Filtrace vody: proč si pořídit domácí filtr
Bez pitné vody se nikdo neobejde. Zdravotně nezávadná voda je pro nás samozřejmostí a její kvalita podléhá těm nejpřísnějším měřítkům a normám. Je pod pečlivým dohledem v průběhu celého procesu ve vodárnách a navíc na ni dohlíží i orgány kontroly veřejného zdraví. Přesto všechno může být voda z kohoutku problematická. To se týká především tvrdosti vody, dusičnanů nebo nežádoucí chuti.
Filtry také umí odstranit zvýšenou koncentraci manganu, arzenu, olova nebo železa, což se ale netýká vody z kohoutku. Takovou filtraci využijete například pro studniční vodu. Filtraci oceníte ale také na cestách – bez zajímavosti totiž není ani to, že až 80% onemocnění v turistických lokalitách má na svědomí právě voda.
Filtrace vody: co vše může být ve vodě
I když je přítomnost nežádoucích látek ve vodě zanedbatelná, v těle se mohou hromadit a ovlivňovat se s dalšími toxiny. Které látky se nejčastěji objevují ve vodě a je na ně zaměřena největší pozornost?
Chlor a jeho sloučeniny
Do vody se dávkuje proto, aby zajistil zdravotní nezávadnost na cestě mezi vodárnou a spotřebitelem. Chrání ji před bakteriálním znečištěním a pokud je ve správné míře, nezapáchá. To, že jej cítíme nebo je dokonce znát na chuti je způsobeno kontaktem se zbytkovými organickými látkami, jenž vodárenské úpravy nezničily. V případě, že není voda upravena chlorem, hrozí mikrobiologické znečištění, což je závažné: problém s ním mají hlavně v rozvojových zemích (týká se např. fekálního znečištění).
Dusičnany
Mnohem častěji než přítomnost chloru se řeší přítomnost dusičnanů. Ty jsou přirozenou součástí procesů a voda a půda je obsahuje odjakživa. Ovšem s používáním dusíkatých hnojiv na polích došlo ke zvýšení koncentrace. Ve vodárenství se jedná o jeden z největších problémů, protože z vody se dá odstranit obtížně. Samotné dusitany by v těle člověka nenadělaly až takovou neplechu, ovšem v kombinaci s aminy (ty se do těla dostanou např. v podobě léků, ohroženi jsou i kuřáci) vzniká sloučenina nitrosamin – prokázaný karcinogen.
Jaké jsou možnosti filtrace
V rámci opatření je tedy vhodné vodu filtrovat tam, kde dochází k její přímé spotřebě. Filtry pro domácnost vodu nevyčistí, jen ji upraví – stejně jako vodárny. Dělí se do tří kategorií: nádobové vodní filtry (z jedné nádoby přetéká voda skrze filtr do druhé, hodí se i pro cestování do exotických destinací), filtry kohoutku (existují dva druhy: jeden je umístěn na začátku nebo na konci vodovodní baterie, druhá pak až na konci výtokového ramene) a na filtry při vstupu (umístěny na přívod).
Filtry na vodu jsou vhodným doplňkem. Některé si vyžadují větší investice, jiné menší. Při samotném výběru se nenechte ošálit levnými triky výrobců, jež někdy umí slíbit i nemožné. Proto nezapomínejte, že žádný filtr z vody neodstraní úplně vše, a pokud to některý proklamuje, pak chce své zákazníky jen oklamat.
Diskuse k článku