu jednotlivých okruhů. To vše pouhým namířením termovizního zařízení bez jakéhokoliv invazivního zásahu do podlahy.
Výhody termovizního měření
Představte si, že byste mohli odhalit slabé místo ve vašem topení dříve, než se projeví na účtu za energie nebo tepelném komfortu. Termovizní měření je totiž vhodné nejen pro hledání příčiny problému, ale také jako prevence.
Postup diagnostiky podlahového topení
Pro úspěšnou diagnostiku doporučujeme začít se zcela vychladlým systémem a sledovat jeho postupné nahřívání. Díky tomu identifikujete místa, kde teplo uniká nebo kam se ohřátá voda vůbec nedostane. Tento typ kontroly doporučujeme provádět ideálně jednou za 2-4 roky.
I termovizní měření má své limity
I když je termovize skvělým nástrojem, také má své meze a limity. Pokud na podlahu například začne svítit slunce, začne se nahřívat na povrchu od slunečních paprsků. Funkčnost a umístění teplovodních kabelů pak nepoznáte. Problém je také v případě, kdy dojde k prasklině ve zpáteční větvi, která se nachází v bezprostřední blízkosti větve vstupní. Kvůli překrývání potrubí závadu neodhalíte.
S pomocí termovizní kontroly snadno lokalizujete problémové oblasti. Přesně tak budete vědět, kde k problému dochází a kde řešit odstranění závady. Předejdete tak ztrátám tepla, které mohou v dlouhodobém horizontu znamenat velké finanční ztráty. Přečtěte si i další články o podlahovém topení:
Diskuse k článku