Dřevěná fasáda vypadá jedinečně
Originální fasáda, díky které na první pohled nikdo nerozezná, že se nejedná o dřevostavbu. Dřevěná fasáda se stala znovu trendem, avšak nejen kvůli svému jedinečnému vzhledu. Výborně totiž izoluje, což se v době zvyšování cen energií náramně hodí. Že máte dřevěnou fasádu ale poznáte i přes léto, kdy naopak do domu nepropouští teplo a klimatizace může být zapnuta jen na nižší výkon.
Kromě pěkného vzhledu musí dřevěná fasáda splňovat i další kritéria: odolnost proti větru, dešti a dalším klimatickým vlivům nebo mechanickému poškození. Zohlednit přitom musíte nadmořskou výšku, v níž bude fasáda použita, místo a další kritéria včetně účelu, k němuž budova slouží.
Jak vypadá dřevo na fasádu
Nejčastěji používané dřevo má formu palubek, lze ale použít i hranoly nebo jiná prkna. Na druhu příliš nezáleží, lze použít dřeviny různé barvy, struktury, kresby i kvality. Zásadní roli ale hraje profil a formát, protože jiný je potřeba při obkládání vertikální, další zase při horizontálním připevňování. Vlákna mohou mít směr svislý, vodorovný nebo diagonální. Kromě vzhledu se liší i ve způsobu odvodu vody, což může být někdy problém v případě nekvalitně provedeného diagonálního uspořádání.
- dávejte pozor na spáry
- tloušťku dřeva vybírejte minimálně 20 milimetrů
- vhodnější jsou úzké lamely (70 – 80 milimetrů), silné se hodí do podmínek, kde se během roku často vyskytuje silný vítr (max. 120 - 140 milimetrů)
Dřevěná fasáda z borovice i exotických dřevin
Na výběr máte z dřevin vyžadujících povrchovou úpravu, druhé pak už další úpravy nevyžadují.Ty jsou momentálně žádanější, protože ve své základní podobě jsou velmi odolné a chlubí se dlouhou životností. Do této skupiny patří například sibiřský modřín, červený cedr, ipe, bangkirai, jatoba, massaranduba, teak a dřeva, jež mají thermo úpravu. Postupem času a vlivem vnějších podmínek po čase dřevo mění vzhled.
Povrchová úprava pak znamená ošetření dřeva oleji, skrze které ale dokáže dýchat a jen zvýrazní přirozený vzhled, jenž se ani po letech nemění. Z levnějších variant se nemusíte obávat využít českou klasiku: borovici a smrk.
Dřevěná fasáda má velkou výhodu v tom, že je provětrávaná. Její životnost záleží na mnoha ohledech: na správné instalaci, kdy je potřeba pohlídat vhodnou vlhkost, dále pak na přirozené vlhkosti, schopnosti odolávat škůdcům a dřevokazným houbám, záleží i na montáži a kvalitě spojovacích prvků.
V procesu přípravy je ale potřeba počítat i s protipožárním opatřením. Nejúčinnějším řešením je používání úzkých profilů s nízkou hustotou. To je však v rozporu s trvanlivostí a funkčností fasády, takže ve spolupráci s odborníky je třeba najít vhodný kompromis.
Líbí se vám tradiční designové fasády? Kromě dřevené úpravy můžete svůj dům sladit třeba ve stylu cihly. V dnešní době je trendem využívat přírodní a klasické materiály, ne vždy je to však z hlediska ceny nebo funkce výhodné. Pěknou fasádu vytvoříte např. s termopanely BELAN, které jsou zároveň plnohodnotnou izolací pro zateplení domu. Jádro tvoří tvrdá polyuretanová pěna, vnější strana termpanelu ze stlačeného betonu pak dodá originální vzhled vašemu domu.
Diskuse k článku