Exotika v našich končinách? V zimní zahradě ano!
Zimní zahrada je místem, kde můžete pěstovat rostliny bez ohledu na záporné hodnoty teploměru na okenním rámu. Jednoduchý návod na pěstování květin za okny takové místnosti ale neexistuje. Každá rostlina vyžaduje jinou péči i klima a na to musíte brát při výběru ohledy. Největší rozdíl je hlavně mezi kvetoucími a chladnomilnými stálezelenými.
Je jasné, že kombinace rostlin, které jsou odolnější vůči nízkým teplotám se subtropickými květinami, nebude ta nejšťastnější. Výběr je tedy nutno přizpůsobit odolnosti a světelným podmínkám, které v zimní zahradě vládnou. Mylná je také domněnka o tom, že je potřeba stálá teplota po celý rok.
Exotika za okny
Zimní zahrada představuje ozvláštnění prostoru a další zajímavou místnost navíc. V současné době se největší oblibě těší exotické zimní zahrady, v nichž najdete krásné barevné květiny i v prosinci, kdy českou krajinu ovládají plískanice a šeď. To, jestli chcete pěstovat tropické a subtropické rostliny, musíte mít rozmyšleno už před samotným vybudováním zahrady. Podmínky uvnitř totiž ovlivňuje už konstrukce, umístění a zasklení.
Do vytápěné zimní zahrady se jako materiál hodí ratan, který už sám o sobě přináší trochu exotiky. V květináčích pak nesmí chybět banánovníky nebo fíkovníky, z kvetoucích oleandry, ibišky a helikónie. Lze vybrat i palmy, dračince nebo popínavé rostliny, které tvoří zajímavé „opičí schody.“ Nesmíte zapomínat na to, že tyto rostliny vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost, a proto je vhodné do zimní zahrady umístit i vodní zdroj. Může to být buď zvlhčovat vzduchu, obyčejná mísa s vodou, v nejlepším případě však pokojová fontána, jež umocní atmosféru. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 15°C.
Zimní zahrada a subtropy
Méně náročnější varianta je ta se subtropickými rostlinami a klimatem. Citrusy a kaktusy snesou tepotu i kolem 10 °C a lehké střídání teplot v cyklech zima – léto. Do takového prostředí se hodí i kávovník, papája, zajímavá je myrta nebo eukalyptus.
U topické i subtropické zahrady platí, že v zimě by měla být zálivka omezena, vhodné je zalévat přibližně jednou za 14 dnů a rostliny nepřelévat. Jakmile se venku začne oteplovat a slunce bude čím dál přímější, nezapomeňte na lehké zastínění.
Rostliny také pravidelně kontrolujte, jestli nejsou napadeny škůdci. Nejčastěji to bývají mšice, svilušky, molice nebo třásněnky. V takovém případě neváhejte sáhnout po chemii a nežádoucí návštěvníky rychle zničte. Celou zimu se pak budete moci těšit z krásy a vůně jižních krajů, kterou jste sami vytvořili.
Diskuse k článku